Článek
„Snažíme se zabránit tomu, aby psi umírali v terénu. Ti psi jsou důležití pro náš boj proti terorismu v zahraničí a pro záchranu životů Američanů,” napsala agentura AFP s odvoláním na zdroj z amerického ministerstva zahraničí.
Američané se začali zabývat chovem psů vycvičených v USA v roce 2017, kdy přišly první zprávy o problémech. Letos v září inspekce vydala zprávu, ve které jsou uvedeny případy zanedbání u 135 odevzdaných psů, mezi nimiž byli belgičtí a němečtí ovčáci, labradoři a psi dalších ras. Všichni byli vycvičení na vyhledávání výbušnin a poskytnuti do desítky zemí v rámci spolupráce v boji proti terorismu.
První problémy byly objeveny v Jordánsku, kde jeden pes uhynul kvůli špatné péči a druhý musel být utracen po návratu do USA. Inspekce pak doporučila přestat Jordánsku vycvičené psy poskytovat. Ministerstvo zahraničí ale tehdy návrh odmítlo. Inspekce však pokračovaly a zjistily, že letos v červnu a září uhynuli v Jordánsku další dva psi – jeden kvůli vystavení vysokým teplotám a druhého otrávil insekticid použitý v policejních kotcích. Úmrtí obou zvířat se dalo podle inspektorů zabránit.
#jordan #bombsniffingdogs Send these dogs back home. If you can't take care of them you don't deserve then. https://t.co/Vq2hRKzZxU
— 86BroncoIILover (@roodlemagoo) September 16, 2019
Další kontroly ukázaly, že v Egyptě předčasně uhynuli tři z deseti letos poslaných psů. Jeden měl rakovinu plic, druhý problémy se žlučovým měchýřem a třetí se přehřál ve vedru.
Inspekce zopakovala své doporučení a rozšířila je z Ammánu také na Káhiru. Ministerstvo zahraničí tentokrát souhlasilo a pozastavilo předávání cvičených zvířat do Egypta a Jordánska, dokud obě země nezaručí lepší péči.