Hlavní obsah

Tvrdík si zatím pro peníze nepřišel. Slavia je výborná investice, říká Tykač

Pavel Tykač popisuje ve videorozhovoru svou téměř roční zkušenost s fotbalovou Slavií.Video: Zuzana Kubátová, Seznam Zprávy

Čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač poskytl Seznam Zprávám obsáhlý rozhovor, v němž vysvětluje své plány v energetice i dalším klíčovém byznysu. Podělil se ale také o zkušenosti z téměř ročního vlastnictví fotbalové Slavie.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když před rokem kupoval podnikatel Pavel Tykač od čínské skupiny CITIC fotbalový klub SK Slavia Praha, dal za něj téměř dvě miliardy korun. „Dnes to vidím jako výbornou investici, obohatilo mi to život,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Ke Slavii se podle svých slov dostal tak trochu náhodou. Před rokem ho oslovil Jaroslav Tvrdík, šéf představenstva Slavie, který hledal pro klub českého vlastníka.

„Říkal, že čínské firmy nemohou do sportovního klubu vložit peníze, kdyby se dostal do potíží. A jestli bych o tom nepřemýšlel. Já mu na to za pár dní řekl: Pojďme to zkusit. Moc jsem si od toho nesliboval, obchod byl zpočátku hlavně jeho zásluha,“ popisuje byznysmen, který se v posledních 20 letech věnuje energetice a své investice dnes směřuje hlavně mimo Evropu.

Slavii prý fandil vždycky. „Byl jsem jeden z desetitisíců normálních fanoušků, ale dneska s vlastnictvím klubu prožívám všechno mnohem intenzivněji. Našel jsem něco, co mě těší a uspokojuje, co se netýká financí a čísel, ale emocí a bohatosti života,“ říká Tykač.

Slavii prý vnímá tak trochu jako své dítě, podobně s ní prožívá její úspěchy i neúspěchy. Obojího už s ní zažil dost.

Na jaře sešívaní napumpovali velké investice do kádru, na titul to v boji s největším rivalem ze Sparty ale nestačilo. Momentálně však Slavia vede českou ligu s výrazným náskokem a Letenští na Tykačem vlastněný klub ztrácejí propastných 16 bodů.

Emoce obchodníka

„Myslím, že jsem v souvislosti s fotbalem zatím zdaleka emocionálně nedosáhl na krajní hranici. Nemáme dvojnásobný titul jako Sparta ani za sebou takovou krizi, jakou – myslím – má dneska Sparta,“ srovnává.

„Emoce mám, ale v mých 60 letech už je zas tolik neprožívám. Když jste toho v životě hodně prohrál a hodně vyhrál, nějaká remíza na Slovácku nebo porážka v Bilbau vás neochromí do té míry, že byste propouštěl trenéra nebo přeorganizovával sportovní strukturu klubu,“ pokračuje.

Přiznává ale, že má-li srovnat prožívání důležitého zápasu s důležitým obchodem, silnější jsou emoce ve sportu.

„Obchody dělám dlouho, mám jich za sebou hodně. Člověk radši vyhrává, než prohrává, ale jestli vyděláte o něco víc, nezmění vám to život. Když přijdu domů a řeknu, že se nám povedl nějaký super trejd, vlastně to nikoho moc nezajímá. Ale když Slavia vyhrála na Baníku, já jsem z toho měl skvělý zážitek. A sledují to i naše dcery, těm se to líbilo,“ popisuje čtvrtý nejbohatší Čech.

Zároveň se vyrovnává s novou zkušeností: „Lidé mě zastavují a komentují fotbal. Nedávno mi přišel říct jeden z lidí, co se nám starají o zahradu, svůj názor, koho bychom měli stavět na kraj obrany. Upřímně, Slavie byla asi nejmenší obchod z těch, kterým jsem se loni věnoval, ale vyvolává největší pozornost. Je to fascinující,“ říká.

Tvrdík ví, co dělá

Tykač podle svých slov nechává rozhodování na Jaroslavu Tvrdíkovi. „Když řekne, že jednáme s nějakým hráčem a vypadá to dobře, já mu řeknu: Jardo, máš mou podporu. A když přijde a řekne, že to nevyšlo, já mu řeknu: Fajn, aspoň neutratíme peníze. Nemluvím do toho, koho koupit nebo prodat,“ popisuje.

Od momentu, kdy klub převzal, si prý šéfové Slavie k němu pro peníze nepřišli. „Podle toho, co vím o jejich hospodaření, tak ani hned tak nepřijdou. Zdá se, že po finanční stránce, stejně jako po té sportovní, Jarda Tvrdík ví, co dělá,“ říká.

Připouští, že se ve fotbale v posledních deseti letech točí „několikanásobné množství peněz co dřív“. „Nemám ale pocit, že by Slavia utrácela za hráče nějaké horentní sumy,“ prohlašuje.

Stejně jako Tvrdíka prý neúkoluje ani trenéra Jindřicha Trpišovského: „Potkáme se po zápase, pogratuluju mu, ale do práce se mu mluvit neodvažuji.“

Trpišovský v létě údajně odmítl nabídku z britského Brightonu. Jak se Tykač staví k možným odchodům opor svého týmu?

„Klíčovým klukům podle mě nemůžete bránit, když chtějí odejít do velké ligy. Někdy je ale třeba projevit vstřícnost, panu Trpišovskému by se asi Slavia snažila vyjít vstříc. Je něco jiného, když někdo přijde, nic nepředvede a touží hlavně rychle odejít. Pak musíte občas ukázat i tvrdou tvář,“ říká.

O možných odchodech opor týmu odmítá spekulovat. „Já bych samozřejmě rád, kdyby kluci zůstali, a myslím, že oni by vlastně taky rádi zůstali. Na druhou stranu kariéra fotbalisty je krátká, když se vám ozve tým ze špičky anglické nebo španělské ligy, tak… Kdyby vám někdo nabídl, abyste šli moderovat na CNN, asi byste se nad tím minimálně zamysleli,“ pokračuje Tykač.

„Berbrliga“ minulostí

Tykačův vstup do Slavie je součástí proměny českého fotbalu po éře Romana Berbra. Sám miliardář potvrzuje, že třeba před pěti lety by podobnou investici nedělal.

„Pohled na fotbal se v posledních letech strašně změnil. Dřív to byla ‚Berbrliga‘, zábava jiného ražení. Dneska se z toho stává společenský fenomén. Myslím, že mu hrozně prospívá rivalita mezi Slavií, Spartou, Plzní, Baníkem. Protože aby tady byl klub, který vyhraje každý rok ligu a jenom je otázka, jestli o 17, nebo o 26 bodů, tak by to vlastně asi nikoho ani nebavilo,“ řekl Tykač.

Hlavním tématem Tykačova rozhovoru pro Seznam Zprávy je jeho energetický byznys. Jak skupina Sev.en chystá odchod od uhlí? Proč investuje v zámoří? Jak se její majitel stal hlavním donorem Institutu Václava Klause a jak vnímá svou roli ve společnosti?

Tato témata rozebíráme v pokračování rozhovoru v byznysovém podcastu Agenda, který publikujeme ve středu 11. prosince.

Doporučované