Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mohl to být tuctový ligový zápas Slavie s outsiderem, proti kterému potřebovala vytěžit povinné tři body. Místo toho to byl duel s Karvinou i pro tak ostříleného trenéra, jakým je Jindřich Trpišovský, nezapomenutelným momentem.
„Spolu se Sevillou to byla asi nejlepší věc, co jsem tady zažil,“ rozplýval se kouč Slavie, který narážel na ikonické vyřazení španělského protivníka v Evropské lize v roce 2019. „Po pár minutách rozhodčí začal zápas a mě trochu mrzelo, že už musím přepnout. Chtěl jsem se ještě dívat,“ zasnil se.
Bylo pár minut do začátku zápasu. Celý Eden včetně VIP, novinářských řad, ale i provizorního sektoru pro hosty zvědavě čekal pod nataženými plachtami. Tam už to šustilo pláštěnkami všech barev. Prakticky celý stadion si je na sebe navlékl, a když se obří celostadionové choreo sesunulo dolů, diváci byli v úžasu nad synchronizovanými vzory v ochozech – odkaz na rok založení, červenobílé sešívané barvy, počet titulů i klubový znak.
Žádná choreografie podobného rozsahu na českých stadionech ještě nevznikla. Slávisté se už podíleli na celé řadě povedených prezentací, v Evropě ale doposud něco takového bylo k vidění jen na hrstce stadionů. Mimo jiné třeba na stadionu Basileje nebo Legie Varšava, ale rozměr slávistické akce je naprosto nevídaný.
Řadu motivů už fanoušci znají z dřívějších prezentací – třeba historické postavy slávistů včetně Edvarda Beneše pro choreo k výročí založení státu. Nebo postavy z Harryho Pottera, které prezentovaly Eden jako stadion čar a kouzel. Ostatně pozápasový pyro ohňostroj korespondoval se show, kterou prezentovali slávističtí fans při tehdejším utkání.
Zároveň ale není žádným velkým překvapením, že právě závěr celého představení přivolá i potíže. Konkrétně pro klub, pro který je pyrotechnika v rukou fanoušku vždy znakem budoucích problémů.
A tak se také stalo, příběh úchvatného chorea tak má pokračování u disciplinární komise LFA:
Disciplinární komise LFA zahájila řízení se Slavií
Vzhledem k fotbalovým řádům a legislativě nezbývá disciplinární komisi Ligové fotbalové asociace než situaci řešit v rámci řízení - jinak by se mohla za současného právního rámce sama vystavit sankcím. „Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem SK Slavia Praha za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky) v utkání 15. kola Chance Ligy proti MFK Karviná,“ uvedla DK LFA.
Nevyčíslitelná práce
Počet hodin a vložené prostředky na celostadionové choreo tak nelze přesně vyčíslit. Slávisté spojili už vyrobené prezentace, nad kterými strávili desítky hodin a použili na ně desítky tisíc korun, do několika masivních plachet.
Fanouškovská kultura ultras si přitom vehementně stojí za tím, aby veškerá práce na choreografiích i peníze na ně použité putovaly z vlastních zdrojů. Ať už z přímých příspěvků, nebo třeba sběrem kelímků a dalších akcí. Nezávislost a soběstačnost je brána jako jeden z pilířů ultras, pro které je nepředstavitelné třeba prezentovat na choreu loga sponzorů. Vše má být nezištně z lásky pro klub, ne kvůli penězům.
Financováním přímo od klubu by se aktivní příznivci zdiskreditovali před sebou samými i před ostatními fanouškovskými skupinami. Třeba proto, že by mohli být bráni jako hlásná trouba klubu. Kdyby pak měli jít proti vedení – a že se to v Evropě i Česku stává často, šli by sami proti sobě. Ze stejného důvodu podle informací Seznam Zpráv třeba obchod Tribuny Sever na stadionu chce fungovat za cenu tržního nájmu.
Samotnou podobu choreografií ale nelze před zápasem vždy tak docela utajit. Zvlášť když ji fanoušci den před zápasem chystají na stadionu. Záleží to i na jednotlivých případech – ostatně po ožehavém loňském derby, kde fanoušci i na východní tribuně prezentovali transparent „Sparta k**va je“, panovalo mezi klubem a příznivci dusno. Pro soutěže UEFA je součinnost před zápasem vyžadována, pro domácí ligu to neplatí.
Hlavní podíl na celém nedělním spektáklu má skupina Banda Chorea, která se – jak jinak – věnuje přípravě choreografií. Mezi skupinou příznivců, kteří se tu sdružují, jsou i profesionální grafici. Jejich umění je patrné nejen z dotažených vyobrazených motivů, ale i z precizní práce s prostorem.
