Hlavní obsah

Začíná nový ročník fotbalové ligy. Rozhodčí přesedli z trabantu do škodovky

Foto: Profimedia.cz

Stejně jako na Euru mohou s rozhodčími v lize diskutovat už jen kapitáni.

Fotbalová liga startuje s několika novinkami. Sudím konečně pomůže s ofsajdy kalibrovaná čára, jejich práci zlepší také centrální VAR.

Článek

Pokud by si mohl z fotbalového mistrovství Evropy v Německu něco přenést do Česka, předseda komise rozhodčích Libor Kovařík vypálí: „Zkušenost, autoritu, osobnost. My máme nesrovnatelně mladší tým rozhodčích.“

I proto s potěšením před pátečním startem ligy vítá trend z Eura, na kterém s rozhodčím mohli diskutovat výhradně kapitáni. „Zásadní věci sdílí rozhodčí jen s kapitány, to je skvělá věc. Ostatní hráči se drží dál, to pojedeme od prvního kola,“ kvitoval Kovařík na setkání s médii k zahájení ročníku. „Co se dělo poslední roky, nebylo dobré, rozhodčí byli pod tlakem a mělo to vliv i na mladé začínající rozhodčí, kteří pak i kvůli tomu končili.“

Další trendy z Eura jako nízké nastavování hrací doby čeští sudí nepřevezmou. „Nastavení budeme držet stejně jako minulou sezonu – trošku víc než na Euru, méně než v Kataru,“ podotkl Kovařík.

VAR by měl nadále do hry vstupovat co nejméně. „Opravovat bude jen zjevné chyby rozhodčích, například pokud půjde o pokutové kopy,“ doplnil.

Vůbec největším posunem pro českou ligu je konečně kalibrovaná čára s certifikací FIFA. Třebaže není technologicky stejná jako na mistrovství Evropy, při posuzování těsných ofsajdů půjde o znatelnou pomoc. „Nebudeme mít tu poloautomatickou, co se používala na Euru, bude ji pokládat rozhodčí. Už jsme si ji vyzkoušeli a je to posun oproti tomu, co bylo,“ vítá Kovařík. „Kalibrovaná čára přinese větší spravedlnost, je to lepší, než když to člověk posuzuje od oka.“

Kdy dostane rozhodčí mikrofon?

Další vymoženosti jako čip v míči nebo vysvětlování verdiktu VAR rozhodčím do mikrofonu celému stadionu jsou hudbou budoucnosti. „Míč s čipem je na Ligové fotbalové asociaci (LFA). Rozhodčí na Euru měli celou řadu technických pomocníků, ale zároveň je zapotřebí vnímat finanční náročnost,“ zůstává Kovařík nohama na zemi. „Možnosti, jak rozhodčí vysvětlí svá rozhodnutí fanouškům na stadionu nebo u televize, sondujeme a průběžně se o tom bavíme. Promlouvá do toho finanční náročnost, technické řešení a pak také nutnost povolení od Mezinárodní pravidlové komise. Ostatně i UEFA se ve svých soutěžích vydala trochu jiným směrem. Jdeme postupnými krůčky,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Centrální VAR

Rozhodčím u videa výrazně pomůže také nová centrála VAR na pražské Brumlovce, díky níž už nebudou muset sedět v přenosových vozech před stadionem. Skládá se ze čtyř pracovišť až pro 16 osob, k dispozici budou mít 25 zobrazovacích panelů.

„VAR centrála je skvělá, za to musím poděkovat LFAO2, protože je dobře, že se varisté a avaristé nebudou potkávat s funkcionáři a nebudou pod takovým tlakem. Díky nové technologii budou mít lepší podmínky pro práci, budou si to moct zoomovat, k dispozici budou mít víc kamer. Přecházíme z trabantu do škodovky,“ glosuje Kovařík. „Chtěl bych víc času na testování, zkoušení, je to hodně hektické, narychlo, VAR centrála byla dobudována teprve před několika dny, takže jsme novinky testovali na FAČR, abychom nečekali do poslední chvíle.“

Třicet hlavních a 44 pomezních rozhodčích bude tuto ligovou sezonu ještě pod větším tlakem, neboť ve hře je jackpot pro šampiona v podobě přímého postupu do bohatýrské Ligy mistrů. Sparta, Slavia, ale i Plzeň větří mimořádnou příležitost. „I kdyby se nehrálo vůbec o nic, budeme chtít, aby rozhodčí byli dobří. Jsme ambiciózní a chceme, aby pískali dobře,“ podotkl Kovařík.

Rozhodčí za minulý ročník pochválil: „Spokojený jsem byl, i když mladší rozhodčí mají ve výkonnosti výkyvy. Pracovali jsme s tím, nechali jsme je odpočinout na dorostech, pak ve druhé lize, než zase naskočili do první.“

Trestání laviček za buranské chování

Znovu se zaměří také na přísnější tresty pro lavičky a realizační týmy, jejichž chování bývá často daleko za hranou únosných sportovních emocí. „Snažíme se, aby se chování laviček, realizačních týmů zklidnilo. Na jaře sudí udělili o 40 procent více trestů lavičkám než na podzim, budeme v tom pokračovat. Mrzelo mě, že v některých zápasech se metr nepodařilo udržet. Rozhodčí od nás dostali zpětnou vazbu, že jsme s tím nebyli spokojeni, projevilo se to v dalších delegacích. Nebudeme z toho slevovat,“ zdůraznil šéf sudích. „Spousta trenérů dostala stopky za karty, zlepšilo se to.“

S Duklou Praha se na ligovou scénu vrací i trenérský bouřlivák Petr Rada. „Je impulzivní, ale férový chlap. Zvládneme to,“ mrkne Kovařík.

Nadále bude komise rozhodčích po každém kole rozebírat čtyři situace vybrané médii. Novinkou je povinnost rozhodčího vysvětlit své verdikty po utkání ve vstupu pro O2 TV, pokud si jej vyžádá před kameru.

Komunikaci s kluby považuje Kovařík za konstruktivní. „Máme pravidlo, že před sezonou si určí každý klub člověka, který s námi může komunikovat, kdykoli se na mě obrátí. Byly kluby, které se neozvaly ani jednou, a kluby, které se ozývají častěji a komunikace je zajímavější,“ líčí. „Ve většině případů je to konstruktivní. Požádal jsem, aby vydržely do dalšího dne po zápase, až vychladnou. V 90 procentech jsme se shodli. Když byla chyba, řekli jsme pardon a jede se dál.“

Klubům znovu komise zaslala manuál s pravidlem o hraní rukou, jež patří k nejvíce problematickým nejen pro fanouškovskou veřejnost. „Pravidlo o ruce je poměrně jednoduché, přehledné, klubům jsme materiál poslali, aby věděly, co se bude pískat a co ne. Nicméně život není černobílý a přijdou situace, které jsou hraniční, kdy je ruka v poloze pro někoho ještě přirozené a pro někoho už není,“ uvědomuje si Kovařík. „Takové situace znovu přijdou i v sezoně.“

V případě podezření na otřes mozku u hráče nebo při zranění hlavy budou mít týmy možnost šestého střídání místo běžných pěti. Tuto novinku v zájmu zdraví fotbalistů v březnu zavedla Mezinárodní pravidlová komise.

Přáním šéfa českých rozhodčích je, aby jeho sudí na trávníku měli přirozený respekt a zároveň aby byli vidět co nejméně. „Rozhodčí by neměl být ten, kdo je vidět. Fotbal se nehraje kvůli rozhodčím, jsme servis pro kluby a veřejnost.“

Doporučované