Článek
„Opravdu bych chtěl věřit tomu, že to byl vtip nějakého dítěte, ale po zkušenostech z doby před dvěma lety vím, že pokud to není vtip, může jít o život,“ napsal ve vyjádření Peter Bárdy, šéfredaktor serveru Aktuality.sk. Média, kde dříve pracoval právě i zavražděný novinář Kuciak.
„Pamatuji si Jána Kuciaka, jak přišel začátkem září roku 2017 do práce s tím, že mu po telefonu vyhrožoval mafián Marian Kočner. Vzpomínám si i na to, jak se tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák posmíval, že Kočner chce dělat vlastně jen to, co my,“ dodává Bárdy. Smrt Kuciaka a jeho snoubenky zahýbala před dvěma lety slovenskou společností, vyústila v masové protesty i veletoče ve vrchních patrech tamní politiky.
Podle šéfredaktora Aktualit je hned několik důvodů, proč by se mohl investigativní datový novinář Sabo stát terčem výhrůžek. Pracoval na textech o drogovém podsvětí v Seredi, kauzách „Dobytkár“ i těch spojených s bývalým ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem, píše i o dostavbě elektrárny Mochovce a o zmíněném Marianu Kočnerovi. Ten je obžalovaný za objednávku vraždy Kuciaka, soudní proces s ním a dalšími započal letos v lednu.
Že mu někdo hodil náboj do schránky, zjistil Peter Sabo ve čtvrtek ráno. Okolo deváté o tom informoval Bárdyho. „S jasnými obavami v hlase mi řekl, že ve schránce bytu, kde s manželkou bydlí, našel náboj do pistole. Někdo mu ho tam hodil,“ popsal ve vyjádření Peter Bárdy.
Ví o tom ministr vnitra i šéf policie
Kvůli nálezu ve své schránce vypovídal Sabo na policii. Podle Bárdyho je o tom také informovaný i ministr vnitra Roman Mikulec a šéf slovenské policie Milan Lučanský. „S policií jsme podnikli několik kroků k tomu, abychom ho ochránili,“ uvedl šéfredaktor.
Bárdy ve vyjádření několikrát zopakoval, že se nenechají zastrašit. „Nezastraší nás. Nezastraší Petera Saba ani nikoho z naší redakce. Ani mnoho našich kolegů z jiných redakcí. Ano, v únoru roku 2018 jsme zjistili, že existují lidé, kteří si mohou objednat vraždu i vraždu novináře. Taktéž jsme ale zjistili, že vášeň pro spravedlnost a právní stát, která v nás hoří, nevyhasne, ani když náš chce někdo zastrašit,“ zakončil šéfredaktor.
❗️IPI calls for an immediate police investigation after #Slovakia investigative journalist Peter Sabo of @Aktualitysk found a bullet in his mailbox.
— IPI (@globalfreemedia) June 26, 2020
Sabo covers drug crime and mafia at same outlet where slain journalist Ján Kuciak worked.https://t.co/Kok691O78K
K incidentu se vyjádřil na Twitteru i Mezinárodní tiskový institut. Slovenskou policii vyzval k okamžitému zahájení vyšetřování. Slovensko si právě kvůli podobným momentům (a zejména kvůli vraždě Jána Kuciaka) v posledních letech pohoršilo ve výsledcích žebříčku svobody tisku. V roce 2019 bylo na 35. místě ze 180 zemí. Nutno ovšem dodat, že Česká republika zaujala až 40. příčku.