Hlavní obsah

Šéf Baníku: Slavia a Sparta přerostly ligu. Morava je v katastrofálním stavu

Foto: fcb, Seznam Zprávy

Výkonný ředitel Baníku Ostrava Michal Bělák je druhým nejvýše postaveným mužem v klubu, hned po majiteli.

Výkonný ředitel Michal Bělák je ve fotbalovém Baníku sedm roků. V rozhovoru pro Seznam Zprávy se za nimi ohlíží, ale hlavně kouká vpřed –⁠⁠⁠ na Nové Bazaly. Vyroste s top stadionem i top klub, co bude nahánět pražská S?

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pracovní stůl v kanceláři na Bazalech má zaskládaný papíry. Velkou část agendy nyní tvoří i monstrózní projekt nového stadionu, který by měl vyjít asi na 2,5 miliardy korun a hlavním investorem bude město. Hotovo by mohlo být za čtyři roky.

Michal Bělák, sedmatřicetiletý výkonný ředitel, druhý nejvýše postavený muž fotbalové Ostravy za majitelem Václavem Brabcem, se posadí do koženého křesílka, a tichým hlasem u šálku kávy více než hodinu odpovídá na otázky Seznam Zpráv.

O směřování Baníku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sportovním, ekonomickém i návratu důvěry ve slavnou značku. Ve druhé části rozhovoru, která vyjde v neděli, pak také o nálepce pana neodvolatelného, spojování se svým otcem, někdejším dlouholetým funkcionářem, nebo o vymezení rolí se sportovním ředitelem Luďkem Mikloškem.

Někteří fanoušci Baníku už počítají, kolik bodů chybí na předkolo Ligy mistrů, vy teď počítáte zdravé hráče před zápasem na Slavii?

Ano, věřím, že jich budeme mít před nedělí co nejvíce. Kluci měli vysoké horečky. Zvažovali jsme, zda vůbec kvůli chřipce zvládneme odehrát utkání s Olomoucí. Spousta hráčů, kteří čekali na šanci delší čas, do toho šla se sebezapřením. Klobouk dolů, že to zvládli odehrát, jak to zvládli.

Čtyři výhry v řadě, čtvrté místo, 42 bodů. Více měl Baník po 21 kolech jen v mistrovské sezoně před 21 lety. Žádný prostor na euforickou náladu?

To jsem si ani neuvědomil, ale euforickou náladu nemám nikdy. Je dobré, když se naučíte tlumit pozitivní emoce, protože pak nebývá tolik těch negativních. Nic neroste do nebe.

Úsměv vidím, spokojenost je?

Dílčí spokojenost je. Ve fotbalovém klubu je to vždycky o výsledcích. Mám radost i z ostatních věcí, které se nám poslední dobou daří. Plány máme velké. Největším snem jsou Nové Bazaly. Proces pokračuje úspěšně, za což jsem moc rád. Bude to něco, co tady po nás po všech zůstane. Z klubu je do toho zapojeno mnoho lidí. Primárně ale lidé z radnice. Také my však přidáváme ruku k dílu.

Baník se v lize dotahuje na první trojku. Už je tam, kam patří?

Nejdřív je potřeba si říct, kam Baník patří. Alespoň tedy v současné době.

Povídejte.

Nepochybujte o tom, že si všichni přejeme mít Baník co možná nejvýše. Ale vždy je nutné vycházet z reality. Baník je čtvrtý v tabulce, v minulé sezoně jsme čtvrtí skončili. To je umístění, které bychom chtěli přinejmenším zopakovat. Pro ambice klubů je zásadní jejich ekonomika. Liga je z toho pohledu aktuálně nastavená tak, že tři kluby jsou odskočeny. Sparta se Slavií ekonomicky přerostly českou ligu. Pak je s nějakým odstupem Plzeň, která je dlouhé roky sportovně úspěšná. Ale také rozpočet i díky obrovské podpoře města a kraje ji řadí na třetí místo s velkým náskokem před ostatními kluby, jako je například Baník, Mladá Boleslav, Liberec, Jablonec, Hradec Králové a další. To je skupina klubů, z nichž chceme být nejúspěšnější. Věřím, že pokud to budeme dělat dobře, přijde čas, kdy se budeme moct utkávat s Plzní o vyšší příčky, než je čtvrtá. A když to budeme dělat hodně dobře a sejde se hodně věcí, tedy i to, že ostatní kluby udělají něco špatně, pak můžeme v určitém časovém horizontu pomýšlet i výše.

