Hlavní obsah

53 věcí, které nevíte o Jágrovi: Nastoupil jako Hrabě, na třísla máslo

Foto: Profimedia.cz

Nejslavnější období zažil Jaromír Jágr v Pittsburghu. Ale víte, že kdyby si trochu nevymýšlel, skončil ve Philadelphii?

Jaromír Jágr slaví 15. února narozeniny. Roky je to stejné, pořád hraje. V extralize bude nastupovat i v 53 letech. Seznam Zprávy proto připravily 53 zajímavostí z kariéry i života nejlepšího hráče, který se v Česku kdy narodil.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Někdy se dostaví pocit, že o Jaromíru Jágrovi víte všechno a všechno se už řeklo i napsalo. Problémem je, že hraje tak dlouho, že na spoustu informací se zapomene. Proto jsme sestavili seznam, jenž připomíná jeho fenomenální i divokou hokejovou kariéru.

Kromě veřejných zdrojů jsme využili i detaily z biografie, kterou s ním napsal Jan Šmíd. Připraveni? Tak se držte. Tohle byl a je Jaromír Jágr, jenž i po 53. narozeninách bude dál pokračovat v extralize.

1. Nejstarším spoluhráčem Jaromíra Jágra byl v soutěžním zápase Milan Nový. Na Kladně spolu hráli v sezoně 1988/1989 a Nový se narodil v září 1951, je o 20 let starší než Jágr. Nejmladším Jágrovým spoluhráčem je Tomáš Vandas, jenž s ním hraje za Kladno teď a narodil se v srpnu 2009. Rozdíl mezi Vandasem a Novým je 58 let.

2. Chevrolet Camaro byl prvním autem, které si pořídil v Americe. Měl černou barvu.

3. Zůstává jediným aktivním hokejistou, jenž se objevil v první verzi počítačové hry NHL. Jednalo se o verzi 1993, která se hrála na legendárních PC 386 a šířila se na disketách.

4. Nejvíc gólů v NHL nastřílel proti New York Islanders – 61.

5. První gól mezi dospělými vstřelil za Kladno v 16 letech Dominiku Haškovi, jenž chytal za Pardubice (4. října 1988). První hattrick vstřelil v březnu 1990 Petru Břízovi a následoval slavný titulek, že „Jágr kouří Spartu“.

6. Průšvih s daněmi si užil v roce 2003. Jágrovi jeho poradci špatně zdanili příjmy v Americe za rok 2001, on pak nereagoval na výzvy k zaplacení a pokuty, takže daňový únik činil 3 270 209 dolarů. Obří sumu pak zaplatil.

7. V tréninku často poslouchal hlavně svoje tělo a vymýšlel, co mu nejvíc vyhovuje. Jednu dobu třeba chodil na led ve dvacetikilové železné vestě. V roce 2012 pak na Facebooku ukazoval, jak střílí s palačinkami, což byla 1 250 g těžká závaží.

8. „Měří skoro dva metry, takže si můžu utrhnout, kolik chci,“ pronesl Jaromír Jágr v roce 1999. Ten rok získal cenu pro nejužitečnějšího hráče NHL, ale taky natočil svou nejslavnější reklamu na žvýkačku, z níž pochází zmíněná věta. Dělal ještě legendární reklamy na pořad Bingo, na kola, na přípravek pro zdravé klouby a taky na deník Sport.

9. Stanley Cup vyhrál dvakrát, hned v prvních dvou sezonách za mořem (1991 a 1992). V NHL vydržel do sezony 2017/2018, ale poslední ročník, kdy dal v play-off víc než jeden gól, se datuje do první éry v Rangers (2007/2008).

10. Salutování po gólech se stalo jeho slavnou značkou. Ale v podcastu Spittin' Chiclets prozradil, že ho okoukal. Jágr začal salutovat, protože sledoval hodně americký fotbal a takhle slavil running back Denveru Broncos Terrell Davis. Hokejista začal taky a měl pocit, že se mu s oslavou víc daří.

