Článek
Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V klubovně na pražské Julisce, podobně jako jinde, v monstrózním armádním komplexu na návštěvníka zavane dech dob minulých. Na Dukle je silně cítit historie, ale tím pádem i fakt, že se z jejího stínu klub stále úplně nevymanil. Jako by si v klidném areálu na kopci vše žilo tak trochu vlastním tempem a životem.
Novou energii do „nejslavnějšího českého klubu na světě“, jak Duklu nazval, má vlít její nový většinový majitel a investor Matěj Turek. Na rozhovor si nasadí bílou kšiltovku s logem Dukly a každou odpověď dlouho rozmýšlí.
Na tiskové konferenci jste jasně naznačil, že budoucnost klubu nevidíte zde na stadionu Juliska. Jaký je tedy plán, kde hrát?
Dnes je to tak, že financování výstavby stadionu je poslední problém. Je to stejné jako s vysokorychlostní tratí. Problém je, že musíte mít všechny pozemky, stavební povolení, podporu ze všech stran. Že Dukla potřebuje fotbalový stadion, je mi stoprocentně jasné. Před rokem jsem přitom tuto znalost neměl. Že by zde na Julisce vyrostl nový stadion, určitě nevylučuji, ale nemyslím si, že to je pravděpodobné.
Proč?
Zdejší stadion je zasazený v nějaké části města, má nějaké majitele a tak dál. Kdybyste dostal za úkol postavit v Praze fotbalový stadion, patrně vás nenapadne stavět v místě, kde Juliska stojí. Proto vznikne spíš jinde.
Máte vyhlídnuté lokality?
Ne.
Poohlížíte se po možnosti sdílet národní stadion na Strahově se Spartou?
Řekl jsem, že pro Duklu má smysl zapojit se do debat o velkých stadionech. Ale o Strahově z mé strany nikdy nebyla řeč. Nemyslím si, že by to dávalo smysl. Takže Strahov určitě ne.
A kde by to pro Duklu dávalo smysl?
Dukla potřebuje mít vlastní fotbalový stadion. A takových míst si dokážu představit hodně. Musí to být dobře dopravně dostupné místo. To je asi hlavní.
Jak nejdál v okolí současného stadionu?
Jsem v tomhle trošku extremista, ale nemusí to nutně být v Praze. Včera jsem viděl jednu diskusi, podle mě zcela správnou, zda Letiště Pardubice přejmenovat na Letiště Praha Pardubice. To není legrace. Dává to za mě největší smysl.
Takže by Dukla mohla sídlit jinde než v Praze?
Určitě.
A o jakém akčním rádiu mluvíme?
Důležitá je dopravní dostupnost, takže by mohla sídlit v místě, kam se do budoucna rozšíří vznikající metropole.
V rámci aglomerace.
Ano.
Dlouhodobě se mluví například o lokalitě Letňany či Kačerov.
Možných lokalit je více. Není to na majiteli klubu, musí panovat širší shoda. Já se tím opravdu zabývám, ale když se podíváte na jednu z vizí Prahy pro rok 2030 ze strany Institutu plánování a rozvoje, ten zobrazuje i obrázek stadionu na Kačerově. Určitě to je jedna z lokalit, která mi přijde zajímavá.
Rozhodnutí chcete učinit kdy?
Byl bych rád, kdyby o tomto rozhodnutí bylo co nejdříve jasno. Máme zkušenost, že věci v Česku nejdou zrovna nejrychleji, naopak v Polsku máte na padesát krásných fotbalových stadionů. V Česku jsou čtyři?
Investice do stavby nového stadionu by byly řádově jaké?
Budou to vyšší desítky milionů eur. Jednalo by se o stadion s kapacitou kolem dvaceti tisíc míst, to by mi přišlo rozumné.
Věříte, že se ho Dukle podaří zaplnit?
To je jako s financováním, to považuji také za spíš jednodušší věc. Věřím heslu: if you build it, they will come. Máme tu krásný příklad nedaleko Julisky. Je tu obchodní centrum Bořislavka. Stojí na křižovatce, na které před pěti lety nebyla jediná restaurace v okruhu tří kilometrů. Dnes to je žijící centrum se spoustou kaváren i restaurací a obsluhuje nejen zdejší. Se stadionem to je podle mě stejné. Myslím, že lidi chtějí chodit na fotbal.
Matěj Turek
- Vlastní investiční fond Quant, který spravuje aktiva za více než půl miliardy korun.
- Má zainvestováno například v Ticketstreamu, Algotechu či startupu E2B.
- Před časem vstoupil také do startupu Zuri, který vyvíjí hybridní letadlo s kolmým startem.
- Na konci března 2025 se stal většinovým majitelem pražské Dukly z 83 %.
Proč jste si Duklu identifikoval jako ideální investiční příležitost?
