Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nebylo to úplně překvapivé rozhodnutí. Ostatně z různých náznaků ze Sparty během podzimu bylo znát, že sportovní vedení z herního pohledu nejvíc štvaly chyby v defenzivě. Nedostatečnou kvalitu obranné fáze oproti mistrovským sezonám kritizoval i Tomáš Rosický ještě před posledním podzimním duelem s Jabloncem jako první věc. A nevyloučil přitom, že může dojít ke změnám v realizačním týmu.
A ty se opravdu odehrály. Obranná fáze hry byla doména Jense Askoua, dánského asistenta, který do Sparty přišel v létě. Klub však teď po půl roce na startu zimní přípravy oznámil, že s koučem ukončil spolupráci.
„Ke změně jsme se rozhodli po důsledných a důkladných analýzách. Nebylo to pro nás jednoduché rozhodnutí, protože Jens je skvělý chlap, výborný profesionál a dobrý trenér. Ale bylo zjevné, proč sezona vypadala tak, jak vypadala. Jde o defenzivní aspekt hry, proto jsme se k té změně nakonec rozhodli,“ prohlásil Rosický na tiskové konferenci.
Nelze přičíst problémy v obraně jedinému člověku. Například za defenzivní standardní situace byl z velké části zodpovědný finský asistent Tim Sparv. A třeba sám kouč Lars Friis se vždy postavil za tým a nerad ukazoval prstem na jednoho viníka, protože se z jeho pohledu takřka vždy jedná o kombinaci faktorů. Postřehy a vstupy do různých aspektů hry ostatně přinášejí všichni členové realizačního týmu.
Přesto i podle informací Seznam Zpráv Sparta už před Vánoci spěla k rozhodnutí, že Askou v roli prvního asistenta a defenzivního specialisty skončí a na jeho post vytáhne právě Michala Vávru.
„Aspektů (které v defenzivě nefungovaly, pozn. red.) je hrozně moc. Ty největší, o které se mohu podělit, jsou určitě defenzivní standardní situace a přepínání po zisku a ztrátě míče. Naše struktura nebyla vždy optimální a byli jsme otevření do brejkových situací a dostávali jsme z nich spoustu gólů,“ uvedl Rosický.
Nepopsaný list
Vávra je i pro spoustu fanoušků Sparty, kteří ji sledují velmi pozorně, relativně nepopsaný list. Na Letnou přišel před rokem, když vyhrál výběrové řízení na development kouče. Tedy trenéra, který pracuje převážně s mladými hráči individuálně na zlepšování technických i taktických řešení.
V očích trenéra Larse Friise i sportovního vedení se ale velmi rychle zapsal a etabloval mezi svými kolegy. „Viděli jsme vývoj a rozvoj Michala Vávry, který zaznamenal obrovský pokrok. Je to systémová plynulá návaznost a z Michala se stává velmi dobrý trenér,“ pochválil nového prvního asistenta Rosický.
A že nejde jen o dovednostního kouče, ale i o zajímavou rodící se trenérskou osobnost, která vnímá hru komplexně, potvrzuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy i Roman Kučera. Dlouholetý mládežnický trenér Jihlavy a reprezentačních výběrů, kterého Vávra považuje za svého mentora.
„Pro mě je to výsledek několikaleté práce. Za to, jak je nastaven charakterově a je oddaný fotbalu, si to zaslouží. Pro někoho je to v českém fotbalu no name, ale pro mě to není vůbec žádné překvapení. Když to řeknu úplně natvrdo, vnímám ho jako trenérskou budoucnost českého fotbalu,“ nebojí se velkých slov Kučera. „Vůbec nepochybuju o tom, že by mohl jednou trénovat Spartu jako hlavní kouč. Musí samozřejmě jít postupnými kroky, ale jak ho znám, rozumí fotbalu a má pro něj cit.“
Jako stoper byl typ podobný Filipu Panákovi. Nebyl to hráč, který by prokopl traverzu.
Obrovský zápal do fotbalu na Vávrovi cení i kolegové ve Spartě. „Dodal nám něco nového. Přišel jako člověk, který nebyl tolik ve velkém fotbale jako my, ale velmi rychle se do své role rozvinul. Je to velmi strukturovaný člověk, který je stoprocentně zažraný do našeho stylu hry a to je pro nás nejdůležitější,“ cení kolegu hlavní trenér Lars Friis.
A Tomáš Rosický jeho slova potvrzuje. „Je to člověk, kterého chcete mít jednoznačně v týmu. Žije fotbalem od rána do večera, udělal vedle Briana a Larse velký pokrok, neustále se zlepšuje. Věřím, že defenzivní stránku, která bude hlavně na něm, zvládne. Je to skvělý profesionál, výborný a pracovitý, velmi inteligentní člověk. Věříme, že to je dobrá volba,“ prohlásil sportovní ředitel Sparty.