11. Fiktivní divadelní hru o jeho životě napsal Petr Kolečko. Měla název „Kladeňák“, hrála se čtyři sezony od roku 2009 v divadle Pod Palmovkou. Do Jágra se převtělil David Matásek.

12. Výdělek v NHL je astronomický i z dnešního pohledu. Přišel si téměř na 140 milionů dolarů, což bez inflačních kalkulaček dělá kolem tří miliard korun. Zhruba půlku ale spolkly daně a jednu chvíli platil i za výrazného sponzora casin ve Vegas. Server CaribSports jednou sestavil žebříček sportovců, kteří prohráli nejvíc peněz. Jágra dal na deváté místo, prý za rok ztratil 1,5 milionu dolarů na online casinech.

13. Zdeněk Hrabě. Tak byl Jágr poprvé uveden v zápise, když nastoupil za Kladno. Mělo se jednat o turnaj v Litvínově, jemu bylo teprve 15 let a klub ho chtěl postaršit.

14. Hattrick v NHL nastřílel šestnáctkrát. První a poslední třígólový večírek od sebe dělí 24 let.

15. Na ledě byl v NHL2 499 gólů svého týmu. Posbíral 1 921 bodů, tím pádem bez Jágrova přispění padlo s ním na ledě pouze 23 % gólů.

16. Maturitu si dodělal v roce 2002, když mu bylo 30 let. Získal ji na Středním odborném učilišti hotelového provozu Pod Balkánem v Praze. „Ještě byste záviděli a chtěli si ho vyměnit,“ odvětil na dotaz, jaké měl vysvědčení. ČTK ale pak referovala, že dostal dvě jedničky a tři dvojky.

17. Do Pittsburghu šel lstí. Na draftu 1990 by si ho pravděpodobně vzala Philadelphie ze čtvrté pozice. Ale Jágr Flyers zalhal, že se do NHL nechystá a bude ještě hrát v Evropě. Uvěřili mu, z páté pozice si ho vzal Pittsburgh a otevřely se mu dveře do týmu Maria Lemieux, kam chtěl jít.

18. 1000 - tolik dřepů dělal jako dítě každý den. Když vynechal, příště udělal o tisíc navíc. Všechno si zapisoval do deníčku.

Foto: Profimedia.cz

A tenhle nevinný hošík brzy začal dělat 1 000 dřepů denně. Nakonec se z něj stal nejlepší český hokejista historie.

19. „Chlapec je asi retardovaný.“ Vážně, tohle si nejprve myslel o Jágrovi mládežnický trenér Kladna Miroslav Ibl. Sledoval, jak bruslí devítileté děti, Jágr ho mezi nimi upoutal. Moc nemluvil. Otce se pak zeptal, proč nedal kluka do sportovní třídy. Kouč dostal odpověď, že to nejde. V tu chvíli myslel na retardaci. Ale důvod zněl jinak, Jágrovi bylo pět.

20. Problém s řidičským průkazem měl v roce 2006. Zhruba hodinu jeho auto stálo na Václavském náměstí na stání pro invalidy, policie mu sebrala papíry.

21. 5,05 je váha, kterou zapsali v porodnici, když se narodil.

22. S tímhle číslem odehrál svoje první MS v Bernu, od té doby ale měl na zádech jen číslo 68. Na Kladně začínal jako teenager s patnáctkou.

Foto: Profimedia.cz

Naposledy s jiným číslem. V reprezentaci nosil i 22, ale od chvíle, kdy odešel do Pittsburghu, měl jen číslo 68.

23. Zahrál si na pěti olympiádách. Jenom Fin Helminen byl lepší se šesti účastmi.

24. První gól v play-off NHL vstřelil proti New Jersey v dubnu 1991. Sundal pak rukavici a slavil s napnutým prostředníčkem (viz video níž). Soupeř pak zuřil, že mu prst usekne.

25. Číslo 68 si v NHL do sezony 2024/25 zamluvilo jen 30 hráčů, občas to byly jen epizodní štěky a někdy s ním hokejista nikdy ani nenastoupil. Ale Jágr ho měl jako první. Z Čechů ho měl mít v Coloradu ještě Ondřej Pavel, ale zápas s ním nehrál. Několik sezon s ním za NY Islanders odehrál slovenský útočník Žigmund Pálffy a oblékal ho i bek Milan Jurčina.

