Článek
Thajci truchlí nad smrtí svého krále Pchúmipchona Adundéta, který ve čtvrtek zemřel ve věku 88 let.
„Thajského krále milovali jako vlastního otce, vnímají ho jako poloboha, jsou z jeho úmrtí zničeni," říká Kristýna Vacková, která už dlouhou dobu žije v Thajsku.
„Thajci jsou upřímně smutní, nikdo je nenutí, aby brečeli, aby byli v černé. Není to například jako v Severní Koreji," popisuje vztah poddaných ke svému vůdci.
Úřady vyhlásily na pátek volno a rok bude platit státní smutek. „Prvních třicet dní se nebude prodávat alkohol, bary i restaurace budou zavřené. Zruší se i festivaly," dodává.
Velvyslanectví v Bangkoku, včetně českého, vydala v souvislosti s královým úmrtím doporučení pro turisty a další cestující, aby „respektovali toto období smutku a dbali na přiměřené oblečení a chování na veřejnosti s ohledem na thajský národ".
Pchúmipchon Adundét byl nejdéle působícím panovníkem na světě: Na trůnu byl 70 let. U svých poddaných se těšil nesmírné úctě a oblibě a u politiků měl velkou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost zajišťující stabilitu a jednotu.
Mnozí Thajci se nyní obávají budoucnosti země, kterou od převratu v roce 2014 řídí vojenská junta. Premiér Prajutch Čan-Oča ve čtvrtek prohlásil, že prioritou je teď bezpečnost Thajska a po celé zemi nechal rozmístit další vojáky. Ti byli dnes vidět v centru Bangkoku na každém kroku - u vládních úřadů, na kontrolních stanovištích i na křižovatkách.
Novým panovníkem se má stát králův jediný syn, čtyřiašedesátiletý korunní princ Mahá Vatčirálongkón, který ale nepožívá stejné úcty jako jeho otec. Princ prohlásil, že bude truchlit společně s thajským lidem. Otázky oficiálního nástupnictví nechá na pozdější dobu, až ho parlament vyzve, aby se ujal trůnu.