Hlavní obsah

Co s dírou u Letné: „Křetínský má představu, nebude to jen komerční stavba“

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Obří díra v zemi, která sousedí se stadionem fotbalové Sparty na Letné.

Roky spravoval reality pro Pentu, teď nastupuje k Danielu Křetínskému. Petr Palička v rozhovoru pro Inside Talks Zuzany Hodkové nastínil plány na výstavbu na Strahově, ale vyjádřil se i k díře, která zeje vedle stadionu na Letné.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Je to jen pět let, co tehdejší šéf Křetínského realitní divize EP Real Estate Michal Viktorin představil plány na využití pozemků bývalého tréninkového hřiště Sparty. Vedle stávajícího stadionu na Letné měl vyrůst Hard Rock Hotel Prague, podle informací Forbesu za sumu okolo pěti miliard korun.

„Pro EP Real Estate jde o klíčový projekt na domácím trhu, kterému už od fáze prvotního plánování věnujeme maximální pozornost,“ prohlásil Viktorin, který je mimochodem od letošního srpna spolumajitelem agentury International Soccer Management, která dlouhá léta patřila Pavlu Paskovi.

Výraznou přestavbou měl projít i samotný stadion na Letné, do kterého měl být nově zasazen i kancelářský komplex EPH. Mezi fanoušky ovšem návrh vzbudil velké pozdvižení a vlnu nesouhlasu.

Ačkoliv výkopové práce vedle stadionu na Letné začaly, celou výstavbu pozastavila i pandemie covidu a nakonec bylo od záměru na jaře 2021 definitivně upuštěno. Od té doby vedle stadionu Sparty zeje díra. Co za výstavbu plánuje druhý nejbohatší Čech nyní?

Foto: EPH

Návrh Hard Rock Hotelu Prague z roku 2019.

„Vznikne tam něco, co by nemělo být čistě komerční stavbou, ale mělo by to být prospěšné z celospolečenského hlediska, pro obyvatele Prahy,“ řekl v pořadu Seznam Zpráv Inside Talks Petr Palička, jehož Křetínský najal pro svou realitní divizi jako jednoho z nejzkušenějších manažerů v developmentu.

Zatím jsou však plány ve velmi brzké fázi. Palička, který nově v EPH holdingu šéfuje EP Real Estate, ale zatím k využití místa naproti Letenské pláni nechtěl být konkrétnější: „Nevím to přesně, je to ve fázi řešení. Pan Křetínský má představu, co by tam mělo vzniknout, zatím ji nechci tady publikovat. To udělá někdy on sám. Považuji to za zajímavé, významné území.“

Palička vybudoval developerskou společnost Penta Real Estate, podepsaný je například pod stavbou Masaryčky. Teď je před ním další velký výzva: fotbalový stadion Sparty na Strahově, který by měl být hotový do roku 2033.

Sparta před debatami o přestěhování se na Strahov uvažovala i o rozšíření kapacity na Letné, či vybudování nového stadionu na místě starého. Z jejich vlastních studií však vyplývá, že taková možnost v požadované kapacitě okolo 40 tisíc diváků nebyla realizovatelná.

Klub se poohlížel i po možnostech na druhé straně ulice Milady Horákové, tedy na Letenské pláni. Zde však podle slov jeho zástupců narazil na odpor Prahy 7 a magistrátu hlavního města.

Letenský klub se tedy upnul na Strahov, kde chystá postavit nový stánek na místě současného Stadionu Evžena Rošického. Nyní probíhá vyjednávání o smlouvě s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR), která hodlá Spartě stadion a pozemek prodat za 1,7 miliardy korun. Kontrakt by měl být uzavřen zkraje příštího roku.

„Postupujeme v souladu s usnesením valné hromady, která schválila nabídku Sparty. Jsme ve fázi přípravy smluvní dokumentace, která je poměrně rozsáhlá. V prvním kvartále roku 2025 se to má uzavřít,“ řekl šéf FAČR Petr Fousek.

Sparta představila vizualizaci stadionu na valné hromadě, součástí byla objemová studie spolu s podmínkami, které musela splnit. „Myslí se na všechno, není to jen otázka pozemku,“ doplnil místopředseda FAČR Jiří Šidliák. Objasnil, zdali by stadion Sparty měl být i národním stadionem pro reprezentace: „V základu jde o to, že instrument je zachycen jako právo stavby na třicet let vůči FAČR. A z druhé strany tu existuje nárok FAČR na tři zápasy ročně, které odehraje v rámci nájmu. To jsou zadávací podmínky dokumentace.“

Komplexní řešení velkého Strahova

Šéf IPR (Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy) Ondřej Boháč má k vybudování stadionu na Strahově jisté výhrady –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak směrem k dopravě, tak k napojení na již existující infrastrukturu.

Podle Boháče je třeba nejprve vyřešit otázku napojení na velký Strahov.

„Nedochází nám, jak skutečně veliký ten stadion je, vejde se do něj třeba Pražský hrad. Je památkově chráněn, ale zároveň ve špatném technickém stavu. Přitom je to klíč k celé lokalitě. Vnímáme, že je to za hranicí projektu Sparty. Ale pro město je Strahovský stadion v současnosti břemeno, za které platí. Sparta má sice na velkém stadionu tréninková hřiště, ale celá věc je v této podobě provozně dlouhodobě neudržitelná,“ upozornil Boháč v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nad celým územím přemýšlí komplexně. „Musí se mu najít nové využití. A velmi pravděpodobně to nenastane bez toho, aniž by se stavělo uvnitř samotné plochy stadionu, protože jinak prostě oprava a údržba tribun ekonomicky nevychází,“ uvedl Boháč. „I Sparta má uvnitř dočasné tréninkové zázemí, ale tam může být daleko víc staveb i obsahu. Je to jeden z největších stadionů na světě a nikomu nedochází, jak velký je, dokud uvnitř nestojí.“

Palička s tím souhlasí jen z části. „Četl jsem rozhovor s panem Boháčem, velmi správně říká, že je to komplex, to není jen jeden Rošického stadion, je tam i atletický stadion, spartakiádní stadion, který čeká na řešení. Území se musí řešit komplexně. Ale zase není možné čekat, až budeme mít něco konkrétního vyřešeného, všechno bude jasné včetně strahovského stadionu, teprve potom by se mohlo začít stavět. To by se mohlo stát, že nebudeme stavět nikdy,“ zdůraznil. „Jak využít to, co tam teď je ze spartakiádního stadionu, je mimořádně komplexní a komplikovaný úkol.“

Jaká by měla být přesná podoba nového stadionu Sparty, nechce Palička předjímat. „Navrhne to architekt, nebudu ten, kdo na konci bouchne do stolu a řekne: To bude ono. Bude to tak významná věc, že o konečné podobě bude rozhodovat tým lidí včetně pana Křetínského,“ podotkl. „Je to velké území, EPH na to bude mít vliv, ale do toho bude mluvit Praha, protože strahovský a spartakiádní stadion je ve vlastnictví Prahy, to je velký hráč.“

Paličkovi pomohou také zkušenosti získané se stavbou O2 areny. Obrátit se znovu chce na světové architektonické kanceláře, které se specializují na podobné stavby. „Přejímat zkušenosti a nevymýšlet kolo je základním předpokladem k úspěchu,“ zdůraznil bývalý šéf realitní divize Penty.

Doporučované