Článek
Očkovat, očkovat a očkovat, radí biochemik Jan Konvalinka. Všechny ostatní cesty z epidemie covidu-19 jsou velmi restriktivní a zvyšují napětí ve společnosti, dodává epidemiolog Roman Prymula. O řešení covidové krize spolu diskutovali v pořadu Výzva serveru Seznam Zprávy.
Anabáze s covidem ani zdaleka není u konce, a to mimo jiné kvůli šířící se variantě delta, která je několikanásobně infekčnější než chřipka a přibližně dvakrát infekčnější než britská mutace.
„Podle – byť zatím ne úplně dokonalých údajů – vede (delta) k vyššímu podílu hospitalizace, pokud ovšem infikuje ohrožené lidi,“ popisuje biochemik Konvalinka.
Současné nízké počty hospitalizovaných pacientů s covidem jsou podle obou odborníků následkem toho, že se nyní virus šíří hlavně mezi mladšími lidmi.
„Ale pozor, to je úplně stejná chyba, kterou někteří naši kolegové udělali loni v létě,“ říká Konvalinka.
„Počty nakažených letos v létě nejsou tak hrozivé, jako byly loni, protože máme možnost ochránit ohrožené skupiny obyvatel. Loni jsme to slyšeli pořád: ‚Ochraňme ohrožené a ty ostatní nechme žít normálně.‘ To ale nešlo udělat. Nebyl žádný způsob, jak ochránit 2,5 milionu lidí před tím, aby byli infikováni. Teď tu možnost máme. Je to očkování,“ dodává.
Motivovat k očkování má smysl takřka za jakoukoliv cenu, ekonomické ztráty v případném lockdownu totiž překonávají jakoukoliv státní podporu, poukazuje Konvalinka. Podle Prymuly je ale stejně nejdůležitější přesvědčovat obyvatele argumentací a viditelnou kampaní.
„Každá země zkouší něco jiného. Někde jsou objemy prostředků mnohonásobně vyšší, než u nás. Já bych se ale opravdu soustředil na to, abychom vysvětlovali, proč se máme očkovat. Ta kampaň tady chybí,“ říká bývalý ministr Prymula.
Anketa
Jaká opatření zavést proti deltě?
„Já vnímám, že se v tuto chvíli šíří delta mutace zejména mezi mladší částí populace,“ říká epidemiolog Prymula.
Připouští pouze cílená opatření v rámci skupin, kde se nyní covid šíří nejrychleji, což jsou podle něj mladí lidé v nočních klubech a na hromadných akcích. Jedním dechem ale dodává, že je to velice citlivá věc a že důraz musí vláda klást na očkování.
„Nic dalšího se ani zdaleka tak neosvědčilo, jako očkování. Já bych nehledal jiné cesty, když máme očkování. Protože ostatní cesty jsou velmi restriktivní a budou dále zvyšovat napětí ve společnosti. Mnohem jednodušší je nechat se očkovat,“ radí Prymula, jak se vyrovnat s šířící se nakažlivější delta variantou.
Jenže právě s očkováním ohrožených skupin má Česko – na rozdíl třeba od Velké Británie – problém.
„Kdyby se mě pan ministr ptal, jakože se neptá, co bych radil, tak bych řekl: ‚Očkovat, očkovat, očkovat.‘ Co musíme udělat ze všeho nejdřív – a na tom se myslím shodneme v zásadě všichni – že primárně musíme najít způsoby, jak naočkovat ohrožené skupiny obyvatel, to znamená starší spoluobčany, lidi s komorbiditami, s diabetem a tak dále,“ popisuje Konvalinka.
A přidává i vlastní vysvětlení toho, proč část populace zatím očkování odmítá.
„Je tady několik vlivů. Hodně velký vliv má nezodpovědné šíření dezinformací, lží, strašení, naprostých výmyslů o tom, co všechno to očkování může způsobit,“ popisuje Konvalinka.
„Potom je tady obecně nedůvěra v této zemi k vládě a jejím představitelům, která bohužel má své příčiny a já jí rozumím, ale je třeba vědět, že tady jde o zdraví a jde o látky, které jsou schváleny nikoliv Andrejem Babišem nebo Milošem Zemanem, ale Evropskou lékovou agenturou a FDA, vyvinuty špičkovými farmaceutickými firmami. Jsou opravdu bezpečné,“ apeluje vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.