Jak je Baník silný v zákulisí v porovnání s těžkými váhami Spartou, Slavií a Plzní?

Baník je dneska největší mimopražský klub. Zájmem lidí, velikostí mládeže a tím, co obecně znamená. Ale fotbalová „Morava“ jako taková je v katastrofálním stavu. Jen si uvědomme, kolik zmizelo v Moravskoslezském kraji klubů. Pokud tady nebudou druholigové a třetiligové kluby s kvalitní mládeží, Baník to sám neutáhne. Bude chybět základna, masa. Je to problém, který se snažíme řešit.

Jak?

Před lety jsme zachránili fungování Vítkovic. V mládeži obhospodařují velkou část Ostravy. Historicky mnoho hráčů z mládeže pak přecházelo do Baníku. To byla naše motivace. Ale stojí nás to hodně milionů ročně, aby Vítkovice mohly fungovat v režimu, v jakém fungují. Pár let zpátky jsme finančně vypomohli i Frýdku-Místku, aby byl klub zachován na úrovni třetí ligy. Má potenciál hrát kvalitní soutěž a mít dobrou mládež, je to město s velkou spádovou oblastí.

Cítíte jako povinnost pomáhat klubům z regionu?

Necítím to jako povinnost, ale tak, že bez dobré základny nebude silný Baník. Sparta a Slavia si dnes stahují nadějné hráče z celé republiky v dorosteneckém a někdy i žákovském věku. Pokud my k tomu nebudeme mít protipól, budeme oslabovat. Jde nám o to, aby v kraji byl mládežnický fotbal v co nejlepším stavu. Netěší nás, když sousedovi chcípne koza. Stav fotbalu na Moravě je nejhorší, co kdy byl. Bohužel nevidím moc světlo na konci tunelu.

Jak vnímáte, že Slavia - a není jediná - má ke stovce profesionálních hráčů pod smlouvou a v lize třeba má do jisté míry partnerský vztah s Karvinou, která donedávna využívala i její analytiky? Není to až velká dominance?

Jak jsem říkal –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Slavia se Spartou přerostly Českou republiku v rámci možností, které mají. Mít povědomí o tolika hráčích na profismlouvě vyžaduje i obrovské množství lidí, kteří se o to starají.

Je ambicí Baníku dotáhnout se k top trojce, nebo aspoň k Plzni, i rozpočtem?

Rozpočet sám o sobě není záruka, že se někam posunete. Utratit hodně peněz špatně zase není tak složité. Na to si od začátku dáváme velký pozor. I díky našemu majiteli, který o sobě říká, že není podnikatel, ale ekonom. S investicemi jsme opravdu opatrní. Do velkých závodů jsme se nepustili. Byli bychom rádi, kdyby Baník měl větší rozpočet a kdyby se primárně navýšil o to, že velké firmy z regionu, které tady tvoří zisky, se přihlásí společenskou zodpovědností a stanou se partnery Baníku.

To se zatím moc neděje. Čím to je? Baník je přece značka, fenomén.

Nevím a nikdo z nás to neví. Mrzí mě to, mrzí to i majitele Václava Brabce. Hlavně z toho pohledu, že by to bylo ocenění práce, kterou jsme v Baníku udělali. Kdyby přišla velká firma a řekla: Rádi bychom byli hrdým partnerem Baníku a byli vidět. Podnikáme tady a něco vracíme zpátky formou partnerství. My samozřejmě nečekáme, až oni přijdou, oslovujeme je opakovaně, snažíme se. A to včetně pana Brabce. Ale nedaří se nám to. Tady se chceme posunout výrazně. Dlouhou dobu o tom mluvíme, že nám to chybí.

