Článek
Podle předpokladu závodu Geam by měla voda vystoupat za tři čtyři roky na úroveň 13. těžebního patra. Úplně bude čerpací systém v dole odstaven kolem roku 2035, kdy by tam mělo ukončit činnost výzkumné pracoviště Bukov.
Geam je odštěpným závodem státního podniku Diamo. Závod zaměstnává 460 lidí, přímo v dole z nich pracuje necelá stovka. „Důl je momentálně provozován ve dvou směnách, kdy už se zahájily některé práce, které souvisejí s budoucím zatopením dolu,“ uvedl náměstek ředitele pro hornické práce Pavel Vinkler. V prostorách pod 12. patrem, které je v hloubce 600 metrů, pracovníci rozeberou a vyvezou ven zařízení, jež může Geam dál upotřebit. Jde například o čerpadla, kabely nebo části výztuže. Prodávat vybavení z podzemí závod nebude. „Většina materiálu je kontaminovaná,“ uvedl náměstek.
Důl Rožná byl v provozu nejdéle z uranových dolů ve střední Evropě, těžilo se tam 60 let. Podzemní výzkumné pracoviště dala v části dolu vyrazit Správa úložišť radioaktivních odpadů. Toto pracoviště je půl kilometru pod povrchem. Geam zajišťuje chod dolu, včetně odčerpávání důlních vod a větrání.
Voda asi do čtyř let přirozeně zaplní přes 40 procent dolu. Při dobývání rudy z něj bylo vyvezeno na 12 milionů metrů krychlových materiálu, zaplavení se v této první etapě týká prostor s rozsahem pět milionů metrů krychlových, uvedl Vinkler.
Než voda vystoupá ke 13. důlnímu patru, vybuduje Geam v těžební jámě R7S tzv. ponornou čerpací stanici, která bude fungovat během činnosti výzkumného pracoviště. Až výzkum skončí, nechá Geam vodu vystoupit až asi 100 metrů pod povrch a další řadu let bude zajišťovat její čištění. Teprve až bude čistota vody vytékající z dolu odpovídat normám, bude ji možné pouštět přímo do okolních toků.
Geam se zatím stará o čištění vody jak z dolu, tak z okolních odkališť. Uran, který z ní zachytí, dál zpracovává v chemické úpravně. Výsledný uranový koncentrát má podle ředitele Geamu Františka Tomana stejnou kvalitu jako někdejší produkt z těžené uranové rudy, rovněž se dál zpracovává na palivo pro jaderné elektrárny. Množství uranu, které se ročně získá z čištění vod, je ale jen do jedné tuny, což podle ředitele zhruba odpovídá denní produkci uranu při aktivní těžbě rudy v dole Rožná.
Odkaliště K I má podle dřívějších údajů podniku Diamo rozlohu 64,5 hektaru, z níž je vodní plocha přibližně 22 hektarů, odkaliště K II zabírá 27,4 hektaru, voda tam je asi na šesti hektarech.
Zahlazování následků těžby
GEAM Dolní Rožínka je odštěpným závodem Diama. Zabývá se likvidačními pracemi a zahlazováním následků hornické činnosti.
Těžba byla zahájena v roce 1957. Od roku 1968 je v provozu Chemická úpravna, v rámci níž jsou v současnosti provozována i dvě odkaliště. Ložisko bylo otevřeno 11 jámami, v podzemí je nyní cca 509 kilometrůdůlních chodeb. Hloubka dobývání se od roku 2005 pohybovala v intervalu 950 až 1 200 metrů pod povrchem. Dobývací prostor má 8,76 km2. Do roku 2016 zde bylo vytěženo 20 220 tun uranu.
V rámci zahlazování důlní činnosti probíhá v lokalitách s ukončenou těžební činností čištění důlních vod. Na rekultivovaných odvalech je prováděna pěstební činnost, spočívající v dosadbě poškozených lesních kultur a opravách oplocení. Součástí těžebních, likvidačních a sanačních prací je monitorování jejich vlivu na životní prostředí.