Hlavní obsah

Euro se blíží. I pro trenéra Haška byl kumšt sehnat lístky na Portugalce

Foto: Profimedia.cz

V roli hráče i asistenta trenéra už Ivan Hašek atmosféru velkých šampionátů okusil. Coby hlavní kouč však jede na Euro poprvé.

Ačkoli je Cristianu Ronaldovi už 39 let a hraje nyní saúdskou ligu, zůstává v očích Ivana Haška i nadále středobodem portugalského týmu. Češi se s ním utkají ve svém prvním vystoupení na Euru 2024. A Ronalda čeká Hašek na hřišti.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Trenér Ivan Hašekvybral 26 fotbalistů, které teď čeká sedm dní přípravy v rakouském Schladmingu. Před odjezdem na Euro sehrají ještě dva přípravné duely, s Maltou a Severní Makedonií.

A pak už na turnaji v Německu přijdou na řadu přinejmenším tři ostře sledované fotbalové konfrontace s Portugalskem, Gruzií a Tureckem, všechny pochopitelně z programové nabídky samotného Eura. Základní cíl, s nímž kouč Ivan Hašek na turnaj se svým týmem zamíří, je už nyní zcela zřejmý: Aby nezůstalo toliko u oněch 3 utkání, tedy aby přišly na řadu i další, ty z vyřazovací části turnaje.

Brankáři
Jindřich Staněk, Matěj Kovář, Vítězslav Jaroš
Obránci
Ladislav Krejčí, Martin Vitík, Robin Hranáč, Tomáš Vlček, Vladimír Coufal, David Douděra, David Jurásek, Tomáš Holeš, David Zima
Záložníci
Tomáš Souček, Antonín Barák, Lukáš Provod, Pavel Šulc, Matěj Jurásek, Václav Černý, Lukáš Červ, Ondřej Lingr, Petr Ševčík
Útočníci
Patrik Schick, Tomáš Chorý, Adam Hložek, Mojmír Chytil, Jan Kuchta

„Rozhodně chceme postoupit ze skupiny. O to budeme usilovat, a když se to naplní, vytvoří se tím samozřejmě potřebný předpoklad pro cokoli dalšího,“ konstatuje Ivan Hašek.

Model se 24 účastníky turnaje rozdělenými do šesti skupin bude na Euru uplatněn potřetí. V roce 2016 ve Francii shořel tým Pavla Vrby právě už v základní skupině, v roce 2021 už se mužstvu, které vybral Jaroslav Šilhavý, dařilo lépe. Zastavilo se na Euru až ve čtvrtfinále, v duelu s Dánskem.

Z každé skupiny postupují vždy dva nejlepší celky. A spolu s nimi také čtyři nejlepší týmy ze třetích příček jednotlivých skupin. „Rozhodovat může každý gól, ale dokonce i jakákoli zdánlivá drobnost, třeba zbytečná žlutá karta,“ zdvihá Ivan Hašek varovný prst.

V rozhovoru pro podcast Nosiči vody probral Ivan Hašek spolu s protagonisty podcastu celou řadu témat. Věnoval se samozřejmě mnoha veřejností propíraným nominačním otazníkům. Věnoval se například vysvětlení, proč do týmu vzal i dva hříšníky z aféry Belmondo, jmenovitě Vladimíra Coufala s Janem Kuchtou. „Chtěli jsme na Euro odjet s co možná nejsilnějším týmem,“ řekl Hašek k dozvukům aféry, jež se rozhořela v závěru éry jeho předchůdce.

Belmondo

Porušení životosprávy několika reprezentantů, a to především na olomoucké diskotéce Belmondo, se odehrálo dva dny před finišem evropské kvalifikace proti Moldavsku. Český výběr vedený tehdy ještě Jaroslavem Šilhavým ho sice zvládl a zajistil tak, že na turnaj Euro český celek jako už tradičně opět pojede. Ostatně v nepřetržité linii na něm počínaje rokem 1996 startoval zatím pokaždé.