Čekají firmy na pronikavý sportovní úspěch klubu?

Tam nelze klást rovnítko. Od spousty partnerů jsme v minulosti slýchávali: Až se nebude hrát o záchranu, až uvidíme, že to majitel myslí s Baníkem vážně… Ale i když jsme skončili pátí, čtvrtí, tak to zásadní zlom v podpoře Baníku nepřineslo. O to víc si vážíme partnerů, kteří jsou s námi dlouhé roky. Možná bude stačit jedna velká firma, pak se nabalí další. Na druhou stranu musím říct, že aktuální výnos ze všech partnerství, která Baník má, je nejvyšší za celou éru působení Václava Brabce v klubu.

Jaký je roční rozpočet Baníku?

Přesně vám to neřeknu, rozpočet na stávající sezonu ještě není úplně uzavřený. Mělo by to být kolem 170 milionů korun. Když se podíváte, k jakému rozpočtu se přihlásil Hradec Králové, zjistíte, že se ta čísla v naší lize zvedají. Je to spojené s tím, že v tuzemském fotbale je obecně více peněz ať už díky tendru na vysílací práva, nebo změně financování z UEFA. Nárůsty jsou výrazné.

Jsou tyto nové peníze pro klub velikosti Baníku důležité natolik, že vám dávají větší možnosti?

Důležité jsou, i když obecně způsobí inflaci ve fotbale, protože je, byť s určitými rozdíly, dostávají všechny kluby. Ten hlavní díl z peněz má každý klub stejný.

Zvyšují ceny za hráče?

Ano. Těžko bychom se před dvěma lety bavili o tom, že kluby mimo top trojku dají za hráče dvacet milionů, to se dneska děje. Hráčů v české lize tolik není. Klademe díky tomu ještě větší důraz na akademii, abychom si hráče vychovali a dotvářeli tam i zahraniční hráče.

I předkola evropských pohárů jsou pro české kluby finančně zajímavá?

Zajímavá ano, ale s novým formátem přibylo cestování, výjezdy jsou extrémně náročné. Hrajete ve stejném termínu jako další kluby v Evropě a letadlo, které normálně stojí „x“, najednou stojí čtyři „x“, protože ve vzduchu jsou všichni. Ekonomicky výhodnější je prodat dobře jednoho hráče než hrát základní skupinu Konferenční ligy.

Díky majiteli Václavu Brabcovi nejste tlačeni do prodejů hráčů, abyste doplnili rozpočet?

Spoustu nabídek jsme odmítli a budeme odmítat. Pokud nebude opravdu mimořádná. Další věcí jsou ambice hráčů, kteří se chtějí posunout finančně, sportovně i lidsky. Cizinu mají vysněnou. Nabídek jsme ovšem odmítli hodně teď v zimě, i v létě. Byly to částky za desítky milionů korun.

To už je ukázka síly.

Je to spojené i s tím, že jiné prodeje se povedly. V rozpočtu počítáme s kapitolou transfery hráčů, ale je hodně konzervativně nastavená. Co prodáme nad rámec, k tomu majitel přistupuje tak, že ty peníze můžeme dál investovat, což se nám mnohokrát vyplatilo. Hodnota našeho kádru stále stoupá. I po prodejích. A není to umělá hodnota, ale víme, že nám chodí nabídky na hráče s potenciálem. Když se nestane nic špatného, zájem bude i dál. A ještě za lepší peníze, než aktuálně svítí na transfermaktu.

Přestupy Baníku

PŘÍCHODY: David Látal (Chrudim), Michal Kohút (Slovácko), Tomáš Zlatohlávek (Pardubice), Jakub Trefil (Olomouc, hostování s opcí na přestup), Georgios Kornezos (PAS Lamia), Dennis Owusu (SGV Freiberg).

ODCHODY: Jakub Markovič (Slavia), Emmanuel Uchenna (Sparta), Abdullahi Tanko (Pardubice), Jiří Klíma (Slovácko, hostování s opcí na přestup).

