Článek
Deník The New York Times připomněl, že to je za posledních více než 30 let zřejmě první vyhoštění čínských diplomatů kvůli podezření ze špionáže.
Událost se odehrála v září, kdy Číňané, z nichž nejméně jeden byl považován za příslušníka tajných služeb s diplomatickým krytím, vjeli na základnu Norfolk ve Virginii. Vojákům, kteří se je snažili zastavit, ujeli a zastavili až poté, co jim cestu zablokovalo hasičské auto.
Číňané následně vojenské hlídce tvrdili, že zabloudili. Američtí činitelé se domnívají, že incident byl zkouškou bezpečnostních opatření na základně.
O několik týdnů později Američané vydali nová pravidla, která po čínských diplomatech požadují, aby před libovolnou schůzkou s regionálními i státními představiteli nebo se zástupci vědeckých, školních a výzkumných zařízení předem informovali ministerstvo zahraničí USA.
Spojené státy v posledních letech pečlivě sledují rostoucí mocenské ambice Číny, neboť se obávají ohrožení amerických zájmů včetně těch bezpečnostních. USA zpřísnily kvůli obavám ze špionáže dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků.
USA se rovněž brání tomu, aby čínské společnosti Huawei a ZTE budovaly v zemi mobilní datovou infrastrukturu, a to právě s poukazem na jejich možné napojení na čínský režim.