Hlavní obsah

Kdo je nový trenér Součka a Coufala. „Příliš hodný? Nespravedlivé hodnocení“

Foto: Profimedia.cz

Nový trenér West Hamu Graham Potter bude změny zavádět postupně.

Vladimír Coufal a Tomáš Souček mají nového trenéra. West Ham po nepovedené polovině sezony odvolal Julena Lopeteguiho a přivedl někdejšího kouče Chelsea Grahama Pottera. Bude to trefa, nebo další omyl? A co to znamená pro Čechy?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Upgrade do vyšších pater, líbivější fotbal a budování moderní fotbalové značky – to si technický ředitel West Hamu Tim Steidten sliboval od Julena Lopeteguiho. Bývalý kouč španělské reprezentace, Sevilly či Realu Madrid, kde ale vydržel jen pár měsíců, fanouškům při jmenování do funkce sliboval velké věci.

„Jsme klub s velkým potenciálem. My všichni, od hráčů po realizační tým, tu máme skvělé zázemí k tomu udělat krok kupředu a způsobit velký rámus. To bude náš cíl,“ vysvětloval vášnivě. O rámus skutečně nebyla nouze, ovšem v jiném smyslu, než nový trenér nastínil.

Při pětigólovém výprasku od Arsenalu se v kabině málem popral se stoperem Todibem, spory měl i s dalšími hráči. S nadřízeným Steidtenem, s nímž původně působili jako nerozlučná dvojice, se také brzy rozkmotřili. A hvězdy jako Lucas Paquetá či Mohammed Kudus, které měly pod techničtěji hrajícím trenérem rozkvést, hrály povětšinou dost mizerně.

„Lopetegui byl od začátku špatná volba. West Ham měl dostatek varovných signálů, ale nevnímal je, a tak za to zaplatili. Příšerné rozhodnutí,“ nebere si servítky Jacob Steinberg, redaktor listu The Guardian. „Nebylo tam nic, žádné herní schéma. Jenom prázdnota. Fanoušci už ani nebyli naštvaní, jen čekali, až tohle všechno skončí.“

Minulý týden se příznivci londýnského klubu dočkali. Španělský kouč je pryč, novým lodivodem West Hamu se stal Graham Potter. Strůjce někdejšího úspěchu Brightonu, kterému ale hrubě nevyšlo angažmá v Chelsea a od té doby nikde netrénoval. Po necelých dvou letech je zpátky v hlavním anglickém městě a má příležitost svou pošramocenou pověst znovu očistit.

Nešlo o první nabídku, kterou od vyhazovu ze Stamford Bridge obdržel, dosud ale všechny příležitosti k návratu odmítal. Včetně Ajaxu, Leicesteru či dalších anglických klubů.

„Několik zájemců odmítl s tím, že nejsou vhodným místem k restartu kariéry. A teď si zvolil klub, kde dva poslední trenéři zakázali sportovnímu řediteli vstup na hřiště a Lopeteguiho nechali vést trénink v okamžiku, kdy celý svět věděl, že dostal padáka,“ napsal sarkasticky komentátor The Times Jonathan Northcroft. „Poněkud zvláštní místo pro kariérní restart,“ glosuje.

Měli vzít Dyche?

Nepovedené angažmá v Chelsea navíc rozvířilo otázku, zda na pozici trenéra většího klubu není příliš hodný. Zda dovede pracovat pod tlakem a mít u hráčů dostatečnou autoritu. S touto kritikou na Potterovu adresu ale nesouhlasí Jonathan Wilson, renomovaný britský novinář a spisovatel.

„Určitě si nemyslím, že by byl pro ambiciózní týmy příliš hodný a měkký. Angažmá v Chelsea pro něj dopadlo dost nefér. Krátce před vyhazovem hráli naprosto skvěle v Lize mistrů proti Dortmundu a cítil jsem, že se věci začínaly obracet v jeho prospěch,“ říká pro Seznam Zprávy. „Je snadné si udělat na Pottera názor na základě působení v Chelsea, ale za mě je to ohromně nespravedlivé.“

Brzy padesátiletý kouč svůj příchod do West Hamu vtipně nazval Vánocemi pro dospělé. Na první tiskové konferenci s úsměvem pronesl, že do nového zaměstnání nemohl ani dospat. Čeká ho ale hodně práce. A je otázkou, zda má k ruce ten správný materiál.

Potter není manažer pro rychlé zlepšení týmu.
Analytik Daniel Pišťák

„Potter rád své týmy omlazuje a snaží se o kontrolovaný, konstruktivní fotbal. Teď přichází do klubu se suverénně nejstarším kádrem v lize, který má problémy ve hře odzadu a je postavený spíše na reaktivní hru. Upřímně, Potter mi jako ideální volba pro Hammers nepřijde,“ říká Daniel Pišťák, datový analytik a spolutvůrce podcastu Fotbal venku.

