Hlavní obsah

Saúdská továrna na sport: Nevídaný balík tenistkám, miliardy a liga bez lidí

Foto: Shutterstock.com

Nejsledovanější fotbalista planety Cristiano Ronaldo působí v saúdskoarabském klubu Al Nassr druhým rokem.

Říká se tomu sportswashing –⁠⁠⁠ praktika praní pochybné pověsti ve sportu s tím, že národní image se vylepší ve světě. Saúdská Arábie se stává velkým sportovním centrem a donátorem. Dokazuje to nejen tenisový Turnaj mistryň.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Takové odměny tenistky na Turnaji mistryň nepamatují. Pořadatelé podniku v Rijádu rozdělili hráčkám celkovou rekordní prémii 15,25 milionu dolarů, tedy asi 355 milionů korun. „Je to šílené, tolik peněz. Ale konečně, všechny si to zasloužíme. Všechny makáme stejně tvrdě a přinášíme možná i větší oběti tomuto sportu než muži,“ pronesla světová jednička Běloruska Aryna Sabalenková.

Největší částku, téměř třetinu sumy, si odvezla americká vítězka Coco Gauffová.

Už před startem závěrečného turnaje roku vzplanuly debaty o tom, jak si autoritářská Saúdská Arábie kupuje prestiž. „Nemám žádný problém tu hrát. Myslím, že je důležité dostat tento sport do celého světa a inspirovat mladou generaci. To, jaký prostor tu věnují ženskému sportu, je ohromující. Jsem šťastná, že jsem toho součástí,“ pravila Sabalenková.

Zcela opačně to viděla legendární tenistka Martina Navrátilová, jejíž jméno nese trofej pro vítězky deblové soutěže, když odmítla na finále okruhu WTA přijet a předat cenu. Vadí jí nedodržování lidských práv v zemi. „Když pominu cestu do Severní Koreje, asi nemohla přijít dramatičtější změna v pořadatelství tohoto turnaje. Jsme naivní, pokud si myslíme, že tímhle krokem v té zemi něco změníme,“ prohlásila Navrátilová.

Říká se tomu odborně sportswashing –⁠⁠⁠ praktika praní pochybné pověsti ve sportu s tím, že národní image se vylepší na světové scéně.

Zdaleka nejde jen o tenistky. V Saúdské Arábii pumpují miliardy do sportu ve velkém. Nejvíc je to vidět na fotbalových hvězdách.

Peníze zájem nezvýšily

Fenomenální útočník Cristiano Ronaldo by mohl nahradit Brazilce Neymara v klubu Al Hilal. Devětatřicetiletý Portugalec by tak měl větší možnost získat trofej než dosud v Al Nassru. S o sedm let mladším Neymarem se chce údajně Al Hilal domluvit na předčasném ukončení luxusního kontraktu, který vyprší v červnu. Leč kvůli častým zraněním více nehraje, než hraje. Další možností pro Al Hilal je liverpoolský střelec Salah.

Ne, peníze nejsou stále problém.

Jak říkával televizní producent Don Ohlmeyer, „odpovědí na všechny vaše otázky ve sportu jsou peníze“. Ovšem v případě saudskoarabské Premier League se zatím jeví, že ani hmotné statky, jež hýbou kulatým světem i míčem, nepřináší kýžený efekt.

Tedy pokud ho snad hledáte ve sportu.

Nebo jste o fotbalové lize v Saudské Arábii slyšeli něco víc než pouze o Ronaldovi, jenž je nejsledovanějším sportovcem na všech sociálních sítích, a případně jeho polovičce Georgině, která v seriálu Netflixu ukázala i soukromý život VIP rodiny?

Pak jste opravdoví fajnšmekři, co sledují soutěž, jež v minulé sezoně měla průměrnou návštěvnost na utkání 7885 diváků.

Další zajímavé zprávy ze saúdskoarabské kopané: Steven Gerrard to má jako kouč Al Ettifaqu nahnuté poté, co s týmem vypadl z poháru. Mimochodem, ikonu Liverpoolu zavanula na Blízký východ smlouva do roku 2027 za 15,2 milionu liber ročně.

