Cena Jindřicha Chalupeckého zažila v roce 2020 mnohá poprvé. Poprvé se místo v Národní galerii odehrála v ostravské galerii Plato, poprvé neměla laureáta a poprvé ji vlastně nikdo neviděl, protože je z rozhodnutí vlády zavřená.
Článek
Nejvýznamnější ocenění, které mohou čeští umělci doma získat, zažívá třeskutou dobu. Zatím poslední ročník finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého se měl původně konat v Národní galerii. Ta však spolupráci – navzdory letité tradici a dlouho domluvenému termínu výstavy – na jaře nečekaně vypověděla. Společnosti Jindřicha Chalupeckého vzkázala, že čelí masivnímu výpadku příjmů a musí měnit výstavní plán.
„Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého patří k důležitým orientačním bodům současné umělecké scény. Rozhodnutí generální ředitelky Národní galerie v Praze zrušit podzimní termín pro její konání není obhajitelné ani v kontextu potíží, jimž bezesporu musí čelit naše přední muzejní instituce v důsledku omezení souvisejících s pandemií,“ komentoval tehdy situaci Marek Pokorný, umělecký ředitel Plato Ostrava.
Vlna solidarity nakonec výstavu pěti finalistů zavedla do ostravské galerie Plato. Otevřena měla být 15. října, z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru však mohli návštěvníci přijít až 3. prosince. A, jak jsme všichni zažili, rozvolnění trvalo jen krátce. Aktuálně je tedy výstava znovu nedostupná, v Platu se s ní počítá do 28. února.
V roce 2020, poprvé ve své třicetileté historii, také cena neměla laureáta.
Finalistky a finalisté se rozhodli odmítnout princip soutěže. „Porovnávání nemá smysl,“ napsali ve společném prohlášení. „Potřeba měnit umělecké instituce v méně kompetitivní a více podpůrné platformy pro uměleckou práci je požadavkem, který zaznívá již dlouhou dobu.“
Podobný vývoj lze sledovat i na mezinárodní scéně – například anglická Turner Prize, slovenská Cena Oskára Čepana nebo německá Preis der Nationalgalerie.
Cena Jindřicha Chalupeckého
» Cena Jindřicha Chalupeckého je prestižní cena udělovaná každoročně mladým výtvarným umělcům do 35 let.
» Založena byla v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka, nyní je organizována občanským sdružením Společnost Jindřicha Chalupeckého.
» Svůj název nese podle významného českého kritika výtvarného umění a filozofa Jindřicha Chalupeckého.
» Laureáty jsou Alma Lily Rayner, Jakub Choma, umělecká dvojice Anna Slama a Marek Delong, Marie Tučková, Jiří Žák a umělecký kolektiv Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky (Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík a Peter Sit).
Kurátorkami výstavy CJCh jsou Karina Kottová a Veronika Čechová.