Hráči jako Ewerton, Šín, Boula, Rigo, ale i další jsou žádaní. Rýsuje se u někoho prodej od léta a můžete říct, jaké zahraniční kluby o ně projevily zájem?

To souvisí s tím, co jsem říkal před chvílí. Zájem o naše hráče je. Z kvalitních evropských soutěží. Konkrétnější ale v této chvíli být nechci.

Jak děláte strategická rozhodnutí u velkých transferů? Poslední slovo má majitel Václav Brabec?

Finální rozhodnutí je rozhodnutím majitele. Každý máme na věc svůj názor, nemusí být vždy stejný. Sportovní ředitel Luděk Mikloško se snaží, aby tým byl v co největší kvalitě. Ale chápe, že když přijde mimořádná nabídka typu na Jirku Letáčka, jehož mimochodem právě Luděk doporučil z Pardubic, tak že zkrátka může dojít k odchodu. Když přijde nabídka, o které hráč ani nesnil, těžko se mu říká, že ho nepustíme. Tedy když je nabídka i pro klub výhodná. Vůbec jsme nepočítali s tím, že by taková na Jirku Letáčka mohla přijít. Je to o penězích, ambici hráče, ale také o nějakém PR.

Jde o prestiž, že prodáte hráče rovnou do Španělska.

Laso z Kazachstánu bychom hráči uměli vymluvit, ale těžko budeme vymlouvat španělskou La Ligu nebo třeba italskou Sérii A.

Reklamu vám dělají i povedená představovací videa posil. Považujete to dnes už za nutnost, normu, nejen pro fanoušky, ale i PR?

Náš média tým patří ke špičce, videa jsou super. Doufám, že to fanoušci oceňují. Je to o náročnosti, že ty lidi tady máte. Ale věřím, že i partneři pak o to více chtějí spojit své jméno s klubem, který i navenek takovýmto způsobem funguje. Ty stávající se v rámci naší videoprodukce snažíme propagovat, a jim se to líbí.

Ne všem klubům v lize to dochází, respektive ne všechny do propagace investují.

My to bereme tak, že Baník jako velký klub tohle mít musí. Se svou návštěvností a zejména potenciálem rozhodně.

+22

Jak specifická je práce v Baníku právě s ohledem na to, jakou hybnou silou jsou fanoušci a a jak těžké je tomu nepodléhat?

Byl bych rád, kdyby fanoušků na stadionu bylo ještě víc, i když víme, že stadion má spoustu neduhů. Už jen to, že není fotbalový. Z některých míst na tribuně bych měl problém hráče na druhé straně hřiště rozeznat… S novým stadionem budou návštěvy větší, o tom jsem přesvědčen. Co se týče fanouškovského tlaku, vždy jsem chtěl pracovat v klubu, který má fanoušky, kde to, co děláte, bude lidi zajímat. Když máte ambice dělat fotbal dobře, musíte počítat s tím, že budete pod tlakem. Na jednu stranu si ten tlak a věci s ním spojené nesmíte tak brát, extra se tím zaobírat, na druhou stranu je skvělé, že za klubem takové množství fanoušků stojí, protože na stadionu vám vždycky pomohou. Ovšem když je krize, cestu z ní musíme najít sami.

Je však rozdíl, pokud řve padesát lidí v kotli, aby skončil trenér, manažer, anebo pět tisíc lidí.

To je jiná síla, ale přístup k fotbalu musí být stejný. Ráno vstanete, jdete do práce a musíte dělat všechno pro to, aby to fanoušci neměli důvod řvát.

Slibujete si od Nových Bazalů větší vlnu zájmu o fotbal v Ostravě?

Jsme o tom všichni přesvědčeni. Věřím, že to bude zlom, který přinese výrazně vyšší návštěvy. Dneska lidem musíte nabídnout i komfort, zázemí, aby tam trávili více času před zápasem i po něm. Znám letité fanoušky Baníku, kteří klubu fandí, jezdí na výjezdy, ale na fotbal do Vítkovic nechodí. Když se hraje doma, dívají se v hospodě. Ambice, pokud jde o nový stadion, je jednoznačná – na Bazalech by měl vyrůst nejmodernější stadion v Česku. A přinést divákům nejlepší zážitek.