„Kdyby si pár dnů počkali, mohli přivést Seana Dyche, který mi k soupisce West Hamu sedí daleko více,“ zmiňuje bývalého kouče Burnley, s nímž se před týdnem rozloučili v Evertonu. „Potter není manažer pro rychlé zlepšení týmu. Vždy se jedná spíše o pomalou a postupnou přeměnu. Je otázkou, zda s tím v Londýně počítají.“

Kontinuita? Ano, ale jaká?

Ostatně Dyche by navázal na práci Davida Moyese, který vydržel na lavičce West Hamu celkem čtyři a půl roku. Muž, který přicházel s pověstí trenérského dinosaura, jehož renomé šlo od neúspěšného angažmá v Manchesteru United postupně dolů, u kladivářů dokázal velké věci. Šesté a sedmé místo v Premier League, následované senzačním triumfem v Konferenční lize. Pro klub, který předtím patřil spíše do středu tabulky, šlo o báječné období.

Přesto na hlavu zkušeného kouče pršela kritika. Byl kritizován za negativistický herní styl, který divákům nenabízí příliš potěchy. V éře internacionalizované anglické ligy, kam trenéři jako Pep Guardiola či Jürgen Klopp přinesli úplně nový vítr, šlo o závan starého ostrovního fotbalu – ovšem v pejorativním smyslu slova. Přízvisko brexit football hovořilo za vše.

„Ideální by bývalo, kdyby Moyes skončil po výhře v Konferenční lize v roce 2023. Bylo by to hezké a důstojné rozloučení. Nejlepší fotbal jsme pod ním hráli v covidové sezoně, potom byl celkový herní projev horší a týmy v Premier League už na nás měly recept,“ říká novinář Matěj Karger, fanoušek Hammers a zakladatel oficiálního československého fanklubu.

„Fotbal pod ním byla zatažená defenziva, rychlé protiútoky a rotace čtrnácti hráčů. Ten systém byl hrozně náchylný na zranění a výpadky formy. Dlouhodobě by nás v lize nedokázal dostat mezi uchazeče o evropské poháry,“ dodává. Šedovlasému Britovi je za jeho práci vděčný, situaci ale vidí pragmaticky.

„Představa nikdy nebyla taková, že nás Moyes dostane na vyšší úroveň, na kterou si klub od přesunu na nový stadion pomýšlí. Přišel jako záchranář, poté překonal očekávání a přinesl nám nejlepší období v moderní historii. Klub by se s ním už ale dále neposouval,“ vysvětluje Karger.

Čerstvý start?

Příchod Grahama Pottera znamená i nový start pro Vladimíra Coufala a Tomáše Součka. České duo je přes občasné spekulace stále důležitou součástí týmu kladivářů a nezměnilo se to ani za Lopeteguiho. „Po odchodu Moyese jsme čekali kombinační fotbal, který by třeba Součka ze sestavy vyřadil. On ale stále patřil mezi nejdůležitější hráče, což svědčí o tom, že se s novým trenérem nic nezměnilo,“ říká Karger.

Co tedy pro kapitána české reprezentace znamená příchod Pottera? „Pokud budeme hrát kombinačně a na držení míče, tak svoje místo v základu ztratí. Když ale potřebujeme bojovat o body, ať už od začátku zápasu nebo ke konci, tak vždycky prostor dostane. Je to z podstaty bojovník a takový hráč se vám vždycky hodí,“ myslí si český příznivec West Hamu.

U Vladimíra Coufala je situace obtížnější. V létě mu končí smlouva, klub navíc z Manchesteru United přivedl Aarona Wan-Bissaku. „Jeho výkony ukazují, že to nejlepší má bohužel za sebou. Pokud se nebude chtít smířit s rolí náhradníka, už u nás moc dlouho nevydrží,“ krčí rameny Karger.

Pišťák souhlasí: „Je mu třiatřicet a Wan-Bissaka je mladší a lepší. Pokud mu West Ham dá novou smlouvu, tak coby hráči, jenž může plnit roli spolehlivého náhradníka, který přináší dobrou mentalitu do kabiny. Ale na důležitější roli to už není.“

Klub z východní části Londýna čekají zajímavé časy. West Ham může být oprávněně ambiciózní, vždyť co se týče rozpočtů na platy hráčů, patří mu v Premier League deváté místo. Navíc poměrně těsně za Aston Villou či Newcastlem (1,75 milionů liber týdně proti dvěma milionům liber týdně), zato od desátého Crystal Palace jsou odskočení více (1,75 versus 1,35 milionů liber týdně).

Pointa je jasná – West Ham by měl jasně pomýšlet na to být minimálně „nejlepším týmem zbytku pole“. Nejsilnějším klubem ligy hned za nedávno ustanovenou velkou osmičkou, kam se kromě Newcastlu zařadila i Emeryho Aston Villa. Cokoliv menšího by měl být pro kladiváře neúspěch. Na Grahama Pottera tedy na London Stadium nečeká nic snadného.

Doporučované