Článek
Bobby Charlton byl fotbalovou superhvězdou v době velké slávy anglických klubů jako Manchester United, Leeds United, Aston Villa, Newcastle, ale také týmů jako Benfica Lisabon, Crvena Zvezda Bělehrad…
Hráč s explozivní střelou nejslavnější roky své seniorské kariéry strávil v týmu Manchester United (1956 až 1973). Nasázel za tu dobu 199 klubových gólů a dalších 49 za anglickou reprezentaci. V roce 1966 získal Zlatý míč, když dovedl Anglii k prvnímu titulu mistrů světa. Měl pověst skvělého útočníka s výbornou kondicí a výdrží. Zároveň se stal mozkem týmu a tvůrcem hry, který uměl i efektivně bránit.
Během působení v reprezentaci měl i obrovské štěstí. V roce 1958 přežil nehodu letadla, které havarovalo v Mnichově s anglickou reprezentací. Zahynulo tehdy osm hráčů, tři členové realizačního týmu, kapitán letadla a dva novináři.
Brzy získal stálé místo v týmu Manchester United, který se jako první anglický zástupce zúčastnil Poháru mistrů evropských zemí 1957/1958. V zápase s Crvenou zvezdou Bělehrad Charlton dvakrát skóroval, druhý gól střelil levačkou ze vzdálenosti 25 metrů do levého roku. Jenže při návratu do Anglie se stala už zmíněná katastrofa.
Bobby byl z havárie v šoku, týden strávil v nemocnici. Ale relativně brzy se vzpamatoval a byl opět oporou Manchesteru i národního týmu.
Největší úspěchy slavil v roce 1966, kdy mužstvo Anglie získalo titul mistrů světa a manažer Sir Alf Ramsey ho označil za hlavní pilíř. Bobby zároveň převzal z rukou anglické královny vítěznou trofej – Zlatou Niké. Byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Anglie a na konci roku získal Zlatý míč, trofej pro nejlepšího fotbalistu Evropy.
Famózní útočník se narodil v Ashingtonu do fotbalové rodiny. Bratr Jack dosáhl vrcholu s Leeds United a s Anglií – a čtyři strýcové byli hráči, včetně legendy Newcastle United Jackieho Milburna.
Ve svém posledním zápasu sklidil dlouhý potlesk ve stoje a předání stříbrné krabičky cigaret od předsedy Chelsea Briana Mearse.
I po skončení kariéry byl pochopitelně velmi žádaný jako znalec, který mnoho let pracoval pro BBC. V červnu 1984 byl také zpět ve svém milovaném Manchesteru United jako ředitel a o 10 let později byl povýšen do šlechtického stavu.