Hlavní obsah

Expert o Liverpoolu: Kdyby Slot pochyboval, jednou nohou by byl vyhozený

Foto: Profimedia.cz

Trent Alexander-Arnold zamíří nejspíš do Realu Madrid. Manažer Arne Slot si v Liverpoolu bude muset poradit nejspíš bez něj.

Odchod legendárního kouče Jürgena Kloppa spustil otázky, co s Liverpoolem bude dál. Jeho nástupce Arne Slot si ale vede lépe, než se čekalo. Renomovaný britský novinář Jonathan Wilson podrobně vysvětluje kouzlo nového bosse.

Článek

Arne Slot to bude mít v Liverpoolu těžké. Musí to tak být, ne? Střídá přece výjimečného manažera Jürgena Kloppa, muže, který slavný klub dovedl po 30 letech k titulu (2020), třikrát s ním došel do finále Ligy mistrů a jednou ji vyhrál. Otazníků se v létě hromadilo hodně.

Nahradit zkušeného německého stratéga dosavadním trenérem Feyenoordu Rotterdam leckoho překvapilo. Situace anglického velkoklubu je ovšem mnohem lepší, než se čekalo.

Nizozemec se obří výzvy nezalekl a Liverpool je v polovině soutěže hlavním kandidátem na titul. V čem jsou si se slavným předchůdcem podobní a kde jsou naopak odlišnosti? Měli by se v Manchesteru United od Liverpoolu učit, jak vybírat nového trenéra? A proč hvězdy jako Salah, van Dijk či Alexander-Arnold mohou z klubu v létě odejít zadarmo?

Na tyto i další otázky odpovídal v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jonathan Wilson, renomovaný britský novinář a autor knihy Inverting The Pyramid, světově nejslavnější publikace o fotbalové taktice.

Jürgen Klopp koučoval Liverpool skoro devět let, Arne Slot funkci převzal loni v létě. V čem jsou oba trenéři jiní?

Osobnostně se liší poměrně dost. Slot je mnohem tišší, rezervovanější, není tak výrazná postava jako Klopp. Když přišel Jürgen Klopp na tiskovou konferenci, cítili jste to. Svým kouzlem to v místnosti naprosto ovládl. Tím neříkám, že Slot nemá charisma, ale není tak extrovertní a není to takový vtipálek.

Na druhou stranu nizozemský trenér také není žádný stydlín. Na tiskovkách mluví velmi dobře, občas i značně sebevědomě, přímočaře. Jeho krajané pak na síti X vysvětlovali, že Holanďané jsou prý takoví velmi často.

Máte pravdu, sebevědomí určitě má. Jeho výroky jsou přímočaré, už dříve se nebál třeba ostře kritizovat soupeře nebo plasticky popsat, jak přesně jeho tým došel k vítězství. Není to arogance, ale už zmíněný holandský styl komunikace. A upřímně, je to trochu potřeba. Nemůžete jít do klubu, jako je Liverpool, a nevěřit si. Kdyby sám o sobě pochyboval, byl by jednou nohou vyhozený už ve chvíli podpisu smlouvy.

A co na hřišti? Čím se liší jejich herní styly?

Slotův Liverpool chce víc kontrolovat hru, mít více přihrávek ve středu pole, nehoní se za míčem tolik, jako to dělali za Kloppa. Ten by velmi vysoko presoval a hrál mnohem agresivněji, riskoval by, aby co nejdřív získal balon na druhé straně hřiště. Slot hraje rozumněji, jakoby na větší jistotu. A zatím se to vyplácí. A pochopitelně měl i štěstí.

V čem?

Převzal tým v situaci, kdy na něj nemířilo tolik reflektorů. Tohle nebyla sezona, kdy by na Liverpool byla upřena ta největší pozornost. Lidé primárně sledovali City, jestli to Guardiola zvládne i popáté v řadě. Řešil se Arsenal, zda už je tohle ta sezona, kdy pod Artetou vyhrají titul. Řeší se Manchester United, protože ten se vlivem všeho toho chaosu řeší neustále. Slot měl relativně klid na práci. A co je důležité, na samém začátku jen vyhrával. Vyhrál dost zápasů a získal spoustu bodů, čímž nepřipustil, aby o něm veřejnost začala hned v počátku pochybovat.

Klub Slotovi přivedl jen věčného maroda Chiesu, jinak hraje s Kloppovým týmem. Znamená to, že je Slot tak geniální kouč, že dokáže pracovat i v ne úplně jemu na míru ušitých podmínkách? Nebo je kádr Liverpoolu mnohem univerzálnější a verzatilnější, než jsme si mysleli?