Od investice pokaždé vyžaduji tři věci. Potřebuji kompetentního partnera a tým lidí. To pan Paukner byl. Tým lidí, který jsem vytvořil, tu práci zvládne, i když tu pan Paukner nebude. I proto jsme transakci zrealizovali postupně. Druhá podmínka: vždy se musí jednat o investici, kterou je možné dál řádově rozvíjet. Není to tak, že někam přijdeme, natřeme stěny, zvedneme nájem a víc neuděláme. A třetí věcí je, že musím vidět kroky a práci, kterou je třeba odvést. Nedělám investici, abych byl pak překvapený, co se s ní bude dál dít.
Co tedy budete s Duklou nyní dělat?
To je dlouhý a poměrně složitý seznam úkolů pro celý tým lidí.
Když to tedy vezmu ze sportovní stránky: vybral jste si jako poradce Martina Haška. To je z hlediska pohledu na fotbal hodně jiný člověk než Petr Rada. Pak se okolo Dukly pohybuje také jeden z největších odborníků na mládež Antonín Barák. Jaká je tedy vaše představa o nové Dukle?
(dlouze se zamyslí) Opravdu tam není dramatická změna směru. V jiných klubech se mění trenéři mnohem rychleji než na Dukle. A to se mým příchodem nezmění. Budou se měnit spíš pomaleji.
Jakou ale tedy máte sportovní vizi pro klub?
Odpovím otázkou: které české kluby podle vás takovou vizi mají?
Určitě hlavní kluby v zemi - Plzeň, Slavia nebo Sparta… V řadě klubů je vize roztříštěná.
A já to vidím stejně. Proto vám teď neřeknu, že vize je takováhle. Protože vizi nemůže mít jeden člověk. Protože když se změní, tak co se pak stane? Vize umožňuje kontinuitu, když se lidé mění. Jedním z našich velkých úkolů, který ale nebude vidět, je vštípení vize. Aby Dukla byla klub se sportovní vizí.
Jaká tedy bude? Už jste si ji identifikovali?
Ano, ale to už by byl trochu detail. Problém není v tom, jestli je vize špatná, nebo ne, ale že jste nezmínil Duklu mezi kluby, co mají vizi.
A už máte představu, jak bude vypadat ta nová vize?
To ze mě nevyrazíte.
Ale důležité podle vás je, že tu žádná nebyla, a vy nějakou nastavíte.
Přesně tak. A to zní samozřejmě, ale není to samozřejmé. Kariéru jsem začínal jako firemní poradce. A dělali jsme si legraci z nekompetentních poradců, že jejich rada je, aby podnik zvýšil cash flow. Jakákoliv má odpověď na to, jakou budeme mít vizi, by byla na úrovni této ekonomické rady. Mít vizi, to není odpověď na dvě věty.
Sport na Seznam Zprávách
Sledujeme pro vás velké události, zákulisí a hlavní hybatele sportovního dění.

Jaromír Jágr.
Fotbal | Hokej | Tenis | Nosiči vody | Nosiči vody na X
- Až Jágr skončí, tak… Má trenérský dar, ve hře je i Pittsburgh
- VIDEOCAST: Buffon junior může hrát za Česko. Jako děti Petra Čecha nebo kdysi Panucci
- KAUZY: Trapný trest pro superhvězdu, bouří se Češi. „Ničí to tenis“
- ROZHOVORY: Šéf Baníku: Slavia a Sparta přerostly ligu. Morava je v katastrofálním stavu
Na tiskové konferenci jste řekl, že vstup do Dukly neberete jako investici, ale jako závazek. Co se musí v dlouhodobém horizontu s Duklou stát, abyste si ten závazek vyhodnotil jako úspěšně splněný?
Ve spoustě jiných klubů by vám řekli, že chtějí hrát v evropských pohárech. To je ale jen výsledek. To je jako kdyby šachista řekl, že chce dát soupeřovu králi mat. To není strategie, ale výsledek toho, že nějakou strategii vůbec mám. Máme jasnou představu, jak pracovat s mládeží. Jak ji nabírat, jak má spolupracovat A tým s B týmem, jak se má dělat skauting.
Kde tedy vidíte v Česku díry na trhu, které můžete zacelit?
Mně přijde, že jsou takřka v čemkoliv, co řeknete, mimo velkokluby. Díry jsou ve všem. Dukla dnes trpí těmito deficity stejně jako Karviná nebo Teplice, a to chceme změnit.
Když si vezmeme jiné investory, kteří nedávno vstoupili do fotbalu, můj názor je, že i Ondřej Kania možná v Liberci zjistil, že po vstupu do klubu nelze hned začít plnit všechny priority, ale je třeba zaměřit se na pár nejdůležitějších. Jak to vidíte vy?
To si nemyslím. Ano, ne vše může být priorita, jejich výběr ale nemusíte nutně zužovat. Je to dlouhodobá záležitost, nemůžete se na nic vykašlat.