Jenže tentokrát se stalo i cosi netradičního a zcela poprvé. Bezprostředně po výhře nad Moldavskem totiž Jaroslav Šilhavý veřejně oznámil, že spolu se svými asistenty u národního týmu s okamžitou platností končí. Reagoval tak nejen na aféru Belmondo, ale i na silnou kritiku a pochybnosti, které se kolem týmu vyrojily zejména po porážce v albánské Tiraně.

Na fotbalové asociaci tedy museli hledat trenéra jiného. A vybrali Ivana Haška. Ten dostal k dispozici jen dva březnové přípravné duely v Norsku a s Arménií. A také na základě zkušenosti z nich už v tomto týdnu vybral 26 jmen pro Euro.

Proč se mu do výběru nevešel například sparťanský stoper Filip Panák, zatímco slávista David Zima ano? Anebo vás zajímá, z jakého důvodu vybrali trenéři trojici gólmanů Staněk-Kovář-Jaroš a nedostalo se třeba na zkušenějšího Tomáše Vaclíka? Odpovědi na tyto ryze nominační otázky najdete v tomto textu nebo přímo v podcastu.

Zde přinášíme přepis těch částí rozhovoru, jež se týkaly například výběru soupeřů pro poslední přípravné zápasy. A především pak charakteristik soupeřů, s nimiž si Češi zahrají přímo na Euru.

Snažil jsem se dojednat Francii

V Rakousku se Češi utkají s Maltou, doma v Hradci Králové pak ještě se Severní Makedonií. V minulosti bývalo zvykem hrát před velkými turnaji leckdy i s Německem či Itálií. Převážila letos obava, aby český tým těsně před Eurem případně nemusel čelit vyšší porážce?

„Ale vůbec ne. Osobně jsem se snažil o to, abychom hráli s Francií. Ozval jsem se v tom směru svému bývalému spoluhráči ze Štrasburku, který je teď u nich viceprezidentem asociace. Ale tu nabídku nereflektovali, patrně si všimli, že na sebe Francie a Česko mohou narazit ve vyřazovací části. A tak tahle varianta nevyšla.“

Proč Makedonie?

„Protože se stylem své hry docela podobá fotbalové charakteristice, která je vlastní Gruzii, našemu druhému soupeři na turnaji. A pozor, ani Malta už není taková jako před 15 lety. Ani Anglie nedávno Malťany ve vzájemném souboji nijak zvlášť neválcovala. Byla ráda, že doma vyhrála 2:0, a Malta si vytvořila dokonce i několik šancí. Ne, s Malťany to nebude žádná dávačka. Musíme si samozřejmě dát pozor na to, aby těsně před turnajem nepřišlo nějaké zbytečné zranění. Ale jinak budeme samozřejmě v obou případech hrát na vítězství, každá výhra posiluje sebevědomí týmu.“

Opravdu se nerýsovala jiná možnost než Malta?

„Mohli jsme třeba z rakouského soustředění vyrazit do Anglie za týmem Španělska. Jenže to bychom strávili dva dny na cestách a tahle energie a čas by nám potom scházely. Do Rakouska za námi nakonec nikdo přijet nemohl. Jenom Malta. A tak hrajeme s ní. Ten zápas svůj účel splní.“

Bude hrát v generálce se Severní Makedonií základní sestava, s níž se počítá pro šampionát?

„To už Portugalcům rovnou mohu říct: Pojďte se podívat, jak proti vám budeme hrát. Kdepak, chceme jim to trochu ztížit. Sám z vlastní zkušenosti vím, jak je nepříjemné, když jako trenér neodhadnu sestavu soupeře, který na mě zkusí něco trochu jiného, než s čím jsem počítal. Právě s tímhle faktorem chceme pracovat.“

Po skončení MS v Kataru, jež se odehrálo v prosinci 2022, se Cristiano Ronaldo, jedna z největších fotbalových hvězd posledních desetiletí, uchýlil do saúdské ligy. Je mu už 39 let. Jakou roli hraje nyní v portugalské reprezentaci?

