Hlavní obsah

Soud zrušil část trestu za obsazení nevyužívané vily. Squatteři nemusí zaplatit škodu

Foto: Hanuš Hanslík

Squatteři na střeše obsazené vily Šatovka (snímek z letošního února).

Za obsazení budovy Šatovka v Praze 6 si však budou muset odpracovat 50 hodin veřejně prospěšných prací.

Článek

Městský soud v Praze sice v odvolacím řízení potvrdil trest padesáti hodin veřejně prospěšných prací pro devět squatterů, kteří obsadili zkraje roku opuštěnou usedlost Šatovka v pražském Šáreckém údolí, trest jim však přece jen snížil.

V otázce náhrady škody za poškozený zámek obžalovaným vyhověl a rozhodl, že nemusí nic platit.

Podle soudce Luboše Vlasáka se neprokázalo, kdo konkrétně škodu - rozbité dveře - způsobil. Proto podle něho nemůže být skupina za poškození cizí věci odsouzena.

Praha 6, která objekt vlastní, ale nedokáže ho využít, může škodu 6100 korun dále vymáhat v občanskoprávním sporu.

Video: První rozsudek nad squattery

Squatteři u Obvodního soudu pro Prahu 6.Video: Hanuš Hanslík, Seznam Zprávy

K druhé instanci se odvolaly obě strany sporu po rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 6, který squattery jak k veřejně prospěšným pracím, tak k náhradě škody odsoudil.

Státní zástupkyně v odvolání požadovala trest zvýšit až na sto hodin prací. Obhájkyně Věra Nováková naopak žádala zrušit rozsudek v plném rozsahu.

Squatteři obsazením domu v únoru letošního roku chtěli upozornit na to, že je dlouhodobě nevyužíván. Na střechu Šatovky si přenesli elektrický agregát, reproduktory a zásoby jídla. Úřad v Praze 6 na ně zavolal policii. Skupina zabarikádovanou usedlost opustila až po několika dnech.

Squatteři se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem před obsazením domu roky bez výsledku jednali o lepším využití. Opuštěný byl od roku 2015. Radnice tvrdí, že má nyní v plánu ve vile vybudovat byty pro seniory.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné. Strany sporu se můžou ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.

Související témata:

Doporučované