Článek
V knize Chrám Matky Boží v Paříži vysvětluje Victor Hugo, že ho inspirovalo jediné slovo vyškrábané v temném rohu zvonice: ’ANÁTKH. Slovo, které znamená v řečtině osud, ho přimělo stvořit tragickou a zároveň svobodnou duši Quasimoda. A skrze zvoníka pak vypráví příběh chrámu, který ovlivňuje dějiny.
„Myšlenka tehdy vytesaná do kamene se těšila výsadám, jež bychom docela dobře mohli porovnat s dnešní svobodou tisku. Je to svoboda architektury,” poznamenává Hugo. Když se proto o 188 let později zřítila zvonice na dlažbu Paříže, lidé stáli na druhé straně Seiny a normálně plakali.
Koruna Krista i Napoleona
Moc východní části dnešního ostrova Cité pochopili už Římané. Původní chrám byl zřejmě zasvěcený bohu Jupiterovi, později na stejném místě stál kostel svatého Štěpána. V polovině dvanáctého století ale dostal biskup Maurice de Sully myšlenku, která ho učinila nesmrtelným. Začal budovat katedrálu dosud nevídaných rozměrů a tvarů. A za další stovku let vznikl monument, jehož symbolickou hodnotu netrumfl ani Eiffel, i když se vážně hodně snažil.
Nejvyšší průčelí v Paříži sledovalo příjezd trnové koruny ve třináctém století, očištění Johanky z Arku i korunovaci Napoleona Bonaparta. Varhany katedrály Notre-Dame hrály v srpnu 1944 Magnificat za osvobození Paříže, vítězné Te Deum o necelý rok později a také naposledy doprovodily generála de Gaulla, George Pompidoua nebo Françoise Mitterranda.
Ave Maria pic.twitter.com/lb6Y5XV05a
— Ignacio Gil (@Inaki_Gil) April 15, 2019
Ať žije revoluce!
Coby symbol starých pořádků byla za Velké francouzské revoluce vyrabovaná a vysvěcená na chrám rozumu. Revolucionáři také rozbili všech 28 vystavených soch judských králů, protože si je tak trochu spletli s králi francouzskými.
Paní Paříže zkrátka dopadla bídně. Vytlučené zdi po revoluci zakrývaly tapisérie, okna byla vysklená a začalo se velmi tiše mluvit o demolici. Kde jinde by ale mohl přijmout korunu Napoleon?
Awoke to the awful news of the fire at Notre-Dame. Some famous historical events took place there: Henry VI of England was crowned King of France at Notre Dame in 1431, aged 10. In 1804 Napoleon was crowned Emperor of France there, famously placing the crown on his own head. pic.twitter.com/VpcZtIILaO
— Isaac du Toit (@kid_history) April 16, 2019
Napoleonova korunovace z rukou papeže Pia VII. začala obrodu budovy, jejíž slávu naplno vrátil právě Victor Hugo.
Spisovatel svým románem připomněl Pařížanům, že zavrhnout matku je smrtelným hříchem, a podnítil veřejnou sbírku na celkovou obnovu. Architekt Viollet-le-Duc při ní postavil dvě hlavní věže, jednu vysokou 73 metrů a druhou ještě o dva metry vyšší.
Dění v Paříži jsme sledovali online
Trvalá udržitelnost historie
Stejný architekt umístil na římsu gargouilles, Quasimodovy chrliče. Měly chránit katedrálu před zlými duchy a také před kyselou dešťovou vodou, již za bouřky chrlí směrem do odvodních kanálků. Tohle opatření proti povětrnostním podmínkám ale nestačilo. Na rekonstrukci se totiž použily různé typy kamenů z okolí Paříže, které rovněž různým způsobem reagují na znečištěný vzduch velkoměsta. Předloni se proto začala plánovat rozsáhlá oprava.
Zatímco se oheň plížil katedrálou a v Paříži se rozezněly zvony desítky kostelů, na Twitteru jsme se mohli dočíst, že je to jako kdyby u nás začala hořet katedrála svatého Víta. Když pomineme prakticky nesrovnatelnou historickou hodnotu, je tu ještě jeden zásadní společenský rozdíl. Pražský kostelíček jen kousek od kanceláře hradního pána vzbuzuje v Češích mnohem ambivalentnější pocity. Naopak Francouzi svoji paní milují téměř bezvýhradně.
Vždyť která stavba na světě sehrála ve světové literatuře takovou roli, že si její chrliči pak zahrály s Ginou Lollobrigidou i v Disneyho animáku.
The artists who worked on Disney's The Hunchback of Notre Dame were allowed private access into the Cathedral and out of it came some of the most gorgeous artwork in any animated film. This is all I have to add 💔 pic.twitter.com/nJRHfYbq3m
— Emma Chapple (@emma_chapple) April 15, 2019