Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Baník Ostrava je trojnásobný mistr Československa (1975/1976, 1979/1980 a 1980/1981) s jedním titulem i v samostatné české soutěži (2003/2004). Má v klubové kronice vystoupení v Poháru mistrů evropských zemí a střetnutí se slavným Bayernem Mnichov. Největší úspěch zaknihoval v ročníku 1978/1979, kdy už v zaniklém Poháru vítězů pohárů postoupil až do semifinále, kde podlehl německé Fortuně Düsseldorf (1:3 a 2:1).
Na tyto vzpomínky by chtěl severomoravský klub opět navázat. Čtvrté místo v uplynulém ligovém ročníku mu umožnilo znovu reprezentovat český fotbal na mezinárodní scéně. Na té se představí po 14 letech. Ve druhém předkole Konferenční ligy vyzve arménský klub FC Urartu z hlavního města Jerevanu.
Ostuda je silné slovo
Poslední vystoupení se však v klubové kronice příliš neblýská: V létě 2010 vypadl Baník ve třetím předkole Evropské ligy po dvou porážkách s běloruským Dněpr Mohylev, když o kolo dříve vyřadil gruzínský WIT Georgia Tbilisi 6:0 a 0:0.
Rozladění z nezdaru s neznámým běloruským týmem provázely novinové a internetové titulky, v nichž nejvíce vystupovalo slovo „ostuda“. „Ten výraz k tomu nepatří,“ brání se mu tehdejší trenér Miroslav Koubek. A opírá se o výsledky, které klání na evropské scéně nyní provázejí. „Když vidíme, kdo koho poráží, jaká jsou překvapení na účet favoritů, tak bych slovo ostuda vůbec nepoužíval,“ říká současný kouč Viktorie Plzeň se znalostí věcí.
Výjimečná liga – minispeciál Seznam Zpráv
V letošním ročníku Chance ligy půjde o jisté desítky milionů navíc. Díky úspěšnému tažení českých týmů v Evropských pohárech získala Česká republika jistotu nasazeného týmu do základní skupiny Ligy mistrů v sezoně 2025/26. Stačí jediné – vyhrát letošní ročník první fotbalové ligy. Obhájí titul Sparta Praha, nebo ji sesadí pražský rival Slavia? Překvapí Viktoria Plzeň, nebo Baník Ostrava? Zájemců je hned několik.
Rovněž odmítá různá škatulkování. „Tvářit se povýšeně, že některý klub pochází z hodně východní části Evropy, a proto musí být slabý a snadno k poražení, není chytré a ani uctivé,“ prohlašuje Koubek.
Nijak ovšem nerozporuje, že Baník byl tehdy favoritem a měl běloruského protivníka vyřadit. „Měli jsme je doma v odvetě porazit,“ připojuje se tehdejší ofenzivní záložník či útočník Josef Hušbauer. „Vždyť do Ostravy přijeli autobusem, přes tisíc kilometrů,“ připomíná únavnou štrapáci, kterou běloruský tým podstoupil. „Nemělo se to přihodit,“ neskrývá.
Zvonily tyče
Nejprve český vyslanec prohrál nejtěsnějším rozdílem v Mohylevu, třetím největším běloruském městě. „Bylo to vyrovnané utkání,“ vzpomíná trenér Koubek. „Také jsme si nějaké příležitosti vytvořili,“ vybavuje si.
Jediný gól však padl do ostravské sítě. „Domácí byli lepší, vyhráli zaslouženě,“ přiznává Hušbauer. „My však věřili, že to v odvetě otočíme a nakonec postoupíme,“ spoléhal nejen on na kultovní stadion Bazaly a věrné příznivce.
Porážka i v domácím prostředí v poměru 1:2 přinesla velké rozladění. A naskočilo i slovo ostuda. „Zápas se nám nepovedl,“ netají Hušbauer. „Ale hodně ho ovlivnil i kyperský rozhodčí. Nejprve nařídil proti nám pokutový kop, ve druhé půli neuznal náš gól, po němž bychom šli do vedení,“ vnímá neustále křivdu.
Ani paní štěstěna nestála na straně baníkovců. „Snad pětkrát jsme trefili tyč či břevno, jen Frejlach ho napálil čtyřikrát,“ povzdechne si trenér Koubek i po letech. „Jsou to hodně kyselé vzpomínky,“ pociťuje pachuť z tohoto utkání.
Brutální oslabení
Přitom Baník prožíval docela úspěšné období. „Na jaře jsme hráli o titul,“ zasní se Hušbauer. Přišel však o něj – smolně – v posledních zápasech. Za mistrovskou Spartou zaostal o dva body, předstihl ho nakonec i Jablonec.
