Hlavní obsah

Rudí a úspěšní. Do Prahy přijíždí návštěva desetiletí

Foto: Getty Images, Getty Images

Fanoušci FC Liverpool.

Liverpool je nejen slavný fotbalový klub, ale také jedna z nejhodnotnějších značek sportovního světa.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kam přijedou, budí pozdvižení.

Liverpool neboli Rudí (The Reds), nastoupí ve čtvrtek na stadionu Sparty a do Prahy s sebou vezou nejen pověst favorita osmifinále Evropské ligy, ale také klubu se čtvrtou nejvyšší hodnotou na světě. Přes 123 miliard korun, tedy víc, než stojí dostavba budoucího pražského okruhu.

„Utkání se Spartou je obrovským svátkem pro celý český fotbal,“ řekl Seznam Zprávám Vladimír Šmicer. „Strávil jsem v Liverpoolu tu nejlepší část své kariéry, mám na to velké a příjemné vzpomínky. Pro mne jako slávistu je samozřejmě jednodušší, komu mám fandit,“ smál se.

Liverpool byl jedním z nejúspěšnějších klubových týmů světa už v 70. letech, kdy tam válely hvězdy jako Kenny Dalglish. I dnes po půlstoletí patří k nejlepším a jeho hvězdami jsou třeba superútočník Mohamed Salah či kapitán a obránce Virgil van Dijk.

Pro Spartu, český fotbal i sport jsou to hosté desetiletí. Tým ze stadionu Anfield pro cca 61 000 diváků je jedním z nejhodnotnějších a nejvíce podporovaných klubů na světě. Nejúspěšnějším anglickým a britským týmem v mezinárodním fotbale se čtrnácti trofejemi.

Podle žebříčku Forbesu byl Liverpool loni čtvrtým nejhodnotnějším fotbalovým klubem na světě, za Realem Madrid, Manchesterem United a Barcelonou. Klub přitom ocenili na 5,29 miliardy dolarů, což znamenalo nárůst o 19 % od roku 2022. V korunách je to zmíněná částka 123,25 miliardy.

Liverpool představuje velkou tradici. Je o rok starší než Sparta Praha a stejně starý jako Slavia, byl založen v roce 1892. Má zároveň velmi významnou českou stopu. Důležitý otisk tam zanechali záložníci Patrik Berger (1996–2003) a zmíněný Vladimír Šmicer (1999–2005). Ten druhý zařídil dokonce výhru Liverpoolu v Lize mistrů 2005 proti AC Milán. A tři roky na Anfield působil také útočník Milan Baroš (2002–2005). Ne náhodou se všichni tři hráči výrazně zapsali i do historie české reprezentace.

Rudí šestkrát vyhráli Ligu mistrů UEFA (dříve Pohár mistrů evropských zemí). Páté vítězství v roce 2005 znamenalo, že získali trofej natrvalo. K tomu třikrát získali Pohár UEFA (dnes Evropská liga) a jednou Pohár vítězů pohárů.

Abyste pochopili rozměr, jaký Reds v Británii a ve světě mají, stačí následující příklad. Když uznávaný trenér Jürgen Klopp v lednu oznámil, že letos po sezoně v Liverpoolu skončí, stala se z toho fotbalová zpráva roku. Skoro jako když skončili Beatles.

Klubová hymna „You’ll Never Walk Alone“ patří k nejslavnějším sportovním chorálům na světě. Když slyšíte úvodní… „Když kráčíš bouří, měj hlavu vztyčenou a neboj se tmy. Na konci té bouře uvidíš zlaté nebe a uslyšíš sladký stříbřitý zpěv slavíka…“, běhá z toho mráz po zádech.

„Tenkrát jsem tu mimořádnost Liverpoolu možná až tak nevnímal. Stal jsem se mistrem Francie v Lens a chtěl jsem se posunout dál. Teď, když se na to podívám zpětně, stala se z Premier League globální záležitost,“ vysvětlil Šmicer, který sám zápas v Praze neuvidí, protože pojede se Slavií do Milána. „Když jsem tehdy přišel do Liverpoolu, bylo tam asi 70 zaměstnanců. Dnes jich je desetkrát tolik. Mají svoji televizi. Ohromně se to posunulo. Po těch 20 letech si teď uvědomuji velikost toho klubu a těší mne, že mohu být jeho ambasadorem. Jezdím s nimi po světě, byl jsem v Nairobi, o víkendu v Kodani, zvou mne a já dál reprezentuji Liverpool. Hřeje mne, že jsem se do toho klubu dostal.“

Liverpool zažil okamžiky největší možné slávy, na druhé straně i obrovské tragédie. I to ho dělá tak velkým klubem.

Katastrofa na stadionu Heysel, kde byli unikající fanoušci přitisknuti ke zhroucené zdi na finále Evropského poháru v roce 1985 v Bruselu, si vyžádala 39 mrtvých. Většina z nich byli Italové, fanoušci Juventusu. Liverpool tehdy dostal šest let zákaz účasti v evropské soutěži. Všechny ostatní anglické kluby pět let.

Další katastrofa v Hillsborough přišla o čtyři roky později. 97 příznivců Liverpoolu zemřelo při tlačenici davu proti obvodovému oplocení. Tehdy to vedlo k odstranění oplocených teras pro stojící diváky a nastolení kultury sezení.

Když jsem tehdy přišel do Liverpoolu, bylo tam asi 70 zaměstnanců. Dnes jich je desetkrát tolik. Mají svoji televizi. Ohromně se to posunulo.
Vladimír Šmicer

Zakladatelem Liverpoolu a prvním majitelem Anfieldu byl John Houlding. Ctihodný byznysmen a liverpoolský starosta se stal zároveň prvním předsedou klubu.

Dnes super bohatý a ceněný klub se nejednou potýkal s finančními problémy. Paradoxně to bylo v nedávné minulosti. Během sezony 2006-2007 zachraňovali jeho obří dluhy američtí podnikatelé George Gillett a Tom Hicks. Aby se stali novými vlastníky, zaplatili 278 milionů dolarů.

Už za tři roky byl však Liverpool na pokraji bankrotu a věřitelé požádali Nejvyšší soud, aby povolil jeho prodej. Vlastnictví tak převzal John W. Henry, majitel společnosti Fenway Sports Group, pod níž spadají mimo jiné automobilové závody NASCAR, baseballový tým Boston Red Sox nebo Pittsburgh Penguins. Mezi významné investory FSG patří i hvězdný basketbalista LeBron James.

Už dávno předtím se stal Liverpool průkopníkem ve sponzorské, byznysové oblasti. Byl prvním anglickým profesionálním klubem, který zavedl sponzorská loga na dresech. Stalo se tak poté, co se v roce 1979 dohodl s japonským elektronickým gigantem Hitachi.

Dnes je Liverpool také jedním z nejlépe podporovaných sportovních klubů světa. Celosvětová fanouškovská základna zahrnuje 300 oficiálně uznaných klubů fanoušků ve 100 různých zemích planety.

Mimochodem ti nejednou výrazně ovlivňují dění kolem klubu. V dubnu 2020 se majitelé klubu dostali pod jejich palbu za to, že se během pandemie covidu-19 rozhodli propustit veškerý nehrající personál. V reakci na to klub otočil, nepopulární rozhodnutí nejen zrušil, ale také se za něj všem omluvil.

Doporučované