Článek
Pražský městský soud dnes dal někdejšímu řediteli společnosti IZIP Jiřímu Paškovi a jednateli firmy FINIM Iljovi Čurdovi šestileté tresty vězení za podvod se škodou téměř 170 milionů korun. Muži se ho podle předsedkyně senátu Vlasty Langhamerové dopustili při uzavírání smluv mezi společností provozující elektronické zdravotní knížky a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Rozhodnutí není pravomocné, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.
Pašek a Čurda mají podle soudu také zaplatit po dvou milionech korun jako peněžitý trest a nahradit stočtyřicetimilionovou škodu, kterou způsobili firmě IZIP. Společnost MD Access, kterou údajně podvodem připravili o téměř 30 milionů korun, se k řízení nepřipojila. Soudkyně dvojici uložila i zákazy činnosti.
Podle žalobce uzavřel bývalý ředitel IZIP s jednatelem společnosti FINIM několik účelových smluv o zprostředkovatelské činnosti vůči VZP, na základě kterých mu společnost v letech 2008 až 2010 vyplácela peníze. Čurda se však na jednání s pojišťovnou nepodílel. Žalobce původně škodu vyčíslil na více než 253 milionů.
„O vině obou obžalovaných nemá soud žádných pochybností,“ prohlásila Langhamerová. Senát podle ní rozhodoval na základě výpovědí svědků, ale i Paška s Čurdou. „Obžalovaní uváděli ohledně uzavírání smluv dvě poměrně výrazně odlišné verze,“ řekla v odůvodnění rozsudku. Spolupráce mezi IZIP a VZP byla navíc dána patentem k systému, který firma provozující elektronické knížky vlastnila a pojišťovna již využívala. Zprostředkovatele tedy společnosti nepotřebovaly.
Muži považují dnešní rozhodnutí za nesprávné. „Máme za to, že jsme v hlavním řízení vyvrátili hlavní body obžaloby, bohužel paní soudkyně to viní jinak,“ řekl po skončení jednání novinářům Čurdův právní zástupce Tomáš Čapek. Odvolání bude podávat proti výroku o vině i trestu.
Naopak státní zástupce Pavel Prygl je s verdiktem spokojen a práva na odvolání se vzdal. „Soud vynesl spravedlivý a správný rozsudek,“ řekl. Soudkyně podle něj vykompenzovala nižší než navrhovaný trest vězení tím, že mužům na pět let zakázala vykonávat činnost. Nevadí mu ani dvoumilionové peněžité tresty. „Primárně má přednost náhrada škody,“ uvedl.
Státní zástupce v obžalobě kvalifikoval trestný čin Paška a Čurdy jako zpronevěru. Podle soudkyně se však dopustili podvodu, protože bývalý ředitel IZIP neměl oprávnění sám smlouvy uzavřít a prostředky pro společnost FINIM uvolnit. Obelhal ale lidi ve vedení statutárních orgánů firmy, kteří tak nevěděli, kolik IZIP Čurdovi posílá a za co.
Pašek podle soudu následně získal část peněz tak, že se nechal od firmy FINIM zaměstnat. Ani na tom, co měl muž pro společnost dělat, se však nedokázala dvojice obžalovaných podle Langhamerové shodnout. I tato pracovní smlouva byla čistě účelová, dodala soudkyně.
Pašek původně čelil stíhání společně s někdejším šéfem VZP Pavlem Horákem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policisté je v roce 2013 obvinili z toho, že muži uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo jako předčasné. Policie dvojici znovu obvinila s dalšími třemi lidmi počátkem roku 2017, stíhání dvou z nich i Horáka bylo následně opět zastaveno.
VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.