26. Český Pittsburgh. V sezoně 2000/2001 měl kolem sebe nejvíc krajanů. I s trenérem Ivanem Hlinkou v klubu působilo 12 Čechů (Jágr, Šlégr, Melichar, Rozsíval, Kučera, Šimíček, Beránek, Straka, Lang, Jan Hrdina, Kraft).

27. Čtyřikrát byl v NHL vyměněn. Jen jednou za něj putoval na opačnou stranu Čech. Když ho získal Washington, poslal za něj do Pittsburghu mimo jiné i Michala Sivka. Jágr celkem nastoupil za devět týmů NHL a zajímavostí je, že se do žádného nevracel.

28. Jiří Hrdina přišel do Pittsburghu z Calgary i proto, aby se mladý Jaromír Jágr necítil tak špatně. Neuměl moc dobře anglicky, Hrdina mu hodně pomohl, aby zapadl.

29. Král vítězných gólů. V základní části NHL jich nastřílel 135, nejvíc ze všech hráčů. Ale nejspíš ho brzy předběhne Alexandr Ovečkin, který jich má 134.

30. Burákové máslo. Jágr se stal i reklamní tváří mnoha značek, v půlce 90. let se s ním dalo koupit třeba burákové máslo. I když je pravdou, že koupit ho lze pořád. Lidé ho brali jako investici, takže dnes na eBay lze sehnat za 25 dolarů (cca 620 korun). Doporučujeme ale neotvírat.

31. Do Nagana přijel jako velká hvězda. Na olympiádě dal jen jeden gól, což ale vůbec nevadilo. Trefil se ve čtvrtfinále proti USA a jeho gól byl vítězný.

32. Nastřílel 766 gólů v NHL a nahrávalo mu na ně celkem 216 hokejistů. Pikantní je, že jednu asistenci na jeho góly si připsali velikáni Mark Messier a Eric Lindros v Rangers.

33. Jeho vzorem byl Mario Lemieux, hvězda i Jágrův vzor v Pittsburghu. Český útočník často slyšel, že je Mario Jr., tedy Mario Junior, protože uměl podobné věci jako kapitán. A teď to hlavní: Mario Jr. je i přesmyčka ze jména Jaromír. Všechno bylo prostě předem dané.

34. Za 1 733 zápasů v NHL šel na buly jen ve 49 případech a vyhrál jich 12. Úspěšnost na vhazování tak drží 24,5 % a je to asi jediná věc, jež mu za mořem nešla.

35. Do politiky se nikdy vyloženě nehrnul, ale dle informací Reflexu podporoval miliony ročně ODS, nechal se nafotit i na billboardech. S Andrejem Babišem pak točil reklamu na jeho firmu, která prodává kuřata. Spot v televizi běžel v roce 2013. Shodou okolností byly zrovna volby.

Foto: profimedia

S Andrejem Babišem natáčel Jágr reklamu na podnikatelova kuřata. Zrovna bylo před volbami.

36. Smrt na střídačce zažil v Omsku. Když hrál KHL, vedle něho zkolaboval talentovaný útočník Alexej Čerepanov.

37. Tkachuk a Tkachuk. Legendární americký útočník Keith Tkachuk byl draftovaný stejně jako Jágr v roce 1990. České eso si pak zahrálo v Calgary s jeho synem Matthewem, z něhož se taky stala hvězda NHL.

38. S Gretzkym si nikdy v jednom týmu nezahrál. Ale nastoupil v utkání, kdy se nejlepší hráč historie loučil s kariérou. Dá se říct, že se postaral o moment, který ji vypnul. Rozhodl totiž zápas v prodloužení, Pittsburgh porazil NY Rangers díky Jágrovi. Gretzky skončil s porážkou.

39. Nejmladším hráčem sezony NHL se stal v sezoně 1990/1991, nakonec se stal i nejstarším hráčem ligy, když mu bylo 45 let (2017/2018).

