Článek
Chtěli byste vědět, jak rozhodl soud v kauze únosu dítěte jedním z rodičů? Zajímá vás výsledek soudního jednání ve sporu mezi sousedy o pozemek? Případně chcete vědět, jak soud rozhodl v kauze nezákonné exekuce? Pravděpodobně budete mít smůlu. Soudy sice mají povinnost zveřejňovat alespoň významná rozhodnutí, většina z nich to však nedělá.
Online databáze tak zeje prázdnotou a občanům chybí přehled. Což jen prohlubuje nedůvěru v justici.
„Veřejnost v současnosti nemá bezplatný přístup ani k významným soudním rozhodnutím nižších soudů. Znalost judikatury však přispívá k předvídatelnému a jednotnému rozhodování soudů, a tím i k naplnění práva na spravedlivý proces. Na základě znalosti judikatury lze budovat také důvěru veřejnosti v justici,“ napsala k tématu veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Přístup k databázi soudních verdiktů by přitom měl být online a bezplatný. Soudy by ji samy měly plnit. To se však většinou neděje. Přesto existují v českém právním prostoru výjimky.
Soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa na Twitteru uvedl: „Tak si říkám, že Nejvyšší správní soud má neuvěřitelné štěstí, že neutrpěl od roku 2005 dodnes za zveřejněná rozhodnutí na svém webu žádný úraz kamenem. A to už jich visí na našem webu skoro 136 tisíc. Anonymizovaných vlastními silami.”
Překážkou jsou někdy právě citlivé údaje, zvláštně pak u sporů, které se týkají nezletilých nebo obětí trestných činů.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek přislíbil změnu. „Ministerstvo rozšíření zveřejňování podporuje, protože povede k větší transparentnosti justice a napomůže k větší předvídatelnosti soudních rozhodnutí a sjednocování judikatury,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka.
V současné době resort testuje systém, který by soudům postup při zveřejňování rozhodnutí zjednodušil.