Článek
Slavia má svému čtvrtfinálovému soupeři co oplácet. Z podzimní vzájemné konfrontace v rámci základní skupiny EKL vzešli jako spokojenější sešívaní z Rotterdamu. Na nizozemské půdě se slávisté trápili a po zásluze podlehli 1:2. Kdo zápas sledoval, jistě nebude namítat, že utkání zejména v prvním poločase připomínalo ofenzivní exhibici aktivního Feyenoordu.
V odvetném duelu se Slavia nedokázala výsledkově pomstít, přestože hrála necelou hodinu v početní převaze a šla dvakrát do vedení. Remíza 2:2 se v Edenu zrodila s tuze hořkou pachutí. „Dlouho jsme tu nehráli s takhle dobrým soupeřem,“ uznal sílu soupeře trenér sešívaných Jindřich Trpišovský.
Bohatá historie, atraktivní budoucnost
Feyenoord Rotterdam patří historicky k nejúspěšnějším nizozemským klubům. Na domácím kontě má 15 ligových titulů, 13 pohárů a 4 superpoháry (Johan Cruyff Shield). Na evropské scéně dokázal Feyenoord dobýt PMEZ (předchůdkyni Ligy mistrů), dvakrát pohár UEFA (dnes Evropská liga) a jednou také superpohár UEFA.
V sešívaných dresech Feyenoordu se v minulosti představila celá řada ikonických postav. Zmínku si zaslouží významné osobnosti jako fotbalový architekt Johan Cruijff, držitel Zlatého míče Ruud Gullit, ostrostřelec Robin van Persie, kanonýr Roy Makaay nebo výtečný obránce a bývalý kouč Barcelony Ronald Koeman.
Současný kádr Feyenoordu sice nedisponuje tak hvězdnou municí, zdobí ho ale o to více elánu, soudržnosti a všeobecné touhy po úspěchu. Dnes nosí červenobílý dres Feyenoordu plejáda klubových odchovanců, kteří dělají maximum pro to, aby se fotbalové Evropě ukázali v co nejlepším možném světle. Zatím se jim to daří.
Jak velí jistá nizozemská tradice, kádr Feyenoordu by se dal charakterizovat jako ofenzivně laděný. Kouč Arne Slot vcelku efektivně staví na dynamičnosti svých křídel, která číhají na vhodný okamžik, aby svými náběhy roztrhala obranný val soupeře. Další specialitou nizozemských sešívaných je rapidní přechod do zakončení po zisku míče. Hráči Feyenoordu agresivně presují své soupeře během rozehrávky, a jakmile je donutí ke ztrátě, namíří si to co nejrychleji k brance. I proto ve 28 ligových utkáních rotterdamští nasázeli už 63 gólů.
Cesta vede přes Marciana
Po křídlech nejčastěji hrozí dynamické duo Luis Sinisterra – Reiss Nelson. Prvně jmenovaný má na kontě v EKL už 8 branek a 6 asistencí. Talentovaný kolumbijský sprinter by se dal označit za nejnebezpečnějšího hráče Feyenoordu. Reiss Nelson coby propůjčený odchovanec Arsenalu v aktuálním ročníku naplno dokazuje, že ve vyhlášené severolondýnské akademii nepůsobil náhodou. Oběma kromě rychlosti nechybí potřebná dravost a vytříbená technika. Díky tomu dokážou soupeře zaskočit neotřelým řešením.
V kádru Feyenoordu se to nebezpečnými hráči jenom hemží. Takový středopolař Orkun Kökcü, turecký odchovanec rotterdamské líhně talentů, umí kromě solidní distribuce jedovatě vypálit ze střední vzdálenosti. O tom se slávisté ostatně sami přesvědčili už v prvním vzájemném duelu, kdy zpoza vápna Kökcü vyzrál na Aleše Mandouse. Do jarní sezony navíc vstoupil ve vynikající formě, což podtrhávají jeho individuální statistiky.
🔴⚪️⚫️ The last time Feyenoord welcomed Slavia Praha to Rotterdam...
— UEFA Europa Conference League (@europacnfleague) March 18, 2022
⚽️ Orkun Kökçü#UECLdraw | #UECL pic.twitter.com/opaGVCJE8w
Mezi další ofenzivní trumfy v kádru kouče Slota bychom mohli s klidem zařadit Guuse Tila, záložníka hostujícího ze Spartaku Moskva, a ofenzivní duo Bryan Linssen – Cyriel Dessers. Zejména nigerijský útočník Dessers je aktuálně v kurzu. Jedná se o prototyp komplexního hroťáka. Jednoduše řečeno: Jeden nikdy neví, odkud to přijde.
Cesta k úspěchu by mohla vést přes náhradního brankáře Ofira Marciana, který při neúčasti jasné gólmanské jedničky Justina Bijlowa (dalšího odchovance) stihl natropit nespočet chyb. Ostatně právě Marciano se významně podepsal na gólech Slavie v pražském střetnutí. Marciano, který přišel v létě jako volný hráč ze skotského Hibernianu, odchytal na jaře osm zápasů, v nichž udržel pouhá dvě čistá konta. Izraelský reprezentant má jisté potíže s vyrážením střel a relativně špatný odhad na centrované míče, které poměrně frekventovaně podbíhá.
„Jisté pozitivum vidím v tom, že soupeře detailně známe. Máme materiál ze dvou zápasů, víme, co čekat. Ani k žádným personálním změnám ve Feyenoordu ve srovnání s podzimem nedošlo,“ dodal Jindřich Trpišovský.
Slavia může jen překvapit
Feyenoord se před nedávnem statečně bil na hřišti Ajaxu. V duelu s průběžným lídrem nizozemské Eredivisie hosté dokonce dvakrát vedli, ale nakonec padli 2:3. Konfrontace s Ajaxem potvrdila připravenost červenobílých k výpadům do rychlých protiútoků. Lehkovážné ztráty s takovým soupeřem se zákonitě promítnou na konečném skóre.
Co se týče EKL, po dominanci ve skupině s pražskými sešívanými, Unionem Berlín a Maccabi Haifa postoupil Feyenoord rovnou do osmifinále. V něm totálně zdemoloval srbský Partizan, tedy celek, který musel k postupu vyřadit pražskou Spartu. Přestože Partizan v úvodním zápase dvakrát vedl, Feyenoordu podlehl 2:5, a v konečném součtu dokonce 3:8.
Slavia se představí v Rotterdamu ve čtvrtek od 18:45. Utkání odvysílá ČT sport. Odvetné utkání je na programu o týden později. Podle sázkové kanceláře Fortuna jsou domácí jasnými favority v kurzu 1.75. Pokud Pražané postoupí do semifinále, vyzvou lepšího z dvojice Olympique Marseille – PAOK Soluň.