Článek
Zákon po podpisu prezidentkou vstoupí v platnost zveřejněním ve sbírce zákonů. Očekává se, že vláda a úřad hlavního hygienika nové pravomoci využijí.
Pokud zaměstnanec podle nového nařízení nepředloží potvrzení o očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu na koronavirus a ani nevyužije dodatečnou možnost bezplatně se u zaměstnavatele otestovat na koronavirus, bude muset čerpat volno bez náhrady mzdy. To se bude vztahovat také například na policisty či vojáky. Vyžadovat od pracovníka covidový pas či absolvování testu na koronavirus bude možné jen do konce dubna příštího roku.
Kontrolovat covidové pasy či potvrzení včetně totožnosti zákazníka budou muset po nařízení úřadů i majitelé různých provozů. Pokud tak neučiní, kontroloři budou mít možnost na 30 dnů daný provoz uzavřít.
V případě opakovaného provinění bude podnikateli hrozit odebrání povolení k činnosti. Současně s tímto zpřísněním pravidel představitelé vlády již dříve ohlásili, že například restaurace a ubytovací zařízení v epidemii nejvíce zasažených okresech budou moci poskytovat služby jen očkovaným zákazníkům.
Slovenský parlament schválil také další opatření související s koronavirovou pandemií. Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37 900 korun). Opatření sněmovna schválila poté, co zdravotníci čelili protestům či výhrůžkám od lidí, kteří nesouhlasí s podáváním vakcín proti covidu-19.
Opozice předlohu kritizovala. Například předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba označil návrh za fašistické a šikanující opatření a za brutální nátlak na lidi ve snaze přimět je k očkování. Kotleba vakcinaci dlouhodobě kritizuje.
Zaměstnavatelé se zase postavili proti tomu, aby museli zajistit neočkovaným zaměstnancům bezplatné testování na koronavirus. Podrobnosti k tomu by podle schváleného zákona měla stanovit vláda.
Zmíněná opatření jsou méně přísná, než dříve navrhovalo vládní konzilium odborníků. Slovensko zároveň vůči neočkovaným lidem postupuje méně přísně než některé jiné země. Například rakouský kancléř Alexander Schallenberg počítá s tím, že zemi čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19.
Epidemická situace na pětimilionovém Slovensku, které se řadí v EU ke státům s nejnižším podílem obyvatelstva naočkovaného proti covidu-19, se zhoršuje od září. V úterý laboratoře v zemi potvrdily poprvé za jeden den přes 7000 nových případů infekce. Některé nemocnice kvůli náporu covidových pacientů varovaly před kolapsem při poskytování zdravotní péče. Zhruba osm z deseti hospitalizovaných s onemocněním covid-19 nebylo plně očkováno.