Článek
Americká fotbalová asociace zobrazila na svých účtech na sociálních sítích íránskou vlajku pouze v podobě se třemi barevnými pruhy. Tedy bez centrálního znaku islámské revoluce. Američané tím vyjádřili podporu zejména ženskému hnutí za svobodu, které v těchto dnech asijskou zemí s 84 miliony obyvatel cloumá.
Íránská odezva na sebe nenechala dlouho čekat: „Zveřejněním tohoto zkresleného obrázku porušil fotbalový tým chartu FIFA, tomu odpovídá trest suspendace na deset zápasů. Tým USA by tedy měl být vyloučen z dalších bojů na MS 2022,“ objevilo se v oficiálním íránském prohlášení.
Mezinárodní fotbalová federace FIFA zatím na tuto půtku nijak nereagovala.
Kdo viděl například oscarový film Argo o neortodoxní akci CIA směřující k záchraně amerických diplomatů z Teheránu, kde v roce 1979 zuřila islámská revoluce vedená ajatolláhem Chomejním, ten si ani o současných íránsko-amerických vztazích nedělá nejmenší iluze.
Spojené státy jsou v této zemi, rozkládající se na území někdejší Perské říše, vykreslovány dlouhodobě jako sídlo Satanovo. A současná situace, kdy Íránem cloumají vnitřní nepokoje, vyvolané zejména ženami a dívkami, vzájemné vztahy mezi zeměmi ještě zostřují.
Íránské vnitřní nepokoje reagují na smrt Mahsá Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie poté, co nerespektovala nařízení o povinném nošení hidžábu.
Nesvobodné poměry na íránském území, kde oficiálně vládne teokracie, tedy vláda duchovních, kritizoval před šampionátem dokonce i Sepp Blatter, někdejší prezident FIFA. Přidal se k názoru několika lidskoprávních organizací, které vyzývaly současné vedení FIFA, aby Írán kvůli tomu, jaký vnitřní útlak tuto zemi sužuje, vyškrtlo íránskou reprezentaci z řad účastníků šampionátu.
„Írán by měl být vyloučen,“ řekl Blatter několik dní před startem MS v Kataru. A dodal, že kdyby on stále působil v čele této organizace, prý by tento razantní krok učinil.
Jeho následovníci v čele se současným předsedou FIFA Giannim Infantinem se ovšem touto cestou nevydali, Írán na turnaji bez omezení startuje.
Před prvním duelem, ve kterém Írán podlehl Anglii 2:6, se reprezentanti Íránu rozhodli nezpívat státní hymnu, aby tak vyjádřili podporu protivládnímu hnutí, jež nyní v zemi probíhá.
Před zápasem proti Walesu, který Írán 2:0 vyhrál, už ale fotbalisté z asijské země hymnu opět zpívali.
V hledišti se při zápasech Íránu objevují fanoušci s transparenty vyjadřujícími jednoznačnou podporu boji za svobodu, který v Íránu nyní probíhá. „Svoboda–ženy–život“, to jsou hesla, jež se na jejich transparentech objevují.
A právě podporou boji žen za základní lidská práva zdůvodnila americká fotbalová asociace svou akci, kdy na svých účtech na instagramu, twitteru i facebooku zobrazila dočasně íránskou vlajku jen formou tří základních barevných pruhů, bez znaku islámské revoluce.
Ostatně v podobném zobrazení – se znakem překrytým tmavou lepenkou – se vlajka objevila i v hledišti v průběhu utkání s Walesem.
Takto vypadala upravená íránská vlajka na účtu spravovaném americkou fotbalovou asociací:
The US soccer team changed Iran’s flag ahead of their match, then changed it back to its correct form after Iran complained to FIFA. #FIFAWorldCup pic.twitter.com/MlsiihdfBt
— Richard Medhurst (@richimedhurst) November 27, 2022