Na stejnou adresu za podobným závanem petrolejových dolarů zamířil rovněž liverpoolský kapitán Jordan Henderson. Nadšení ho však záhy přešlo. Vadilo mu horké a vlhké podnebí, nízká návštěvnost pěti tisíc diváků (a to někde chodí dokonce jen šest set lidí), nic moc výsledky i mizerné postavení žen v tamní kultuře, což bylo mrzuté zejména v případě partnerek hráčů. Třiatřicetiletý záložník tak vzal krovky za půl roku a odešel do Ajaxu Amsterdam navzdory kontraktu 40 milionů eur ročně.

Připomeňme si další jména světové kopané, jež zlákaly tučné zisky před sportovními ambicemi: Karim Benzema, Sadio Mané, Riyad Mahréz nebo Roberto Firmino.

Saúdové si od nich slibovali zvýšení kvality ligy, které přivede zase další hvězdy. S UEFA začali řešit možnost zapojení jejich týmů do Ligy mistrů.

Ne, peníze nejsou vážně problém.

Saúdskoarabský státní investiční fond s majetkem za 925 miliard dolarů má většinové podíly ve čtyřech největších klubech včetně Al Nassru. Liga chce do roku 2030 čtyřnásobně zvýšit roční příjmy na 480 milionů dolarů.

Jenže jde to pozvolna. Ač je liga zejména díky Ronaldovi přenášena do 130 států, vysílací práva jsou zatím za pakatel v porovnání s top soutěžemi.

Ovšem v případě gigantických sportovních investičních programů Saúdské Arábie za vlády korunního prince Mohammeda Bin Salmána nejsou peníze tak úplně celým příběhem.

Loni vykázal investiční fond zisk 36,8 miliardy dolarů. Od roku 2016 utratili Saúdové za sportovní nemovitosti 51 miliard dolarů.

Vážně tolik Bin Salmánovi záleží na sportu?

„Spíše se snaží zlepšit ekonomickou a geopolitickou situaci Saúdské Arábie prostřednictvím sportovních investic a zároveň zajistit dlouhodobé přežití saúdského režimu,“ píše server The Conversation.

Investice do sportu jsou běžným způsobem, jak rozvojové země oznamují příchod na globální scénu. Mezi nejvýznamnější nákupy investičního fondu patří zejména Newcastle United z Premier League v roce 2021. Jeho cesta mezi anglické giganty pokračuje pomalu, ale že jde o lukrativní adresu, o tom svědčí i zájem trenéra Josého Mourinha o pozici na lavičce, třebaže nyní působí ve Fenerbahce.

Saúdové si dále pořídili například golfovou tour LIV, která narušila desetiletí trvající dominanci PGA.

Investují do esportu, wrestlingu a nebo motorismu. Nejen tam. Státní ropný gigant Aramco má 312 sponzorských smluv ve 21 sportech.

Do jakých sportů Saúdové pumpují peníze

  • Saúdskoarabský investiční fond (PIF) má kontrolní podíly v Newcastlu United spolu se čtyřmi domácími saúdskými fotbalovými kluby - Al Hilal, Al Nassr, Al Ittihad a Al Ahli.
  • Třebaže prodal svůj podíl v týmu Formule 1 McLaren Group, PIF napumpoval stovky milionů liber do odvětví esportu a získal menšinový podíl v lize profesionálních bojovníků USA, která je rivalem UFC. Spustí ligu MMA a divizi Super Fight v Saúdské Arábii.
  • PIF se od koňských dostihů a fotbalu až po golf, box a Formuli 1 stal epicentrem mezinárodního sportu, hostí 85 významných akcí.
  • Státní ropný gigant Aramco má 312 sponzorských smluv ve 21 sportech.

A že se ne všechno ekonomicky vyplácí? Saúdská Arábie s tím počítá. Masivní sportovní investice má stimulovat ziskovější činnost někde jinde.