Ale na evropském kolbišti měl obstát. „Jenže přišlo brutální oslabení, vedení prodalo tři naše ofenzivní hráče,“ odhaluje trenér Koubek hlavní příčinu, proč došlo k takovému selhání. „Matěje Vydru do italského Udinese, Maria Ličku a Tomáše Mičolu do francouzského Brestu,“ vypočítává. „S nimi odešlo 30 gólů,“ dodává. „Když chcete uspět v Evropě, tak mužstvo posilujete, a ne oslabujete,“ diví se počínání managementu.
V obraně sice byla zkušenost, ale ofenziva výrazně utrpěla. „Nějaké posily přišly, ale okamžitě nahradit odcházející opory nedokázaly,“ rozpřahuje bezmocně rukama Koubek. „Byli jsme hodně mladí,“ omlouvá Hušbauer svých 20 let. Ve výraznou postavu ligy, ať v dresu Sparty, či Slavie, se vypracoval později.
Vyřazení z evropské soutěže bylo předzvěstí špatného ročníku. „Já pak odešel,“ připomínání Koubek, že ho ještě v průběhu podzimu vystřídal Verner Lička.
Baník skončil nakonec na 14. příčce, těsně nad čárou sestupu…
Čtrnáct dlouhých let
Krizová léta pokračovala, vyvrcholila pádem z elitní společnosti, beznadějně posledním místem v ročníku 2015/2016, následně se hrála v Ostravě jen druhá liga. Návrat byl sice rychlý, ale proniknutí na kontinentální scénu hodně vzdálené. „Kroky majitelů, kteří se střídali, a odpovědných lidí byly takové divné,“ snaží se Koubek najít nejlepší přirovnání.
Klub se potýkal s dluhy, zajímaly se o něj soudy, hrozily mu exekuce, přišel o stadion. Samé rány. „Až s nástupem podnikatele Václava Brabce se konečně finančně a následně sportovně stabilizoval,“ vyzdvihuje Koubek příchod současného bosse.
Na návrat do evropské soutěže však čekal dlouhých 14 let. „Byla to hrozná škoda,“ prohlašuje Hušbauer. „Baník má obrovské fanouškovské zázemí, atmosféra je skvělá. Všichni, i soupeř, se na ni těší,“ chválí věrnost a oddanost příznivců.
Nikoho nepodcenit
Nyní ovšem na mezinárodní scéně je, ve druhém předkole Konferenční ligy čeká svěřence trenéra Pavla Hapala arménský FC Urartu. „Nikoho nepodceňovat, nad nikoho se nepovyšovat,“ varuje bývalý trenér Koubek. „Každý tým má kvalitu,“ přitakává Hušbauer. „Ale je to soupeř k překonání,“ věří svým následovníkům.
Větší úskalí vidí v dalším kole, kde by český zástupce podle losu měl narazit na dánský klub FC Kodaň. „To by byla už jiná kvalita,“ probírá Hušbauer.
Nejdříve je však třeba přejít přes arménský klub. A Baník burcuje své příznivce ke zteči. Ultras vyzvali, aby všichni přišli v bílém, vedení klubu se připojilo. Je na co navazovat. Do bílého se fanoušci oblékli před dvěma lety při oslavě 100. výročí založení proti skotskému Celtiku. „Všichni si pamatujeme, jaká atmosféra tehdy na stadionu panovala, pojďme si to prožít znovu! Rádi výzvu ultras tlumočíme. Na pohárový zápas přijďme všichni v bílém,“ uvedl na klubovém portálu Matěj Šturala, marketingový a PR ředitel klubu.
Třetí předkolo Evropské ligy 2010/2011
Dněpr Mohylev – Baník Ostrava 1:0 (0:0), 19. 7. 2010, Mohylev
Gól: 63. Zenkovič Rozhodčí: Robert Malek (Polsko) Diváků: 6000 Mohylev: Kopancov – Kapov, Obrazov, Ževrenov, Gončar – Byčenok (89. Raspopov), Karpovič, Jurčenko, Teresčenko (79. Černych) – Turlin (71. Kozlov), Zenkovič. Trenér: Andrey Skorobogatko
Baník: Daněk – Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves – Marek, Lukeš, Frejlach (75. Hušbauer) – Pilík (46. Šenkeřík), Varadi, Zeher (68. Šmejkal). Trenér: Miroslav Koubek
Baník Ostrava – Dněpr Mohylev 1:2 (1:1), 5. 8. 2010, Ostrava Góly: 26. Řezník – 24. Jurčenko (pok. kop), 70. Zenkovič Rozhodčí: Leontis Trattou (Kypr) Diváků: 4812
Baník: Daněk – Řezník, Neuwirth, Bolf (83. Greguš), Neves – Šmejkal (57. Šenkeřík), Marek, Lukeš, Frejlach, Hušbauer (67. Pilík) – Varadi. Trenér: Miroslav Koubek
Mohylev: Kopancov – Kapov, Gončar, Obrazov, Ževrenov, Šunejko (89. Raspopov) – Byčenok (82. Turlin), Karpovič, Teresčenko (84. Černych) – Jurčenko, Zenkovič. Trenér: Andrey Skorobogatko