Článek
Ve středu o tom informoval tiskový odbor Sněmovny. Zároveň doporučil všem, kteří po 18. lednu využili služeb jídelny ve Sněmovní 4 a mají podezření na některé příznaky onemocnění, aby si nechali zkontrolovat hladiny protilátek u svého lékaře.
„Existuje možnost přenosu infekční choroby na další osoby,“ upozornil tiskový odbor. Závodní stravování, podávání obědů a večeří zrušila Sněmovna i v další restauraci v budově ve Sněmovní 1. Tato jídelna a další gastronomická opatření jsou od teď až do odvolání určeny pouze pro stravování poslanců.
V Poslanecké sněmovně se objevily u personálu hlavní restaurace ve Sněmovní 4 spalničky. Restaurace byla uzavřena a tiskové oddělení rozdává materiály o tom, jak spalničky poznat a co dělat v případě, že se u někoho objeví. @SeznamZpravy pic.twitter.com/rfnRVojzmN
— Pavlína Kosová (@pavlina_kosova) January 30, 2019
Spalničky jsou infekční onemocnění, které se snadno šíří vzdušnou cestou kapénkami od nakažených osob; vzácně i vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je zhruba sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.
Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví bylo loni v Česku 207 nemocných spalničkami, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008. Je to o 60 nemocných víc než v předchozím roce. Více bylo jen v roce 2014, kdy lékaři zaznamenali 221 případů. Život mohou ohrožovat komplikace s nemocí spojené, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování. Proočkovanost populace ale podle nich klesá, což považují za jeden z důvodů rostoucího počtu případů.
Nemocných přibývá i letos. Například v Moravskoslezském kraji je jich letos za leden už víc než loni za celý rok. Loni evidovali hygienici šest případů, letos už jich bylo deset.