Článek
„Tuto stávku vyvolal sám premiér,” uvedl šéf ODS Petr Fiala. Podle něj Andrej Babiš neplní své sliby. ODS stávku nepodporuje, učitele ale chápe, řekl Fiala. Ministr školství Robert Plaga (ANO) nevěří, že se do stávky zapojí větší množství škol.
Místopředseda Petr Gazdík (STAN) kritizoval formu školské stávky, kterou odbory vyhlásily na středu. Stávka je podle něj diletantská, rodiče budou mít problémy s tím, kdo se přes den postará o děti.
„Nesouhlasíme s podobou stávky, plně ale podporujeme kritiku postoje vlády,” řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Strana chce učitele odměňovat podle toho, jak jsou ve své práci dobří.
Podle lidovců je ostudou Česka, že je na chvostu zemí ve výdajích na vzdělávání. Podle předsedy strany Marka Výborného by vláda měla splnit slib a učitelům přidat slíbených 15 %.
Zástupci ČSSD, komunistů i SPD podpoří vládní daňový balíček. Vyslovili se i pro zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiče všech dětí do věku čtyř let.
Naopak Piráti daňový balíček nepodpoří. Jsou pro zvýšení rodičovského příspěvku, chtějí jeho pravidelné navyšování.
Poslanci mají v úterý na programu návrh na zavedení obecného referenda, je ale možné, že Sněmovna dá přednost předlohám v úvodním kole, mezi které patří prodloužení lhůty pro vyplacení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.
V prvním čtení je také například předloha, podle níž by na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli opět učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Učitelské vzdělání by si ale museli do tří let doplnit. Poslanci by mohli projednat také novelu, která má zlepšit práva spotřebitelů při přeshraničních nákupech a platbách.
Na podobě ústavní předlohy o referendu se dohodly vládní ANO a ČSSD s Piráty. Úprava předpokládá, že k vyvolání referenda by bylo nutných nejméně 450 000 podpisů. Nebylo by možné měnit Ústavu ani hlasovat o vystoupení z EU nebo z NATO. Rozhodnutí v referendu by bylo závazné, pokud by pro návrh byla nadpoloviční většina hlasujících, která by zároveň představovala aspoň čtvrtinu všech voličů.
Hnutí ANO, ČSSD a Piráti nemají ve Sněmovně potřebnou ústavní většinu. I v případě, že by dolní komora předlohu schválila, patrně by narazila v Senátu. Bez jeho souhlasu ústavní zákon přijat nebude.