„Je to pořád vůdčí osobnost týmu. Všechno se tam točí kolem něj, těší se obrovské popularitě u veřejnosti i spoluhráčů. Po fyzické stránce je pořád připraven skvěle, já jsem přesvědčen, že se objeví v základní sestavě soupeře. Možná, že už do všech soubojů nepůjde tak po hlavě. Ale pozor, dobře víte, že saúdskou ligu hraje spousta slavných bombarďáků. Jenže nejlepším střelcem je tam opět on, tedy Cristiano Ronaldo. Pozor na něj, takového hráče nemůžete podceňovat nikdy a v žádné situaci.“

Naplnil by se i stadion pro 300 000 lidí

S Portugalci se bude hrát v Lipsku, což je kousek za českými hranicemi.

„A škoda, že tam ten stadion nemá třeba 300 000 míst, protože na tohle utkání by se, myslím, vyprodal. Česká i portugalská strana dostaly po 10 000 vstupenek. Sehnat lístky na tenhle zápas je prakticky nemožné, musím říct, že to byl kumšt dokonce i pro mě. Je to fajn, že fanoušky český fotbal táhne. Viděli jsme to na jaře na řadě ligových stadionů. Návštěvy na Spartě, Slavii nebo na Baníku byly skvělé, v tomto směru český fotbal udělal velký krok dopředu.“

A co fotbal gruzínský? V minulosti se řada fotbalistů z této části Kavkazu objevovala v sovětské reprezentaci. Jako samostatná země ale Gruzie bude na velkém turnaji tohoto typu startovat poprvé. Bude pro ně jejich nadšení výhodou?

„Zvýšená motivace propojená s euforií, která bude v týmu a jeho okolí fungovat, bude asi patřit mezi jejich silné stránky. Fotbalově bychom si to s Gruzínci i Turky měli dát padesát na padesát, rozhodovat budou maličkosti. Je tu předpoklad, že v těchto dvou utkáních asi budeme mít míč na kopačkách častěji než v zápase se silnými Portugalci. Ale na držení míče se fotbal nehraje. Počítá se výsledek.“

Jakou roli v něm mohou hrát standardní situace?

„Výraznou. Právě standardkami si můžeme hodně pomoci, v týmu k tomu máme velmi vhodné typy hráčů. Když tam vletí Krejčí nebo Chorý… Chytil také umí udělat ve vápně pěkný blázinec. Na březnovém srazu jsme standardky schválně ani nenacvičovali, kopali jsme je normálně. Nechtěli jsme soupeřům prozrazovat nic z toho, co si připravíme až pro Euro samotné.“

Co se dá vůbec stihnout nacvičit? Dva tři herní systémy, které by tým mohl přepínat, asi ne.

„To ne, ale je to pro všechny týmy stejné. Když jsem trénoval výběr Libanonu, vídal jsem některé hráče poprvé v životě až na předzápasovém tréninku. A také jsme ty základní nácviky museli nějak zvládnout. Spousta práce se dnes odvede u videa, tam to musíme hráčům pořádně ukázat a vysvětlit, pak se samozřejmě musí v tom duchu sladit i na trávníku. Sestřihy a informace o soupeřích jim kolikrát posíláme už dopředu, naši taktiku ale ne, na té pracujeme až na srazech.“

Veřejnost nemá před turnajem přehnaná očekávání, na semifinále či finále asi s českým výběrem počítá málokdo. Je to psychologicky výhodnější pozice jet na turnaj, ve kterém se od vás nic zázračného nečeká?

„Jedeme tam proto, že chceme uspět. Základním měřítkem úspěchu je postup ze skupiny. Je mi srdečně jedno, na kolik bodů bychom postoupili. Postup je základ. Když se tenhle cíl splnit podaří, můžeme na turnaji myslet i na další. Ale musíme například zvládat disciplínu. Toho se trochu obávám. Naši hráči jsou z ligy zvyklí po rozhodčích startovat.A za to se na Euru budou rozdávat karty. Kolem sudího se udělá hlouček hráčů a on nebude mít problém nasázet třeba čtyřem z nich karty. To by nešlo. Musíme se něčeho takového vyvarovat, do hráčů budeme od prvního dne hučet, aby si na to dali pozor. Bez disciplíny uspět nelze.“

Poslechněte si podcast Nosiči vody s Ivanem Haškem:

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Doporučované