Článek
Ihned po návratu z ruského vězení, kde strávila 10 měsíců, Grinerová vyjádřila touhu vrátit se zpět do WNBA ke svému týmu Phoenix Mercury. Ale od přání ke skutečnému návratu k vrcholnému basketu vedla náročná cesta.
Zprávy bezprostředně po návratu Grinerové z Ruska naznačovaly, že je v pozoruhodně dobrém zdravotním stavu. Dobrý zdravotní stav je však na hony vzdálený úrovni fyzické kondice, kterou člověk potřebuje, aby mohl soutěžit v WNBA. Američanka po dobu věznění měla minimální možnosti ke cvičení.
Její tělo, které bylo před zatčením ve špičkovém stavu pro požadavky profesionálního basketbalu, značně atrofovalo. Hannah Wengertsmanová, hlavní atletická trenérka a fyzioterapeutka týmu Mercury, uvedla, že většina lidí ani netuší, jak rychle mohou ztratit svalovou hmotu a sílu.
„Ještě nikdy se mi nestalo, že by nějaký sportovec nedělal více než 10 měsíců nic,“ řekla Wengertsmanová webu Insider.com. „Bylo to jako opravdu začít od základů.“
Nejprve podrobili zdravotníci v Brooke Army Medical Center v San Antoniu Grinerovou podrobné zdravotní prohlídce, aby se ujistili, že neonemocněla, neutrpěla žádná zranění a že se může bezpečně vrátit do běžného života.
Po návratu do Phoenixu pak dvojnásobná zlatá olympijská medailistka předstoupila před lékařský personál týmu Mercury, aby probrali možnosti tréninku. Wengertsmanová a její kolegové věděli, že mají jen čtyři měsíce na to, aby Brittney připravili na předligový tréninkový kemp. Vytvořili hlavní plán toho, co a jak musí hráčka posilovat a trénovat. Tehdy podle Wengertsmanové začala tvrdá práce.
Grinerová nemohla okamžitě naskočit do plného tréninku. Wengertsmanová připravila postupné kroky návratu, aby u Brittney předešla zraněním. První prioritou bylo obnovit její svalovou hmotu a zároveň se zaměřit na sílu, zejména nohou. Aby osminásobná All-Star WNBA mohla zase běhat, skákat, zpomalovat a rychle měnit směr pohybu. „Postup s Grinerovou byl podobný jako u kteréhokoli sportovce, který se vrátil po vážném zranění,“ řekla Wengertsmanová.
Pomocí nejmodernějších technologií trenérka s kolegy izolovala specifické svalové skupiny hráčky tak, aby mohla změřit jejich sílu a tím zjistila, co hlavně musejí rozvíjet. Pomocí dat z odrazů, skoků, dřepů a dalších cvičení porovnávali výsledky Grinerové s jejími výsledky z předchozích let i s daty ostatních hráček týmu.
Na začátku procesu měla Brittney tři tréninkové dny s nízkou intenzitou týdně na palubovce. S každým dalším měsícem pak přidávala jeden den navíc. Když v dubnu přišla na tréninkový kemp, zvládla už šest po sobě jdoucích dnů tréninku bez problémů.
Jeden z největších a nejzávažnějších testů byl, když se chystala poprvé nastoupit na plnou palubovku. „Byli jsme nervózní,“ řekla Wengertsmanová. „Přejít od nehybné střelby k práci na půlce hřiště a pak k tomu, aby byla schopna skutečně makat, hrát nahoru a dolů, běhat po celém hřišti… to byl milník.“
Grinerová skončila v WNBA v roce 2021 jako kandidátka na nejužitečnější hráčku. Měla v průměru neuvěřitelných 20,5 bodu, 9,5 doskoku a 1,9 bloku na zápas, čímž se umístila mezi top 10 v lize ve všech třech kategoriích.
Podle Wengertsmanové by ale bývalo bylo nespravedlivé, aby lidé očekávali stejnou „BG“, jakou znali, když hrála naposledy. Jenže Brittney Grinerová znovu překvapila.
Hned v prvním zápase letošní sezony zaznamenala týmový rekord 18 bodů se šesti doskoky a čtyřmi bloky. Na domácí palubovce ve Phoenixu pak vystřelila dokonce na 27 bodů, 10 doskoků a čtyři bloky. Bylo zjevné, jak se radovala, hrála soustředěně, ale pak byla i naštvaná, když její tým přesto prohrál.
„Jsem nadšená, když vidím, že se všechna ta tvrdá práce, kterou v posledních měsících odvedla, naplnila,“ uzavřela Wengertsmanová.