Pravda bude někde uprostřed. V první řadě se ale musí dát velký kredit Kloppovi. V celé historii fotbalu je opravdu málo příkladů toho, že by končící manažer nechával svému nástupci klub v tak dobrém stavu, jako je tomu u Liverpoolu. Určitý proces přestavby či alespoň osvěžení navíc nastartoval už on sám – překopal stárnoucí zálohu, do ofenzivy přivedl Luise Díaze, Codyho Gakpa, Szoboszlaie. Za rok budou zřejmě shánět nového stopera, levého beka, možná i pravého. Už na konci Kloppova působení to ale nebyl stejný tým jako ten, co vyhrál Ligu mistrů a Premier League.

Předání funkce proběhlo opravdu hladce, což bylo vidět už na konci minulé sezony. Vypovídalo to něco o Kloppovi?

Celkově je to velice neobvyklá situace. Trenéři většinou končí, protože jsou vyhozeni, a ne proto, že se tak oni sami rozhodnou. A pro spoustu manažerů je nepředstavitelné si přiznat, že čas vypršel a je třeba odejít. To, že Klopp vystoupil a řekl: „Jsem unavený, potřebuji pauzu, odcházím“? To je svým způsobem obdivuhodné. Po posledním zápase pak skandoval Slotovo jméno, v podstatě fanouškům řekl, že tomuhle člověku věří a vy byste měli taky. Mimořádně hladké a harmonické předání sil. A zajímavá je i další věc.

Jaká?

Nelze si nepovšimnout rozdílu v krocích, které dělá Liverpool a které dělá Manchester United. Tam každý trenér potřebuje svůj vlastní nový kádr, čerstvé posily, každý kouč je typologicky úplně jiný. Moyes byl jiný než van Gaal, ten byl jiný než Mourinho, najednou dostal dlouhodobou smlouvu Solskjaer, který na to absolutně neměl, což dokazuje jeho trenérská kariéra po United, a měl být jen dočasnou záplatou. Pak přijde na půl roku Rangnick, pak ten Hag a teď zase úplně jinačí Amorim. Žádná filozofie, žádná kontinuita.

Klopp a Slot sice nejsou fotbaloví dvojníci, ale nejde o tak závratný rozdíl.

Slota vybrali, protože věděli, že je v něčem Kloppovi podobný. Hraje rozestavení 4-3-3, presuje vysoko. Ano, ne tak agresivně, má rád více dotyků s balonem, kontrolovanější hru, jak už jsme zmiňovali. Ale nejde o skok k něčemu úplně jinému. Vezměte si Arséna Wengera, když přicházel do Arsenalu. Přinesl nové nápady, pozměnil hru zálohy a útoku, ale obranná čtyřka mu zůstala po Georgi Grahamovi.

Je tohle recept na úspěch? Aby se kluby při změně trenéra nutně nesnažily o největší jméno či nejlepšího kouče na trhu, ale spíše o někoho, kdo dobře zapadne a přirozeně naváže na svého předchůdce?

Chtělo by se říct ano, ale není to tak jednoduché. Určitě je to snazší pro menší kluby, což jsme viděli třeba v Brightonu nebo ve Swansea. Tam můžou postavit filozofii na první místo a podle ní hledat trenéra. Ale pokud jste velkoklub, podvědomě a přirozeně budete vždy chtít angažovat velké jméno. Osobnost, známou tvář. A když vezmete někoho neznámého či ne tak úspěšného, při prvním klopýtnutí se začnou ozývat hlasy, jestli na to tenhle člověk vůbec má. Jestli pro něj není džob ve velkoklubu moc velký.

Bude tohle platit i pro Manchester City, až bude nahrazovat Pepa Guardiolu? Raději někoho, kdo na jeho práci naváže, než dalšího nejlepšího trenéra na planetě?

Nemyslím, že by Citizens měli angažovat Guardiolův úplný klon, ale úplně jinou cestou se asi vydat jednoduše nemůžou. Mládežnické týmy, celá struktura akademie, vše je od A do Z podřízené Guardiolovi. Všichni hrají tak, jak hraje áčko. Na druhou stranu, jakkoliv je kontinuita super, někdy je razantní změna směru potřeba. Ale to nebyl případ Liverpoolu.

Liverpool ale neřeší jen příjemné věci. Hned třem důležitým hráčům v létě končí smlouva a novou zatím nepodepsali. Mohamed Salah, Virgil van Dijk a Trent Alexander-Arnold mohou v létě bez náhrady odejít. Hrozí problém?

