Článek
„Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc,“ řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.
„Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud,“ řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Jihočeský kraj podal správní žalobu loni v srpnu. Tvrdil v ní, že pokračování v procesu vymezení zón ochrany přírody v Národním parku Šumava je podle paragrafu 82 nezákonným zásahem.
Jihočeský kraj tím reagoval na tehdy projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.
Ministr životního prostředí Richard Brabec letos v únoru přesto podepsal vyhlášku o zonaci NP Šumava v navrhované podobě. Začala platit od 1. března.
Už 1. ledna nabyly účinnosti dvě vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody národních parků České Švýcarsko a Podyjí. Na podzim by pak mohlo podle dřívějších informací ministerstva začít platit nové vymezení zón v Krkonošském národním parku.