Je pro vás životním projektem být u toho a pomoci tohle dotáhnout?

Rozhodně.

Bylo složité stanovit kapacitu nového stánku na asi 20 tisíc?

Debat bylo hodně. Ze začátku jsme byli i pro menší kapacitu. Konzultantská společnost, kterou najalo město, má za sebou praxi v podobě 125 stadionů. Za poslední roky. Tato společnost nás zasvětila do vývoje stadionů ve světě. To nás posunulo žádoucím směrem. Publikum v Ostravě patří k nejlepším v republice, byli bychom rádi, kdyby tady hrála i reprezentace a to i důležité zápasy. V důsledku všech těchto úvah a nabytých zkušeností se představy o kapacitě začaly zvedat. Dvacet tisíc je odpovídající.

Možnost navrhnout stadion Baníku dostane deset architektonických studií z celého světa. Je nějaký stánek, kterým se inspirujete?

Inspirací jsme viděli spoustu. Studia nám dávala svá portfolia stadionů, které realizovala. Nacházíme se v kopci, to je fakt, který pro ně bude sám o sobě velkou výzvou. Překvapilo nás, jak věhlasná studia se přihlásila. Podle mě právě proto, že území je tady tak specifické, že si na tom renomovaná studia budou chtít udělat ještě větší jméno. Je to jiné, než když udělají moderní stadion pro 80 tisíc lidí s klimatizovanými sedačkami na zelené louce.

Podloží na Bazalech to zvládne?

Z toho, co víme, podloží projekt nijak neohrožuje.

Infrastruktura kolem stadionu bude oříšek?

Myslím, že to velký oříšek nebude. Byli bychom rádi, aby stadion byl funkční dalších nejméně padesát let. Doba se mění a brzy bude taková, že fanoušek už nebude uvažovat primárně o tom, že přijede před stadion autem. Stadion se bude nacházet v dochozí vzdálenosti, tedy zhruba deset patnáct minut od centra. Navíc se celému projektu určitým způsobem přizpůsobí i ostravská městská hromadná doprava.

Hlavním investorem je město. Municipalita má kladný vztah k Baníku, k fotbalu?

Město bude vlastníkem a dominantním investorem. Snaží se najít i další zdroje financování. Například z kraje. Spolupráce klubu a města je v tomto směru příkladná. Cítím velkou chuť ze strany města projekt dotáhnout do takového stavu, že bude hrdé na to, jakou tady bude mít novou dominantu. Možná největší v Ostravě.

Nový stadion by měl stát 2,5 miliardy. Jak se na financování bude podílet Baník?

Majitel se přihlásil k tomu, že určitě participovat bude. Řeší se, jaké modely mezi vlastníky stadionu, což bývají často municipality s provozovatelem a klubem, fungují ve světě.

S top stadionem bude Baník už top klubem v lize?

Jsem si jistý, že to bude velká změna k lepšímu. I s ohledem na to, že budeme schopni nabídnout hospitality velkým firmám. To je záležitost, kterou velké společnosti na Městském stadionu ve Vítkovicích nenajdou. Městský stadion, jednoduše odpovídající prostory, do nichž by naši partneři rádi zvali své klienty, nenabízí. A to nás velmi omezuje.

A pak útok na titul?

Jak jsem říkal –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ když budeme svou práci dělat dobře a ostatní ji tak dobře dělat nebudou, stát se ve sportu může cokoli. To je na něm krásné. Tým máme i věkově dobře postavený, má chuť po úspěchu. Ale než abych tady vyhlašoval takové cíle, zaměřuji se na to udělat každý den maximum toho, co můžu.

S jakým cílem pojedete na Slavii, pokud tedy budete fit?

Za normálních okolností dnes už nemůžeme mít jinou ambici, než se nebát jet pro tři body kamkoli. Kádr po zimě, co se povedlo přivést a co udržet, je kvalitní. Ale uvidíme, v jakém zdravotním stavu hráči budou.

Doporučované