40. Vlajkonoš. Na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010 nesl českou vlajku.

41. Maximální bodový zisk v NHL Jaromíra Jágra je 149. Jágr se sem dostal v sezoně 1995/1996. Žádný jiný hráč z Evropy nikdy nedokázal jít výš.

42. Pokuty za rychlou jízdu v Americe sbíral zhruba stejným tempem jako góly. Dle spoluhráčů je prý neplatil a jen strkal do přihrádky. „Jeho špatné řidičské návyky byly ve městě velmi dobře známé,“ chechtal se v rozhovoru pro Boston Globe bývalý parťák z Pittsburghu Phil Bourque.

43. Drsný vtip si Jágr užil, když přišel do kabiny Kladna. Spoluhráči mu ukázali, kam si má sednout. Když si vybalil, přišel nejlepší střelec československého hokeje Milan Nový a nechápal, co se děje. Bylo to jeho místo.

44. Když začal hrát v NHL, zrovna měl premiéru seriál Beverly Hills 90210, Lech Wałęsa se stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Polska, nad Československem a Polskem proletěl meteorit, který se pak radši vrátil sám do kosmu a narodil se písničkář Pokáč. Prostě rok 1990.

45. Nejproduktivnější večer v NHL zažil v lednu 2003, když hrál za Washington. Posbíral 7 bodů (3+4). Přitom paradoxně tohle bylo angažmá, na něž se u něj vzpomíná tak, že neuspěl.

46. Hrát bude do padesáti. Představu poprvé pronesl pro Sports Illustrated v roce 2011. Nevěřili jsme mu, mysleli jsme si, že se tam nedá dostat.

47. Dlouhověkost Jaromíra Jágra se dá dobře dokumentovat na Michaelu Frolíkovi, jenž vyfasoval pro talent i původ z Kladna přezdívku „baby Jágr“. Když se Frolík narodil, Jágr hrál za Kladno nejvyšší soutěž. Když Frolíka draftovala v prvním kole Florida, Jágr začínal patnáctou sezonu v NHL. Když Frolík skončil kariéru, Jágr vlastnil Kladno, hrál za něj a rozhodl se přidat další sezonu.

48. Nejdrsnější reakce na svoji kariéru poslouchal kolem roku 2003. Jágrova touha být nejlepší se promítala do špatných vztahů, novináři o něm psali, že je „rakovinou v kabině“. Neposlouchal trenéry, dělal si věci po svém. Sloupkař Ron Cook z Pittsburgh Post-Gazette o něm pak napsal, že kdyby ho Pittsburgh měnil do Washingtonu v roce 2003, nedostane za něj ani karton piva.

49. Třikrát během kariéry v NHL jel trestné střílení a trefil se jednou. Blízko slavnému nájezdu byl ale v Naganu, když na olympiádě proti Kanadě trefil tyč.

50. St. Louis to na něj uměli. Jágr proti nim v NHL nastoupil ve 34 zápasech a dal jim pouze 8 gólů. To je nejméně ze všech soupeřů, proti nimž Jágr nastoupil aspoň čtyřiadvacetkrát.

51. Nastoupil proti dnes už neexistujícím zemím. Na MS juniorů si zahrál proti Sovětskému svazu a Západnímu Německu.

52. Kouzla s máslem. Server Hockey Feed jednou citoval Jágra, že když měl problémy s třísly, tak si je nechal natřít arašídovým máslem a potíže přešly. Devět z deseti doktorů vám řekne, že si ale patrně z někoho chtěl vystřelit.

53. Rvačky nebyly pro něj. Dle záznamů z NHL za mořem nikdy neměl ani jednu bitku. I když teoreticky by se jedna našla. Pěsti začaly létat vysoko v roce 2000, když se do něj pustil Rich Pilon z Rangres. Ale lídr Pittsburghu neshodil rukavice, jen párkrát máchnul k soupeři, než všechno skončilo. Rukavice dolů nešly, takže statisticky: žádná bitka.

Doporučované