Článek
Žaloba, která na patrně nejslavnějšího fotbalistu planety míří, se týká jeho propagace největší kryptoměnové burzy na světě Binance. Žalobci požadují náhradu škody ve výši „přesahující“ miliardu dolarů. Informovala o tom BBC.
Společnost Binance ve spolupráci s Ronaldem vydala svou první kolekci nezaměnitelných digitálních tokenů (NFT) „CR7“, které podle fotbalisty měly odměnit fanoušky „za všechny roky podpory“.
NFT jsou virtuální aktiva, která lze kupovat a prodávat, ale která nemají vlastní reálnou podobu – jinými slovy existují pouze digitálně. Obecně se používají k označení vlastnictví něčeho, například obrázku nebo videa na internetu.
Globálně používané spojení „CR7“ pak označuje Ronaldovy iniciály a jeho číslo dresu. Platí jako značka na řadě produktů, od obuvi po parfémy, které z hvězdného fotbalisty pomohly udělat jednoho z nejbohatších sportovců na světě.
Ve videu na sociálních sítích, v němž Ronaldo partnerství oznamoval, řekl případným investorům: „Změníme hru NFT a posuneme fotbal na další úroveň.“ Nejlevnější NFT z této kolekce stál v listopadu 2022, kdy byl uveden do prodeje, 77 dolarů – o rok později však jeho cena činila zhruba 1 dolar, píše BBC.
Co je to NFT?
Non-Fungible Token (NFT) je digitální doklad o vlastnictví nějaké digitální položky. Nejčastěji se jedná o obrázek nebo jiné digitální dílo. Certifikát umožňuje jasné a rychlé určení majitele v rámci daného systému ověření.
Vlastnictví NFT je zaznamenáno v decentralizované databázi blockchain. Držitel NFT tedy může kdykoli dokázat, že skutečně daný soubor koupil. Certifikát lze také dále převést a tento převod opět zaznamenat do blockchainu. To umožňuje NFT prodávat a obchodovat.
Koupě a vlastnictví NFT je často vydáváno za investici. Jedná se o vysoce spekulativní aktivum, cena může prudce vzrůst, ale také se propadnout až na nulu. Odborníci radí, aby lidé neinvestovali do aktiv, jejichž mechanismu plně nerozumí.
Koncem roku 2022 prvotní nadšení z NFT značně ochladlo společně s tím, jak poklesla obecná důvěra v kryptoměny.
Žalobci tvrdí, že Ronaldova propagace vedla k „500% nárůstu vyhledávání“ společnosti Binance, která je registrovaná na Kajmanských ostrovech. Tvrdí také, že to dovedlo lidi k tomu, aby tuto firmu využívali k investicím do tzv. neregistrovaných cenných papírů – například do kryptoměny BNB společnosti Binance.
Podle americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) lze tato aktiva považovat za cenné papíry – a proto se celebrity, které je podporují, musí řídit americkými zákony. Předseda SEC Gary Gensler již dříve uvedl, že celebrity musí „veřejnosti sdělit, od koho a kolik dostáváte zaplaceno za propagaci investic do cenných papírů“.
„Když celebrity podporují investiční příležitosti, včetně cenných papírů s kryptoaktivy, investoři by měli pečlivě zkoumat, zda jsou pro ně tyto investice vhodné, a měli by vědět, proč celebrity tyto investice podporují,“ řekl. Žalobci tvrdí, že Ronaldo měl zveřejnit, kolik mu bylo zaplaceno, ale neučinil tak.
Nedávná studie serveru dappGambl zabývajícího se segmentem kryptoměn a NFT totiž ukázala, že drtivá většina „eneftéček“ je prakticky bezcenná a v podstatě neprodejná za jakoukoliv částku. Seznam Zprávy o tom informovaly zde.