Článek
Zájmy fanoušků Chelsea, směřující k udržení dosavadní identity klubu, hodlá střežit konsorcium True Blues, tedy „Ti skuteční Modří“, což je odkaz na tradiční barvu klubu založeného již v roce 1905.
Uskupení se těší výrazné a otevřené podpoře Johna Terryho, někdejšího kapitána týmu, z jeho zlaté „mourinhovské“ éry. A také Claire Raffertyové, v minulosti významné hráčky ženského týmu Chelsea.
Tyto aktivity mají souvislost s připravovaným prodejem klubu. V rámci britských, potažmo evropských sankcí, jež dopadly na ruského oligarchu Romana Abramoviče po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, došlo k zabavení řady jeho nemovitostí v Anglii. Ale i fotbalového klubu Chelsea.
Už několik dnů předtím, než byla Abramovičova vlastnická práva ke klubu „zmražena“, projevil oligarcha ochotu klub prodat. Vyhlásil, že je dokonce připraven vzdát se nároků na peníze, které klubu napůjčoval.
Poté, co byl Abramovičovi klub zabaven, pověřily britské úřady americkou firmu Raine Group, aby zorganizovala prodej klubu. Zájem o jeho ovládnutí projevila celá řada miliardářských uskupení a investorských konsorcií z celého světa. Podrobně jsme o nich psali zde.
V nejbližších dnech by mělo dojít ke zúžení skupiny uchazečů o akcie klubu, s nimiž se bude jednat i nadále. Důležité slovo v tom bude mít také britská vláda.
Do hry miliardářů by rádi vstoupili i fanoušci. Organizace, které je sdružují, vyzývají britské úřady, aby nadále jednaly jen s těmi zájemci o majoritní podíl v klubu, kteří by jeho příznivcům umožnili získat akcionářský podíl, potažmo možnost spolurozhodovat o klíčových záležitostech ve vedení klubu.
Za tím účelem vzniklo The True Blues Consortium, které si vytklo za cíl shromáždit finanční prostředky ve výši 250 milionů liber. To by mohlo stačit na získání desetiprocentního podílu v nové vlastnické struktuře klubu. A připsání tzv. zlaté akcie.
Její držení by fanouškům umožnilo zablokovat případně klíčová rozhodnutí typu přesunu klubu na jiný stadion, případně změny klubové barvy nebo loga.
„Chceme zajistit, aby platilo, že kdokoli koupí Chelsea, může být fanoušky hnán k zodpovědnosti,“ odprezentovalo konsorcium True Blues.
John Terry, bývalý spoluhráč a velký přítel Petra Čecha, k tomu poznamenal: „Chelsea byla důležitou součástí mého života po dobu 22 let. Chci vidět, že jsou historie a odkaz předchozích generací v klubu ochráněny.“ Přivítal by proto, kdyby klub vstoupil do své nové éry s podobně smýšlejícími lidmi, kteří mají stejnou dlouhodobou vizi budování klubu. „A s lidmi, kteří chápou, jak důležitá je naše DNA,“ podtrhl Terry.
Konsorcium True Blues se těší podpoře fanouškovské organizace Chelsea Supporters Trust a také neziskové organizace Chelsea Pitch Owners, která je součástí fotbalového klubu Chelsea a jejím úkolem je správa stadionu. Vlastní jak soukromý majetek stadionu Stamford Bridge, tak práva na jeho pojmenování.
Hlavní zájemci o majoritní akcionářský podíl v Chelsea
1. Konsorcium, které prezentuje Martin Broughton, bývalý šéf FC Liverpool. S finanční injekcí je tu připraven Josh Harris, americký miliardář a spolumajitel basketbalového klubu Philadelphia 76ers či hokejových New Jersey Devils. Harris už drží podíl v klubu anglické Premier League, konkrétně v v Crystal Palace. Za tuto skupinu lobbuje také Sebastian Coe, olympijský vítěz a nyní šéf světové atletiky.
2. Rodina Rickettových, která vlastní klub baseballové americké ligy Chicago Cubs. S touto nabídkou je spojován i miliardář pohybující se v oblasti hedgeových fondů Ken Griffin.
3. Skupina kolem švýcarského miliardáře Hansjörga Wysse. Právě s ním se pokoušel Abramovič narychlo jednat o prodeji Chelsea ještě předtím, než mu byl klub zabaven. Wyss se mezitím spojil s americkým obchodníkem Toddem Boehlym, který spoluvlastní baseballový tým Los Angeles Dodgers a o koupi Chelsea měl zájem už před několika lety. V té době ho však Abramovič odmítl.
4. Londýnská investiční společnost Aethel Partners, v jejímž čele stojí portugalský podnikatel Ricardo Silva.
5. Britský investor do nemovitostí a velký fanoušek Chelsea jménem Nick Candy se prezentuje v čele dalšího konsorcia. Potvrdil, že za ním stojí kapitál korejských firem Hana Financial Group a C&P Sports Group. A propagaci nabídky může napomoci Candyho spojenectví s Gianlucou Viallim, někdejší italskou fotbalovou hvězdou, která střílela góly i v barvách Chelsea. Posléze Vialli vedl právě Chelsea jako kouč.
Z ostatních nabídek: Ve hře je i další muž ze světa amerického fotbalu Woody Johnson, majitel New York Jets a v minulosti mj. americký velvyslanec v Británii. Zájem má též americká skupina Oaktree Capital anebo je tu konsorcium se sídlem v Saúdské Arábii. Řady zájemců rozšířila též investiční skupina Centricus, disponující aktivy v hodnotě 29 miliard liber.