Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sparta v průběhu 30 let zaplatí Fotbalové asociaci ČR (FAČR) téměř 1,8 miliardy korun. Každý rok tak do pokladny českého fotbalu přiteče minimálně 30 milionů korun, suma je různě odstupňovaná. „Částka je navíc indexována o inflaci, takže je to pochopitelně příjemné,“ prohlásil pro Seznam Zprávy předseda FAČR Petr Fousek. Po 30 letech připadnou Spartě i náležící pozemky.
Pro Spartu jde o důležitý milník. A další klíčový krok je nyní pro klub získání stavebního povolení. Sparta také plánuje vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž. Stadion by měl mít kapacitu zhruba 35 tisíc diváků a stavět by se měl začít do pěti let. Sparta zároveň doufá, že bude postaven do deseti let od dnešního podpisu memoranda.
Sparta vnímá nový stadion jako klíčový pro budoucí rozvoj klubu. „Větší a kvalitnější stadion přináší klubům mnohem větší návštěvnost. Včerejší zápas s Plzní přesně ukázal, kde na Letné už nedokážeme zlepšovat službu, kdy část fanoušků odcházela v průběhu druhé půle proto, že část stadionu zkrátka není zastřešená. Naopak když do toho ještě foukne vítr, prší všude,“ vylíčil jeden z příkladů generální ředitel Sparty Tomáš Křivda.
Při současném trendu, kdy Spartě významně roste počet fanoušků, se nabízí otázka, zdali by už teď nebylo od věci uvažovat o vyšší kapacitě. „Jsme dnes v situaci, kdy máme na čekací listině pro permanentkáře skoro 25 tisíc fanoušků, a to máme deset tisíc prodaných permanentek. Jednoduchou matematikou bychom vyprodali ten stadion již dnes. Ale situace za tu dobu může být jiná. Náš zájem je udržovat zájem o klub a ještě prohlubovat vztah,“ řekl Seznam Zprávám Křivda.
Sport na Seznam Zprávách
Sledujeme pro vás velké události, zákulisí a hlavní hybatele sportovního dění.

Jaromír Jágr.
Fotbal | Hokej | Tenis | Nosiči vody | Nosiči vody na X
- Až Jágr skončí, tak… Má trenérský dar, ve hře je i Pittsburgh
- VIDEOCAST: Buffon junior může hrát za Česko. Jako děti Petra Čecha nebo kdysi Panucci
- KAUZY: Trapný trest pro superhvězdu, bouří se Češi. „Ničí to tenis“
- ROZHOVORY: Šéf Baníku: Slavia a Sparta přerostly ligu. Morava je v katastrofálním stavu
„Díváme se na to optikou boomu posledních tří let. Na druhou stranu dnes se nám daří vyprodávat stadiony pro 18, respektive 19 tisíc diváků. Jakmile začneme pravidelně vyprodávat stadion pro 35 tisíc diváků, můžeme se dívat na to, jestli bychom potřebovali větší. Ale v tuto chvíli to není téma,“ prohlásil Křivda.
Stadion by tedy mohl být koncipován tak, aby bylo případně možné rozšíření jeho kapacity. „Určitě to bude jedna z otázek v rámci architektonické studie. Ale pak se musíme dívat i na dopravní dostupnost a veškeré potřeby diváků. Bylo by to ideální, ale není to v tuto chvíli klíčové,“ uvedl šéf Sparty, pro kterého je dlouhodobě jedním ze vzorů výstavby nového stadionu San Mamés v Bilbau.
„Neuzavíráme se ale do vize, že jdeme stavět San Mamés. Chceme po architektech, ať nám přinesou nejlepší řešení na základě parametrů a vstupů, které jim zadáme,“ dodal Křivda.
A právě jedna z otázek, která se okolo Strahova dlouho řeší, je záležitost celkového urbanistického řešení. „Stadion Evžena Rošického určitě potřebuje zásadní investici. Nicméně největší problém, který to trochu obchází, a není to problém Sparty nebo samotného projektu, je současnost a budoucnost Velkého strahovského stadionu, to je klíč k území,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.
Druhý zásadní faktor je podle Boháče i dopravní dostupnost nového stadionu. „Metra na Strahov se pravděpodobně nedožijeme, možná budeme dřív pravidelně cestovat drony. Na Strahově byl v utopistickém plánu Ideální Velká Praha od Maxe Urbana umístěn přístav vzducholodí a metro tam vidím podobně realisticky. Doprava tam prostě bude problém,“ prohlásil Boháč.
Křivda však věří, že Strahov tyto výzvy zvládne. „Uvidíme, jaké budou výsledky architektonické a dopravní studie, kam se budeme moct dostat. Dnes se bavíme o stadionu o kapacitě 35 tisíc diváků, když se podíváme do historie, na spartakiádu chodilo přes 200 tisíc návštěvníků a dopravně to bylo zvládnuto, podařilo se je dostat na kopec a při spartakiádách se tam protočily až dva miliony obyvatel Československa. Čím větší kapacita, tím lépe. Ale dnes už mají fanoušci jiné nároky než v 60. letech,“ řekl generální ředitel Sparty.
I pro FAČR se jedná o důležitý milník, otázkou budoucnosti Strahova se zabývala dlouhodobě. „Pro mé předsednictví je to zásadní milník,“ uvedl šéf FAČR Petr Fousek pro Seznam Zprávy.
„Otázku řešila i předchozí vedení FAČR už od roku 2014 a my jsme to dokázali vyřešit za necelé čtyři roky s tím, že jsme se této otázce věnovali intenzivně od roku 2021. To řešení přináší výnosy pro FAČR, přínos v utkáních reprezentace. Není to jednorázová podpora, ale myslíme na desítky let dopředu i na naše následovníky,“ prohlásil Fousek.
Zda se nové prostředky do českého fotbalu nasměrují fixně a adresně na jednu konkrétní záležitost, zatím nechtěl Fousek potvrdit, byť zmínil, že určité přání v tomto ohledu má.
„Pro český fotbal to znamená možnost nové infrastruktury a širšího pole působení. Peníze českému fotbalu pomůžou každopádně, pochopitelně budeme myslet na amatérský, výkonnostní a mládežnický výbor. Nechci teď předjímat, protože o rozpočtu rozhoduje výkonný výbor. Ale nějaké řešení najdeme,“ uzavřel předseda FAČR.