Článek
Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá.
Kauzu rozhodl soud v pondělí na neveřejném jednání, o den později se verdikt objevil v justiční databázi.
V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Nečas s manželkou jsou podezřelí, že korumpovali tři tehdejší poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Za lukrativní posty ve státní správě se měli vzdát poslaneckého mandátu a nedělat tak potíže při schvalování daňového balíčku.
Státní zástupce je přesvědčen, že je soudkyně Králová v případě Nečasových podjatá, a proto žádal, aby i tento případ řešil jiný soudce.
Video: Tvrdá kritika soudkyně, která osvobodila Nečasovou. Nadřízení mluví o demagogii
Soudkyně Helena Králová měla původně na stole hned dvě trestní kauzy Nečasových. V první šlo o údajné zneužití vojenské tajné služby. Podle obžaloby Nečasová-Nagyová nechala vojenské zpravodajce nelegálně sledovat tehdejší první Nečasovu manželku Radku.
Helena Králová už dvakrát zpravodajce i Nečasovou-Nagyovou zprostila obžaloby. S tím ale nesouhlasil nadřízený městský soud. Králová podle něho nerespektovala důkazy a rozhodovala v naprostém rozporu s nimi. Proto jí kauzu v lednu odebral a bude ji řešit jiná soudkyně.
Video: Důkazy proti Nečasovi v kauze trafiky: Co napsal žalobce na 114 stranách
Nečasová-Nagyová je souzena ještě ve třetí kauze. V té ji obžaloba viní, že vyzradila tajné informace ze zpráv Bezpečnostní informační služby určených premiérovi lidem okolo lobbisty Ivo Rittiga.
V tomto případě vynesl městský soud v lednu zatím nepravomocně tresty. Nečasové uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi devítiměsíční podmínku. Všichni zúčastnění včetně státního zástupce se ale proti rozsudku odvolali. Kauzu tak bude muset řešit ještě Vrchní soud v Praze.
Vyšetřování uvedených trestních kauz stálo za pádem Nečasovy vlády v červnu 2013.