Článek
Referendum o nezávislosti Katalánska chce katalánská vláda uspořádat i přes zákaz španělského ústavního soudu tuto neděli. V Katalánsku je přes víkend nasazeno 26 tisíc policistů, kteří se mají postarat o to, že se referendum v neděli neuskuteční. Podle španělské vlády je neústavní. Ministr zahraničí Alfonso Dastis dokonce označil snahu o referendum za výsměch demokracii.
Ve snaze zabránit hlasování španělská policie v sobotu obsadila většinu z více než dvou tisíc škol, které měly sloužit jako volební místnosti. Podle informací místních médií navíc ráno španělská policie provedla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády, aby překazila „plán B” katalánské vlády, jímž bylo internetové hlasování.
Cobertura Plaza de Urquinaona, Barcelona.- Manifestación anti referéndum pic.twitter.com/BJCik32r1U
— Quezam Producciones (@Quezamvideo) September 30, 2017
Podle posledních průzkumů by pro nezávislost hospodářsky nejsilnějšího regionu Španělska hlasovalo 44 procent lidí. Dostat možnost vyjádřit svůj názor chce ale většina Katalánců. V souvislosti s referendem se proto ve Španělsku a zejména v katalánském hlavním městě Barceloně konají velké demonstrace.
Ve snaze podpořit referendum včera Barcelonou projelo několik tisíc traktoristů, kteří své stroje ověsili katalánskými vlajkami. V noci z pátku na sobotu bylo v barcelonských ulicích asi 60 tisíc lidí, kteří hlídali volební místnosti. V případě policejního zásahu byli prý odhodláni pokojně protestovat. Podle katalánské regionální policie jsou do nedělního rána všichni povinni volební místnosti opustit.
Katalánsko je jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska a dohromady má asi 7,5 milionu obyvatel, kteří mají svůj vlastní jazyk i kulturu.