Článek
Insolvenční správce Jaroslav Brož dnes jméno kupce ČTK nepotvrdil ani nevyvrátil, neposkytl ani informace k prodeji či výši kupní ceny. Podle informací ČTK se nyní prodej finalizuje. Na rozhodnutí soudu upozornil server E15.
„Prodej obchodního závodu bude uskutečněn přímým prodejem nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem,“ uvedla v usnesení soudkyně Jiřina Novotná.
Německá skupina Maxe Aichera, která má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu s více než 1000 zaměstnanci, si podle Brože nechá v Plzni jen 50 lidí z 525 zaměstnanců, ostatní odešli začátkem letošního roku po dohodě nebo si nechali dát výpovědi.
Pilsen Steel je od loňského 16. června v konkurzu. Do insolvenčního řízení, které začalo o tři dny později, se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy korun. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombanky, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech.
Podle čtvrtečního usnesení soudu s prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako největší zajištění, tedy zástavní věřitelé.
Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.