Hlavní obsah

Vinícius na chvostu. Jak hlasoval jediný český zástupce ve Zlatém míči

Foto: Profimedia.cz

Rodri se Zlatým míčem.

Spolupracovník Seznam Zpráv Stanislav Hrabě hlasuje ve Zlatém míči jako zástupce Česka. V tomto textu vysvětluje pravidla, postupy i jak letos hlasoval.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Novým držitelem prestižního Zlatého míče se stal Rodrigo Hernández Cascante, jehož ovšem fotbalový svět zná spíše pod jménem Rodri.

Pracovitý defenzivní záložník anglického šampiona Manchesteru City a kapitán španělských mistrů Evropy - mimochodem, trvalo dlouhých 64 let, než cenu po tehdejším vítězi Luisi Suárezovi znovu získal Španěl - v anketě pořádané časopisem France Football, v níž hlasují vybraní sportovní novináři z celého světa, nakonec předčil všechny ofenzivní superhvězdy současnosti v čele s Kylianem Mbappém, Erlingem Haalandem či Viníciusem Juniorem.

Jak se hlasovalo letos: bez Messiho

Ve středu 4. září přišla z redakce francouzského časopisu France Football, který anketu od roku 1956 pořádá, třicetičlenná nominace na hlavní trofej Ballon d’Or (zlatý míč). A společně s ní i na další ankety včetně ženské části.

Nebylo překvapením, že ani v jedné se nedal najít český zástupce, případné vlastenecké cítění rychle vyprchalo…

Rovněž ani nepobouřilo, že po dlouhých letech nedostali důvěru dva fenoméni posledních let, obhájce trofeje a mistr světa Lionel Messi (osminásobný vítěz 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021 a 2023) a Cristiano Ronaldo (pětinásobný 2008, 2013, 2014, 2016 a 2017). První se ze sledovaného evropského světadílu odklidil do severoamerické MLS, druhý na asijský kontinent, ale na reprezentační úrovni dávali o sobě nadále vědět.

Jak hlasovalo ve Zlatém míči Česko

Stanislav Hrabě, spolupracovník Seznam Zpráv a autor tohoto textu, v letošním Zlatém míči hlasoval takto:

Kategorie hráči

  • 1. Rodri
  • 2. Toni Kroos
  • 3. Lamine Yamal
  • 4. Lautaro Martínez
  • 5. Jude Bellingham
  • 6. Erling Haaland
  • 7. Harry Kane
  • 8. Dani Olmo
  • 9. Vinícius Júnior
  • 10. Dani Carvajal

Dosti podstatnou změnou však bylo, že respondent měl hlasovat pro deset hráčů, na rozdíl proti dlouho držené pětici. Ze třiceti tedy určit třetinu. Nikterak lehký úkol.

Sdělení rovněž obsahovalo, že slavnostní vyhlášení proběhne 28. října, tedy na sváteční den české státnosti, v sále divadla Théâtre du Châtelet v Paříži, provázet ho budou fotbalové veličiny Didier Drogba a Sandy Heribertová.

Zároveň přišlo upozornění, že podrobnosti budou zaslány nejpozději 9. září.

Kritéria hlasování

Co slíbeno, splněno. A doslova nadzvukově, concordově. Ještě týž den se objevil e-mail, který obsahoval kritéria hlasování. S upozorněním, že je tímto otevřeno a končí v pondělí 30. září úderem poledne. Pak už nebude možno nic změnit.

Pro zástupce všech zemí FIFA na celé planetě v mužské části byly určeny čtyři kategorie. V hlavní – Zlatý míč – se vybíralo, jak už bylo řečeno, deset vyvolených s následným bodováním 15, 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 a 1.

V Ceně Lva Jašina určené pro nejlepšího brankáře se z deseti nominovaných volili tři s klasifikací 5, 3 a 1. Ze šesti trenérů dva (body 2 a 1). Nově se objevila anketa o nejlepší klub, kde byly v nabídce tři.

Do hlasovacího koše pustil respondenta přidělený kód (pro Česko v mužské části 430553). Po jeho využití byl okamžitě zaslepen, jestliže by hlasující došel k názoru, že by něco přece jen opravil, musel by kontaktovat pořadatele ankety určeným - a dosti složitým – způsobem.

Nastala slavnostní, ale i zodpovědná doba. Vybrat v každé kategorii nejlepší, přitom být připraven hlas smysluplně obhájit. Kritiků se vždycky najde dost, názorů je tolik jako hráčů na hřišti i na střídačce.

Žádost kolegů o jejich názor – celá léta považuji svůj hlas za zastupující celý český fotbal – nebyla nijak valně vyslyšena. Spíše opomenuta. Nevadí, na to už je člověk zvyklý. Musí se s tím porvat sám, striktně dodržet veškerá ustanovení. Nebo se dobrovolně vzdát účasti.

Den po odeslání hlasu, přitom čekat na poslední chvíli jsem nepovažoval za moudré, přišla od redakce žádost na jeho potvrzení. K omylu, záměně či zkreslení dojít dvojí kontrolou nešlo.

Argentina ovládla Copu Amériku

Pořadatelé voliče upozornili – především starší, kteří se ankety účastní od minulého století, že se dávno už nehledá nejlepší fotbalista Evropy či narozený na jiném kontinentu s angažmá v evropském klubu. Nyní je anketa globální, celosvětová.

Tím poukázali, že i v jiných koutech planety proběhly zajímavé soutěže, jimž je třeba také věnovat pozornost.

Když v roce 2021 přidal další vavřín Lionel Messi, mnozí ho jako vítěze neviděli. Výhrada, že svou Barcelonu (na podzim přestoupil do Paris Saint-Germain) k žádným velkým úspěchům nepřivedl, se zdála logická.

Zapomenula se však reprezentační vystoupení. Evropa zažila hrůzný šampionát, kdy se pořadatelé snažili i dost nečistými prostředky vytáhnout na trůn domácí Anglii. Kdežto jihoamerická Copa América nabídla vynikající podívanou, triumfovala Argentina, Messi byl úchvatný.

To se přihodilo i letos. EURO v Německu mělo kvalitu především zásluhou vítězného Španělska, ale i další účastníci k ní přispěli. Jihoamerický šampionát konaný v USA znovu ovládla Argentina, s Messim. Toho ovšem zastínili jiní spoluhráči.

Zejména Ángel Di María, jenž ovšem v nominaci na Zlatý míč nebyl (stejně jako Messi), hlas dostat proto nemohl. Zaujali ovšem jiní. Brankář Emilino Martínez nedostal ani gól, jeho jmenovec Lautaro se s pěti trefami stal králem střelců a rozhodl z pozice náhradníka i finále proti Kolumbii.

Kdežto Brazílie zklamala. Vypadla už ve čtvrtfinále na střely ze značky pokutového kopu s Uruguayí, zářící hvězda Realu Madrid hbitý Vinícius Júnior se dvakrát přesně trefil jen do sítě Paraguaye v základní skupině.

Byl však skvělý v Lize mistrů, kterou opět ovládl Real Madrid. Nepřehlédnutelný byl snad ještě víc kapitán Dani Carvajal, ale kdy se obránce dostal ve Zlatém míči aspoň na medailovou pozici?

Přízeň získávají střelci, útočníci, kreativní hráči. Aspoň že brankáři mají svou vlastní cenu…

Doporučované