Server The Conversation dále uvádí, že pro bin Salmána jsou sportovní transfery jen malou součástí taktiky, která má připravit Saúdskou Arábii na 21. století, kdy se očekává, že globální poptávka po ropě do poloviny století klesne a geopolitika se zkomplikuje.

Rijád se už stal běžným místem pro podnikání Západu. Dokresluje to nejen právě skončený tenisový Turnaj mistryň. Další špičková akce v autoritářské zemi. Rostou jako houby po dešti.

Fotbalové mistrovství světa jako další meta

Saúdská Arábie je jediným uchazečem o mistrovství světa ve fotbale 2034. Občas si sice západní novináři s elitou povzdechnou, ale zároveň z místa referují o skvělém zázemí pro jejich práci i sportovce. Jako to bylo v případě světového šampionátu v Kataru.

Boží, jen zkrátka umřelo dost dělníků pracujících na stavbách sportovišť v nelidských podmínkách…

„Zejména Evropané a lidé ze západního světa nám v poslední době dávali spoustu lekcí. I já jsem Evropan. A za to, co jsme dělali v posledních třech tisících letech po celém světě, bychom se měli dalších tři tisíce let omlouvat. Až potom můžeme moralizovat,“ prohlásil na tiskové konferenci před zahájením šampionátu v Kataru Gianni Infantino, nejvyšší muž světového fotbalu, šéf FIFA.

Pro zajímavost: švýcarský funkcionář má za manželku Libanonku a několik let žije v Kataru. „Cítím se jako Katařan. Cítím se jako Arab. Cítím se jako Afričan. Cítím se jako gay. Cítím se hendikepovaný. Cítím se jako dělník,“ pronesl útlocitně.

Saúdská Arábie se už stala epicentrem mezinárodního sportu, pořádá 85 významných akcí. Od plachetní regaty Americas Cup po mistrovství světa fotbalových klubů. Získala rovněž právo uspořádat finále Asijské Ligy mistrů, Asijských her 2034, Asijského poháru 2027 a Asijských zimních olympijských her 2029.

Na oplátku nabízí (když ne přímo úplatky) federacím a sportovcům pozoruhodné finanční příležitosti.

Saúdskoarabský ministr sportu princ Abdulaziz bin Turki Al Faisal pro BBC Sport řekl, že bezprecedentní investice do sportu odhadovaná na pět miliard liber za poslední tři roky má pomoci inspirovat mladé lidi k fyzické aktivitě a otevřít zemi mezinárodnímu společenství, poskytovat sportovním federacím růstový potenciál. „Vize 2030“, která byla zahájena v roce 2016, využívá sport jako diverzifikaci saúdské ekonomiky od závislosti na ropě.

Částečně tak odvrací zrak od své historie lidských práv, nebo vraždy novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018. Princ Abdulaziz tyto výtky označil za „velmi povrchní“ s tím, že sport je hnací silou reforem a pokroku a poukázal i na to, kolik dívek začalo kopat do míče.

Přitom teprve v roce 2018 změnili zákon, který ženám umožňuje řídit a navštěvovat fotbalové zápasy, ale mnohé represe přetrvávají stejně jako nárůst počtu poprav a zatčení za nesouhlas. Práva žen jsou stále omezována prostřednictvím systému mužského opatrovnictví, homosexualita je nezákonná.

Abdulaziz řekl, že země se zabývá možností pořádat fotbalové mistrovství světa 2034 v létě navzdory extrémním teplotám.

„Pro Saúdskou Arábii je její ofenziva sportovního šarmu více než o penězích. Jde o investici do budoucí prosperity a bezpečnosti království a dlouhověkosti saúdské dynastie. Zatím se plán daří,“ zamýšlí se server The Conversation.

21 000. To je to celkový počet nepálských, bangladéšských a indických dělníků, kteří údajně zemřeli v Saúdské Arábii od zahájení jejího plánu Vision 2030 v dubnu 2016 podle odhalení dokumentu ITV.

Ne, peníze vážně nejsou problém.

Ale jeho příčina.

Doporučované