Možná nejpůsobivější je právě způsob, jakým dokážou skvěle ušít chorea na míru rozměrům tribun i na do té doby nepoznaných stadionech. Z tohoto pohledu je věčná škoda, že se v Římě nepodařilo i kvůli tahanicím s italskou policií rozvinout připravovaný obří transparent Ave Slavia.
V neděli proti Karviné ale proběhlo vše hladce. Fanoušci už dlouho vyhlíželi podobnou příležitost a když bylo zřejmé, že na výročí založení klubu připadá zápas s Karvinou, začalo se konat. Právě duel se Slezany si slávisté vytipovali jako ten, který by mohl být pro celostadionové choreo ideální.
A to i díky výborným vztahům, které mezi oběma ligovými celky panují i na úrovni obou vedení. I s ohledem na termín zápasu v nedělních večerních hodinách tedy nebyl problém domluvit se, že zhruba padesátka karvinských příznivců, která přijela podpořit svůj klub, bude přesunuta do rohu mezi hlavní a jižní tribunou.
Nakonec to vůbec nebyla špatná návštěva ani od příznivců skromného klubu v nejzazším cípu Slezska. Zvlášť když vezmeme v potaz, že se utkání hrálo večer před pracovním dnem - a cesta domů veřejnou dopravou by karvinské fanoušky vysadila na autobusovém nádraží před pátou ranní.
Ostrá fáze příprav začala zhruba měsíc a půl před konáním zápasu a zahrnovala i jednání s LFA. Její ředitel Tomáš Bárta i bezpečnostní manažer Pavel Rusňák celou akci posvětili. Podle informací Seznam Zpráv měly být schůzky z obou stran velmi konstruktivní a měly zahrnovat záruky, že pod obřími plachtami nebude během zápasu použita pyrotechnika. V sektorech mimo Tribunu Sever na ně fanoušci nejsou zvyklí a panoval tu velký zájem předejít panice a zdravotním problémům. Masivní ohňostroj pak sami fanoušci na severní tribuně odpálili až po skončení zápasu.
Slávističtí fanoušci vždy dbali na výraznou a povedenou grafickou prezentaci už od dob, kdy byl speakerem kotle Lukáš ‚Strašák‘ Vala. Celá věc navíc funguje jako jednotící prvek v rámci celé fanouškovské komunity. Posiluje její renomé a sebevědomí a přitahuje další nové příznivce.
Dostanou vás do varu
Energii z tribun lze měřit jen těžko. Jednoznačně je ale faktor, který má váhu i na samotném hřišti. Pokud máme jmenovat příklad ze zahraničí, spojení „evropské večery na Anfieldu“ slouží ve světovém fotbale jako pojem. Díky magické atmosféře Liverpool dokázal obrátit třeba nepříznivý stav památného semifinále Ligy mistrů proti Barceloně.
Stejně tak v dokumentu Totální sezona o slávistickém ročníku 2018–19 mluvil o poločase zápasu s Chelsea tehdejší asistent Jaroslav Köstl. „Ženou vás lidi, Bóřo. Pomozte jim, hecněte je, dostanou vás do varu. Zase útočíme na naši tribunu,“ povzbuzoval Jana Bořila a jeho spoluhráče. Z tribun si hráči berou energii, když máchají rukama do tribun, pomáhají se nahecovat a doplnit šťávu.
Snaha vytáhnout se nad soupeřem a předčit ho na tribunách je enormní. Nejlépe byla znát na pohárovém finále na Letné na jaře 2023. Sešívaní tu proti Spartě měli k dispozici polovinu kapacity stadionu a využili ji k tomu, aby tu prezentovali stěží uvěřitelných šest choreografií. I slávistické hráče bouřlivá atmosféra povzbudila v pocitu, že si nevlídné prostředí mohou snáz opanovat. Nakonec je vyburcovala k dominantnímu výkonu a výhře 2:0.
Na druhou stranu i fanoušci Sparty začali mnohem silněji vnímat, že nechtějí zaostávat za odvěkým rivalem. A tak v posledním roce Letenští začali připravovat mnohem povedenější a dotaženější choreografie než dřív, i celková úroveň fandění a atmosféry na Spartě šla výrazně nahoru.
Ale tohle je příběh slávistických fanoušků. A sepětí tribun bylo znát i na nedělním zápase s Karvinou. Díky pláštěnkám se i mnozí „normální“ příznivci zaktivizovali, zůstávali dlouho na nohou a zapojovali se do skandování nebo skákání. Ostatně jeden z cílů Tribuny Sever je rozšířit v pozitivním smyslu slova divácký fanatismus do všech koutů stadionu.
Nedělní spektákl je další splněný sen aktivních fanoušků, jejichž pověst daleko přesahuje český kontext. Prestižní kanál Ultras World dokonce za minulý rok vyhlásil slávistické příznivce jako šesté na světě. A po výročním zápase je dost možné, že za tento rok poputují v žebříčku ještě výš.