Článek
Forenzní laboratoř se nachází přímo v sídle firmy Compelson v pražské Libni. Nepotřebuje velké prostory, to nejdůležitější je výkonný mikroskop a pájecí stanice, popsal v magazínu Byznys Lab forenzní expert na mobilní telefony Jakub Kříž.
Lidé ve svých telefonech nechávají digitální stopy. Třeba smazané zprávy a e-maily, konverzace v aplikacích i na sociálních sítích, fotky, videa nebo místa pohybu. Software, který vytváří vývojáři z Compelsonu, tohle všechno umí dostat ven. A to i z nefunkčních, starých nebo rozbitých přístrojů.
V jednodušších případech stačí připojit telefon speciálním kabelem k počítači, v tom složitějším musí do laboratoře. Třeba když z přístroje potřebují důkazy a informace soudní znalci, vysvětlil manažer marketingu Compelsonu Tomáš Vrbka.
Firma patří v oboru vyšetřování mobilních telefonů k nejlepším na světě a její šéf a zakladatel Dušan Kožušník ke světovým kapacitám v oboru.
Compelson svůj software prodává do 160 zemí světa a mezi zákazníky má prestižní instituce jako Interpol nebo Scotland Yard, dodává i Policii ČR. Právě o „vyšetřovací” verzi jejich produktu vzrostl zájem v souvislosti se sílícím mezinárodním terorismem.