Článek
Za úhynem ryb v Bečvě může stát některá z firem v Rožnově pod Radhoštěm. Jak už Seznam Zprávy informovaly ve středu, právě z tamního průmyslového areálu bývalé Tesly vede patnáctikilometrové potrubí, které ústí do Bečvy ve Valašském Meziříčí.
Ve čtvrtek to na tiskové konferenci potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Smyčka se utahuje kolem areálu Tesla Rožnov, tedy toho kanálu, který z areálu Tesly Rožnov teče do Bečvy. Je tam několik subjektů, které podle našich informací nakládají s kyanidy,“ řekl.
Mezi starosty zasaženého regionu zároveň sílí kritika způsobu řešení ekologické havárie. Podle starosty Rožnova pod Radhoštěm Radima Holiše (ANO) při zásahu na řece chybělo jasné velení. „Koordinátorem takového zásahu mělo být hejtmanství a to svou roli totálně nezvládlo,“ řekl Holiš pro Seznam Zprávy.
K havárii došlo předminulou neděli. Podle expertů do vody unikly desítky až stovky kilogramů prudce jedovatého kyanidu, který otrávil desítky tisíc ryb a dalších živočichů. Holiš zdůraznil, že při nehodě takového rozsahu mají vedení měst dostat jasné varování. „Malé město s rozšířenou působností nemá legislativní pravomoc vyhlašovat stavy ohrožení na větších územích. Systém nezafungoval jako garant všeobecné ochrany,“ doplnil Holiš.
Česká inspekce životního prostředí informovala veřejnost o kyanidu až minulý čtvrtek, čtyři dny po havárii. „Při zásahu chybělo varování rybářům a dalším zasahujícím od inspekce: Pozor, může tam být nebezpečná látka,“ zlobil se Holiš. Komunikaci dotčených úřadů už dříve kritizoval starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO). Kvůli obecnému ohrožení podal trestní oznámení starosta Hranic Jiří Kudláček (ODA).
Ministr inspekci hájí
Ministr Brabec postupy inspekce hájí. Podle něj se na vyšetřování od neděle podílelo 15 lidí z inspektorátů v Brně a Olomouci a vzorky z vody posuzovalo několik nezávislých laboratoří. „Aby bylo vše nezávislé a nezpochybnitelné. Vzorky vody a ryb jsme průběžně vyhodnocovali,“ řekl, proč inspekce informaci o jedu potvrdila až ve čtvrtek.
Vsetínští kriminalisté nadále viníka havárie hledají. Reportéři Seznam Zpráv oslovili desítku firem z průmyslového areálu v Rožnově. Jejich zástupci jakékoli nakládání s nebezpečnými chemikáliemi odmítají.
Kyanid je prudce jedovatá látka, velmi dobře rozpustná ve vodě. Uchovávání ve větším množství bez registrace a uvedení účelu je trestné. Jak se ovšem přesvědčili reportéři Seznam Zpráv, úřady o takových nebezpečných látkách shánějí informace velmi těžce. „Jako starosta nemám nástroje, abych zjistil, která firma s takovými látkami disponuje. Náš odbor životního prostředí ze zákona neshromažďuje informace o takových jedech. Víc by měli vědět na krajském úřadě,“ řekl starosta Holiš.
Mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Adéla Kousalová zjistila informace od kolegů, kteří se zabývají krizovým řízením. Podle nich v kraji hlásily větší množství nebezpečných látek v provozech asi čtyři desítky firem. „Že by měly povinnost hlásit kyanidy (v různých sloučeninách) krajskému úřadu? Zákon to takto neřeší. Kontrolu nakládání s toxickými a vysoce toxickými látkami má v kompetenci krajská hygienická stanice,“ sdělila mluvčí.
Informace o nebezpečných jedech nemají ani úředníci valašskomeziříčské radnice, kde jed do Bečvy vytekl. Ti naopak redakci odkázali na krajské hasiče. „Nemáme žádnou takovou databázi nebezpečných látek. S dotazy se prosím obraťte na krajský úřad,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Také ona později informaci upřesnila. Podle ní nebezpečné látky evidují krajští hygienici.
Ti jsou momentálně zahlcení bojem s koronavirem. Redakce od nich zjišťovala, kolik firem s nebezpečnými kyanidy nakládá nebo jakému systému kontroly takové společnosti podléhají. „Jakmile dotazy zpracujeme, přepošleme je,“ zareagovala Vendula Ševčíková ze zlínské hygienické stanice.
Podle Integrovaného registru znečištění, který spadá pod Ministerstvo životního prostředí, za posledních deset let oficiálně vypustily kyanidy do odpadních vod jen tři společnosti ve Zlínském kraji. Jednou z nich je chemička Deza, další dvě z Uherského Brodu mají sídlo daleko od místa úniku. Dezu, spadající pod svěřenský fond premiéra Andreje Babiše vyloučili policisté, inspekce i ministerstvo.
Musí se aktualizovat krizové plány
Podle Holiše se musí pozměnit legislativa i zavedené postupy. „Ze zákona tyto extrémní situace nejsou jasně definované. Víme, co dělat při povodních nebo požáru, u tohoto případu nikoli. V tom vidím jisté pozitivum celého průšvihu. Kraje si do svých krizových plánů takové havárie musejí zapracovat. V příští takové chvíli se vytáhne brožura, podle níž se bude jasně postupovat,“ doplnil starosta.
Nebezpečné chemikálie do Bečvy vytekly předminulou neděli z výpusti ve Valašském Meziříčí. Vyšetřující policisté ukázali na místo poblíž Juřinského mostu. Do Bečvy tam proudí odpady z patnáctikilometrového potrubí, které začíná v průmyslovém areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.
Smrtící kyanid zamořil téměř čtyřicet kilometrů řeky mezi Choryní a Přerovem, kde se zastavila v nadjezí. Vodohospodáři se obávali i zasažení řeky Moravy. K jejímu postupnému naředění napomohly deště v uplynulém týdnu a také silnější odtoky z nádrží Slušovice a Fryšták. Nicméně rybáři postupně z vody vytáhli více než 45 tun ryb a dalších uhynulých živočichů.