Kučera zná Vávru už od útlého věku. Trénoval ho v Havlíčkově Brodě v mladších žácích spolu s prvním synem Viktorem, oba jsou ročník 1986. Druhý Kučerův syn Tomáš to pak mimochodem dotáhl i do velkého fotbalu. „Už v útlém Michalově věku jsem viděl zapáleného kluka, který miloval fotbal. Kromě toho, že měl talent, byl nehorázně pracovitý. Nechyběl na žádném tréninku,“ líčí Kučera.
Vávra však měl cestu do velkého fotbalu poměrně trnitou. Od starších žáků až do konce mládežnických kategorií působil v mládeži Slavie, kde si vybudoval roli lídra a kapitána. „Celý život hrál jako stoper, má k defenzivní hře blízko. Myslím, že dokáže navnímat věci správně. Byl to konstruktivní, výborný fotbalista, skvělý nohama při hře s míčem. Podobný typ jako Filip Panák, nebyl to hráč, který by prokopl traverzu,“ vzpomíná bývalý kouč Jihlavy.
Vávra pak v roce 2005 zamířil i díky Kučerovi do áčka Vysočiny pod trenérem Karlem Večeřou. Jenže ve dvaceti letech přišla devastující rána. „Zranil jsem se a podstoupil jsem celkově čtyři operace kolene. V podstatě okamžitě potom, co mi bylo od doktorů řečeno, že už to dál nepůjde, jsem začal trénovat v Jihlavě, která tehdy hrála druhou ligu,“ prohlásil Vávra předloni pro klubový web Sparty.
Po chvíli ale Vávra podle Kučery cítil, že potřebuje na fotbal i na život získat nový náhled. I když chvíli trénoval mládež Zbrojovky, kde měl pod sebou Adama Hložka či Ladislava Krejčího, učinil na začínajícího českého trenéra poměrně netradiční krok. V roce 2010 zamířil do Austrálie, kde v průběhu let vyzkoušel vedle trenéřiny amatérských týmů i práci barmana či baristy. V zahraničí byl sedm let a nabral životní zkušenosti i jazykovou vybavenost, která přitom leckterým českým trenérům chybí.
„Má sebevědomí, které se projevuje jiným způsobem, než si někteří lidé tady představují. Je skromný, obyčejný kluk, který se ke všem bude chovat slušně. Ze zahraničí se navíc vrátil jako vnitřně výrazná osobnost,“ cení Vávrův úkrok stranou Kučera.
Nerd i psycholog
Vávru ale neopustil zápal do fotbalu. Po svém návratu do Česka působil v mládeži Jihlavy a mezi lety 2021-23 byl asistentem u reprezentační devatenáctky, kterou vedl Radek Bejbl. „Vzali jsme si ho jako videoanalytika a dokázal soupeře přečíst lépe než my všichni dohromady,“ popisuje Vávrův vklad Kučera.
„Už mě v té době přerostl a byl lepší jako žák než já jako učitel. Dokázal odhalit slabiny soupeře v systému hry a perfektně ho načíst. Vím, že jsme se třeba v kvalifikaci připravovali na Dány, viděli jsme, že beci hrají uprostřed a radili jsme se, jakým způsobem bychom je měli vykrýt. V té době s tím tady nebyla zkušenost. Ale Michal to měl nastudováno a odsledováno z různých zahraničních fotbalů a už nám dával podněty v taktice a naváděl nás,“ říká Kučera.
Sport na Seznam Zprávách
Sledujeme pro vás velké události, zákulisí a hlavní hybatele sportovního dění.
Fotbal | Hokej | Tenis| Nosiči vody | Sociální sítě
Od léta 2023 působí Vávra ve Spartě. Mezitím spolu s Radkem Kováčem, Ondřejem Smetanou či Lubošem Loučkou vystudoval profi licenci UEFA. A v silném ročníku patřil k premiantům i díky své poctivosti a připravenosti.
„Měl všechny soupeře dopředu nastudovány a sám si nastříhal videoanalýzy. Vytvářel nám neskutečný servis, proto si myslím, že roste i na Spartě. Je progresivní a vnímá trendy ve fotbale, neustále se posouvá jako člověk i trenér,“ soudí Kučera. „Umí navíc hráčům vysvětlit jejich roli tak, aby pochopili svou pozici na hřišti nebo v kádru a věděli, že pracují i pro sebe. Dobře jedná s lidmi.“
Podobný dojem z Vávry má i Lars Friis. „Když máme nějakou otázku, hned nám dodá odpověď. Když jsme po něm potřebovali nějaké řešení, už ho měl vypracované. Je velmi precizní a všímavý ohledně věcí, na kterých pracujeme,“ říká dánský kouč.
„Úplně nejdůležitější ze všeho je, že chceme rozvíjet naše hráče. Všechny drobnosti a detaily, které dodal hráčům, jsou velice nerdy. Jak s laptopem, tak na hřišti, je to neocenitelné. Pro mě je v práci na drobných detailech při individuálních pohovorech s hráči Vávra nejlepší, koho máme v klubu,“ nešetří superlativy Friis.