Dobře, ale jaký máte plán pro první rok nebo jak máte stanovený střednědobý plán?
Ještě se vrátím k Liberci. S Ondrou Kaniou se znám, hrozně mu fandím. V neděli jsme si vyměňovali nějaké zprávy. Řeč byla o tom, že zvenku si může někdo říct: „Co ten blázen dělá? Vždyť toho nemůže dosáhnout.“ Včera byl Slovan Liberec šestý sportovně nejsilnější ligový český klub. Dnes je možná už pátý. Když do klubu Ondra vstoupil, řekl, že jeho ambicí je brutálně rychle sportovně posílit proto, aby zvýšil pravděpodobnost, že budou hrát evropské poháry. Takovouto ambici nemáme, protože není součástí naší strategie. Nepotřebujeme dosáhnout něčeho konkrétního za rok. Naše vize je delší, složitější.
Co tedy bude obsahovat?
Například to, že Dukla bude opět symbolem sportovní síly. A ne v žebříčku první ligy, ale i u mládeže nebo v neligovém fotbale. Podle mě je strašná škoda, že se na Dukle nehrají žádné mezinárodní zápasy, totéž kolem dalších ligových klubů. Protože se všechno točí kolem ambice na evropské poháry. Ale ne kolem sportovního výkonu jako takového. Proč se tady nehrají přáteláky s jinými evropskými kluby?

Matěj Turek
Myslíte na Julisce?
Na Julisce nebo kdekoliv jinde v Česku. Kdy jste naposledy četli o kvalitním, divácky zajímavém utkání mimo evropské poháry?
Asi by se našly… Ale dobře, chápeme tedy, že evropské poháry nejsou cíl. Chcete se tedy zaměřit na práci s mládeží, dostat víc hráčů na nejvyšší úroveň a generovat zdravý zisk - to je třeba ta cesta.
Ano, ale dnes se nám do mládeže hlásí víc dětí, než dokážeme přijmout. Musíme posílit infrastrukturu, trenérský tým a tak dále.
Na to se tedy chystáte v příštích měsících?
Mimo jiné, ano.
Jak významně se bude zvětšovat trenérský tým?
Detaily nemáme rozhodnuty, není to také jen tím, že rozšíříte trenérský tým. I na základě zkušenosti z posledního roku to často používám v úplně jiných debatách, když se bavíme o tom, jestli AI sebere lidem práci a podobně. A když se rozhodnete trénovat mládež, tak víte, že o práci nikdy nepřijdete.
Jste tedy připraven přinejmenším zpočátku do klubu významně investovat, dotovat chod?
Protože to je běh na dlouhou vzdálenost, není potřeba okamžitě investovat do něčeho za hrozně moc peněz. Je to o tom, aby ty jednotlivé kroky byly ekonomicky dlouhodobě udržitelné. Pan Paukner dodával klubu stabilitu v době, kdy byly příjmy velmi nízké. Že jsou nyní mnohem vyšší, neznamená, že přijde nějaký loupežník a koupí si od něj klub za korunu, aby dál inkasoval příjmy. Dodatečné příjmy ale umožní další rozvoj klubu, který byl dokonce loni v mírném zisku.
A to chcete udržet?
Samozřejmě plánujeme, aby byl zisk vyšší, chceme ho ale reinvestovat zpět do klubu. Ve fotbale je ale spousta věcí nahodilá, nemůžete si plánovat, jestli sestoupíte, nebo postoupíte. Jsem připraven investovat v duchu vyrovnání těchto nestabilit. V dnešní době je ale možné, aby klub prosperoval na základě běžného příjmu. To znamená, že nepotřebuje, aby ho někdo dotoval. Musí mít seriózního vlastníka, který unese dočasné propady, a není potřeba, aby ho dotoval.
Většinou je to tak, že polovinu rozpočtu až dvě třetiny spolknou výplaty na A tým. Vidíte prostor pro zefektivnění rozpočtu? Dlouhodobě vidím velké rezervy ve výdajích na mládež, trenéry, infrastrukturu okolo klubu. Uvažujete nad tím takto?
(kýve hlavou) Ano. I když ten poměr zůstane zachovaný, tak i když zdvojnásobíme příjmy, dvojnásobně stoupnou náklady na áčko. Ale vedle toho si jako vedlejší efekt můžete dovolit dvojnásobné náklady na zbytek. A to je ohromný rozdíl. Nevezmeme stamiliony, abychom posílili mládež, ale musíme dlouhodobě dělat i ty věci, jako sportovní úsek, marketing, návštěvnost a tak dál, abychom měli dlouhodobý zdroj, ze kterého se pak bude klub financovat.
Je tedy jednou z vašich inspirací třeba Brentford v Premier League, který se pohybuje na velmi nízké platové hladině, ale díky výbornému skautingu se mu daří vyrovnávat rozdíly?
Ano, stoprocentně.