Doteď jsme Liverpool hodně chválili za to, jak dobře zvládli celou situaci kolem Kloppova odchodu a uvedení jeho nástupce. Tohle je naopak něco, za co je musíme kritizovat. Aby třem klíčovým hráčům končila smlouva na konci probíhající sezony, to je opravdu velice zvláštní. Částečně je to asi kvůli konci Kloppa a změně trenéra, že byla pozornost zkrátka upřena jinam. Zčásti pak i kvůli návratu Michaela Edwardse do vedení klubu a celkovým změnám v managementu, že na tohle nebylo tolik času. Ale může to být vážně velký problém. Tři hráči, kteří mají dohromady hodnotu možná 250 milionů liber, můžou v létě zmizet zadarmo.

Začněme Trentem Alexanderem-Arnoldem. Ten hrál v nedělním šlágru proti United vážně mizerně a zazněly názory, že už se vidí v Realu Madrid, který se o pravého beka zajímá…

Myslím, že u Alexandera-Arnolda je odchod z Liverpoolu nejpravděpodobnější. Je v klubu odjakživa, vyhrál s ním všechno, co se vyhrát dá. Real Madrid ho evidentně láká a navíc je blízký kamarád s Judem Bellinghamem. Je asi pochopitelné, že si chce zkusit novou výzvu.

Nemělo by ale právě to, že je odchovanec a „local boy“, být důvodem pro setrvání? Trent se může stát budoucím kapitánem a mužem jednoho klubu, jako byli Carles Puyol, Paolo Maldini nebo Francesco Totti.

Je to lákavé, ale možná chce zažít i něco nového. Nikdy nepoznal nic jiného než Liverpool, možná si říká, že když půjde na tři roky do Madridu, bude to změna a pak se uvidí. Navíc, a to platí zcela obecně, někdy se stává, že se kluboví odchovanci, ať už kdekoliv, necítí dostatečně docenění. Na rozdíl od posil, které si fanoušci vysní, oni tu byli vždycky, od začátku. Lidé je občas neberou vážně, vnímají je jako samozřejmost. Často se tak ve svém mateřském klubu, kde logicky začínají na nízkém mládežnickém platu, nedostanou na peníze, které jim nabízí štědrý zájemce odjinud, který je chce koupit jako svou novou hvězdu. Ale tady je to možná spíš o tom, že chce zkrátka zažít něco nového. A to je pochopitelná ambice.

U zkušeného stopera van Dijka by pokračování v klubu mělo být pravděpodobnější.

Nemůže si říct o tak velké peníze jako Salah nebo Trent, už není nejmladší. Viděl bych to na roční kontrakt a opci na další rok, možná. Domnívám se, že van Dijk v Liverpoolu zůstane i po této sezoně.

A teď to nejdůležitější. Mohamed Salah, v současnosti asi nejlepší ofenzivní hráč na světě…

Tady je opravdu těžké tipovat. Co klub přebrala skupina FSG, jsou docela striktní v tom, jaké smlouvy dávají hráčům nad 30 let. Umírněnost v platové struktuře je pro ně zásadní. Ale i oni určitě chtějí Salaha v klubu udržet. Navíc je mu dvaatřicet a zranění se mu docela vyhýbala. Není důvod nemyslet si, že i ve 34 letech to bude fotbalista vysoké úrovně.

On sám každou chvíli v médiích zmiňuje, že se jednání nijak nehnula a možná jde o jeho poslední půlrok v klubu. Je to loučení, nebo tlak na vedení, aby podmínky kontraktu vylepšilo?

Dovolím si odhadnout, že on osobně chce zůstat. Kdyby chtěl jít do Saúdské Arábie, odejde už loni. Navíc podle mě si uvědomuje, že by tam byl logicky hvězdou číslo jedna, absolutně nejsledovanějším fotbalistou široko daleko, a takový tlak a pozornost mu nemusí vyhovovat. Podle mě by v Liverpoolu zůstal rád a dal bych 60 procent tomu, že zůstane. A k těm jeho vyjádřením… podle mě také značí, že chce zůstat. Pokud by chtěl odejít, proč by něco vykládal do médií? Prostě by odešel. Možná chce vedení dostat trochu pod tlak, vybudit fanoušky, aby klubu nahlas řekli: Koukejte mu dát, co chce.

A jakou smlouvu byste mu dal vy? Porušil byste zavedená pravidla, když se jedná o tak výjimečného hráče?

Viděl bych to na smlouvu na dva roky s opcí na třetí. A i když se často zmiňuje, že rozdávání vysokých platů je nebezpečné, protože vytvoří nežádoucí precedens, že ostatní hráči pak budou mít také vysoké nároky, tady by to platit nemuselo. Myslím, že všichni v Liverpoolu si uvědomují, o jakého hráče se jedná. A že to neznamená zavádění nových finančních pořádků. Tohle je něco výjimečného, protože je to Salah. To musí přece chápat všichni.

Související témata:
Arne Slot
Trent Alexander-Arnold

Doporučované