Brazílie se nachází v nejhorší fázi pandemie. Dramaticky stoupají počty nakažených koronavirem a minulý týden hlásily úřady rekordní přírůstky úmrtí.
V uplynulém týdnu umíralo v Brazílii s covidem-19 v průměru 1 800 lidí denně, což je výrazně více než v lednu a únoru, kdy brazilské úřady hlásily kolem 1 000 úmrtí denně.
Foto: Bloomberg , Getty Images Podle odborníků je téměř jisté, že bude v horizontu dnů a týdnů překonána dvoutisícová, ale pravděpodobně i třítisícová hranice mrtvých denně. Na snímku amazonská polní nemocnice v Parque das Tribos v brazilském Manausu postavená domorodými obyvateli.
Foto: Bloomberg , Getty Images V rozhovoru pro BBC Brasil uvedl biolog Atila Iamarino, že si Brazílie osvojila v boji proti covidu-19 „strategii genocidy“. Tu popisuje tak, že se lidé samovolně promořují a vzniká tím prostor i pro výskyt nebezpečnější mutace.
Foto: Bloomberg , Getty Images Nebezpečí tkví především ve výskytu a rozšíření brazilské mutace, která má svůj původ ve městě Manaus ve státě Amazonas.
Foto: Bloomberg , Getty Images Studie Oxfordské univerzity ve spolupráci s Tropickým institutem v Sao Paulu uvádí, že nová varianta je 1,4 – 2,2krát nakažlivější než virus původní a navíc se jí mohou nakazit i ti, co již nakaženi byli.
Foto: Bloomberg , Getty Images Na snímku zdravotníci na vojenském letišti Ponta Pelada v brazilském Manausu poté, co odbavili pacienty k přepravě do jiných států. Brazílie se člení na 26 spolkových států, kapacity v nemocnicích jsou v mnoha státech na hranici svých možností.
Foto: Bloomberg , Getty Images Tamní federální vláda o přijetí celonárodních restrikcí teprve uvažuje, navíc Brazílie bude mít tento týden čtvrtého ministra zdravotnictví od vypuknutí pandemie.
Foto: Bloomberg , Getty Images V jihoamerické zemi zápolí mnohá města s nedostatečnou kapacitou lůžek na jednotkách intenzivní péče. Lidé tak zůstávají většinou odkázáni na pomoc svých blízkých.
Foto: Bloomberg , Getty Images A ti čekají nekonečné hodiny v řadě, aby doplnili potřebný kyslík.
Světlo na konci tunelu v podobě vakcín je navíc v nedohlednu. Podle údajů Reuters je Brazílie ve vakcinaci pomalejší než mnoho jiných zemí.
Očkovací kampaň začala v zemi až na konci ledna. Zatím bylo naočkováno přes sedm milionů lidí, což je 3,3 procenta populace. Na snímku dostává 72letá Olga D'arc Pimentelová dávku vakcíny AstraZeneca na břehu řeky Río Negro.
Foto: Bloomberg , Getty Images Zdravotníci ošetřují pacienty v provizorně zřízeném zařízení v Parque das Tribos v brazilském Manausu.
Foto: Bloomberg , Getty Images Na snímku pracovníci pohřebního ústavu. V zemi s 210 miliony obyvatel zemřelo celkově přes 279 000 lidí.
Zhruba 11,5 milionu se infikovalo.
Foto: Bloomberg , Getty Images Na leteckém snímku z konce ledna je vidět, o kolik se rozrostl hřbitov obětí covidu-19 v brazilském Manausu.
Brazílie je hned po USA druhou nejzasaženější zemí.
Podrobněji jsme se situaci v Brazílii věnovali například v tomto textu: