Článek
Galerie vznikla v budově bývalé trafostanice na Smíchově, od pátku se prostory poprvé otevřou veřejnosti.
Spolek svým názvem odkazuje k tradičnímu fotografickému materiálu, který jeho členové používali či stále v době digitálních technologií používají. Jeho zakladateli jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl.
První týden provozu galerie bude vstup zdarma. Každý ze sedmi členů spolku 400ASA během těchto sedmi dní nabídne k prodeji jednu ze svých fotografií a část výtěžku z jejich prodeje bude určena na podporu charitativního projektu. Nový komorní multifunkční prostor nabídne nejen místo pro fotografickou galerii, ale také zázemí pro setkávání členů spolku a všech zájemců se vztahem k fotografii.
„V alespoň pěti výstavních projektech ročně a v rámci dalšího doprovodného programu zde chceme popularizovat a podporovat fotografický žánr, který má u nás bohatou tradici. Mimo pravidelných výstav členů budou na programu také další věhlasná zahraniční i domácí jména. Plánujeme také projekt na podporu tvorby mladých fotografů,“ popisuje ambice zakladatelů Erik Švamberk z 400ASA. V říjnu 400ASA otevře dlouho připravovanou a z důvodu pandemie odloženou výstavu Siberia fotografa Martina Wágnera.
Spolek si klade za cíl posilovat prestiž dokumentární tvorby jak její kvalitou, tak přípravou fotografických knih a výstav. Současně chce přispět k renesanci zájmu o dokumentární fotografii vůbec. „Chceme být alternativou současných obrazových agentur, jejichž doba vlivem internetu a změnou trhu s tištěnými médii nenávratně mizí. Česká dokumentární fotografie má své výrazné místo mezi světovými fotografickými školami a naším cílem je toto místo obhájit,“ uvedl již dříve jeden ze zakladatelů spolku 400ASA Jan Dobrovský.