Článek
„Novináři stejně jako další experti by si měli uvědomit, že její vliv na politický život v Rusku byl velmi zanedbatelný.“ Těmito slovy reagoval na zděšení po vraždě nekompromisní kritičky Kremlu sám Vladimír Putin.
Politkovská ho ve svých článcích často obviňovala z destrukce ruské demokracie. Napsala například i to, že za jeho vlády čelí opozice v Rusku buď smrti kulkou, nebo jedem, nebo ji čeká vězení.
Anna Politkovská patřila k nejznámějším ruským novinářům a obráncům lidských práv. Ve svých článcích kritizovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami, nešetřila ani Kreml nebo policejní a justiční „mafii“ v Rusku. Za svou práci získala řadu prestižních cen, doma souběžně čelila výhrůžkám.
Kritizovala taky Moskvou podporovaného čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, kterého označila za zločince. Dva dny před svou smrtí o něm hovořila i s redaktory Rádia Svobodná Evropa.
„Mým snem je vidět Kadyrova na lavici obžalovaných s výčtem všech jeho zločinů,“ říkala tehdy žena, která byla před 15 lety popravena z bezprostřední blízkosti, útočníci ji zasáhli čtyřikrát.
Soud poslal v souvislosti s vraždou žurnalistky v roce 2014 do vězení šest mužů.
Podle ruského listu Kommersant byl mezi odsouzenými také podplukovník regionálního moskevského ministerstva vnitra, jenž slíbil, že uvede jména těch, kdo si vraždu objednali.
Nikdy tak ovšem neučinil.
Nyní, v roce 2021, zaniká trestní odpovědnost za vraždu Politkovské. Vyplývá to ze zákona o promlčení: pokud uplyne 15 let ode dne spáchání obzvláště závažného zločinu, je pachatel zproštěn odpovědnosti, připomíná Kommersant. Promlčecí lhůtu ovšem může prodloužit soud.
Pokud se tak nestane, zůstanou objednatelé nepotrestáni, poznamenal list Novaja Gazeta, který ve čtvrtek na svém webu zveřejnil dokumentární film, v němž popisuje vlastní vyšetřování vraždy Anny Politkovské.
Více v úvodním videu. Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.