Hlavní obsah

Slovensko zvažuje uzavření Oravy, lidé se jezdí bavit do Polska

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Odběrové místo na koronavirus v Bratislavě.

Páteční Středoevropský deník píše o slovenském regionu, kterému hrozí karanténa, ale také o vídeňských volbách nebo o nedodržení koronavirových pravidel polského nominanta na nového ministra školství Przemysława Czarnka.

Článek

Orava je adept na karanténu

Slovensko druhý den po sobě zaznamenalo přes 1000 koronavirových infekcí za 24 hodin. Nejvíc případů přibývá na Oravě na severu země a v hlavním městě Bratislavě. Právě na Oravu mají přijet na pomoc vojáci, kteří budou pomáhat hygienikům a také budou dohlížet na dodržování hygienických pravidel.

Podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího není vyloučená ani karanténa celého regionu. „Ve spolupráci s regionální hygieničkou jsme se zabývali situací na Horní Oravě. Určitě se zvažují i karantény určitých oblastí a je to i součástí pandemického plánu,“ upozornil ministr. Podle Denníku N jsou lidé v oblasti Oravy nezodpovědní a nedodržují vládní opatření.

Důvodem je podle novin blízkost hranic s Polskem, pendlování za prací a konání velkých svateb a zábav v okolních okresech či Polsku. „Lidé na to kašlou, opatření nedodržují, velmi dobře víme, že i navzdory nouzovému stavu se konají velké svatby, oslavy v Polsku, mimo hranice, kde už nemáme dosah,“ cituje deník Márii Varmusovou, která vede úřad veřejného zdravotnictví v Dolním Kubíně, pod který Orava spadá.

Podle Varmusové svatba proběhne v kostele v počtu do 30 lidí a pak se koná veselka buď v Polsku, nebo v domácnostech. Tématu příhraničního regionu si všiml i polský portál Onet.pl.

Slovenská eRouška nejdřív za 2 měsíce

Slovenský deník SME zas upozorňuje na to, že stát na rozdíl od Česka, Polska nebo Rakouska nemá vlastní mobilní aplikaci upozorňující lidi na setkání s člověkem nakaženým koronavirem.

Aplikaci na principu e-Roušky začíná nová státní společnost Slovensko IT teprve vyvíjet. „Počítáme s vývojem na úrovni dvou měsíců a následným testováním,“ citují noviny ředitele firmy Pavola Miroššaye. Měsíc stará forma teď čeká na objednávku od vlády.

Úřady už přitom mají k dispozici aplikaci s podobnou funkcí Covid19 Zůstaň zdravý, kterou pro stát vyvinuli dobrovolníci. Slováci ani neplánují převzít českou e-Roušku a neplánuje se ani systém, který by pomáhal hygienikům dohledávat blízké kontakty.

Polsko má problém s počítáním testů

Polským médiím kvůli zhoršení epidemické situace dominuje téma koronaviru a přechodu všech okresů v zemi na žlutou barvu covidového semaforu. Znamená to zpřísnění podmínek shromažďování i nošení roušek. Premiér Mateusz Morawiecki také nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu. „Naši sousedé už se tak rozhodli,“ řekl ve čtvrtek Morawiecki s odkazem na nouzový stav v Česku a na Slovensku.

Za čtvrtek polské ministerstvo zdravotnictví hlásí 4739 nových případů a 52 úmrtí. Provedlo se 21 500 testů, což je ze dne na den pokles o polovinu. Podle mluvčího úřadu může jít o administrativní chybu.

Stále se řeší i onemocnění kontroverzního nominanta na nového ministra školství Przemysława Czarnka. Politik v pondělí dopoledne oznámil, že má pozitivní výsledek testu na koronavirus, personální obměna vlády se tak o den posunula a sám Czarnek si na svou novou funkci musí počkat, dokud se neuzdraví. Pozornost už v pondělí vzbudila rychlost, s jakou politik vládnoucí strany PiS výsledek svého testu dostal.

Teď vyšlo najevo, že Czarnek v sobotu navštívil v nemocnici v Lublinu vážně nemocnou babičku i přes to, že byla nemocnice pro návštěvy oficiálně uzavřena. O dva dny později pak oznámil, že je nakažený. Liberální deník Gazeta Wyborcza upozornil na to, že na daném oddělení je teď 90 procent pacientů nakažených koronavirem. Czarnek i nemocnice rezolutně odmítli, že by byl politik zdrojem nákazy, přesto ministerský nominant čelí tvrdé kritice opozice kvůli nedodržování pravidel. Na Czarnka už míří trestní oznámení.

Vídeňany čekají volby

Rakouskou metropoli v neděli čekají volby do zastupitelstva a média ve čtvrtek večer zveřejnila poslední průzkumy. Podle nich mají ve Vídni se 42 procenty opět jisté vítězství sociální demokraté, kteří ve městě vládnou nepřetržitě od roku 1945. Lidovci kancléře Sebastiana Kurze jsou v hlavním městě na 19 procentech, následují Zelení (13 %) a Svobodní (11 %).

Kolem pěti procent se pak pohybuje hnutí bývalého vicekancléře a krajně pravicového politika Heinze-Christiana Stracheho. Z průzkumu také vyplývá, že by Vídeňané na magistrátu raději než koalici sociálních demokratů se Zelenými viděli velkou koalici soc-dem s lidovci.

Hákové kříže poznamenaly připomínku v Halle

Rok po atentátu na synagogu v německém Halle překryly graffiti na památku obětem útoku hákové kříže. S odvoláním na policii, která zahájila vyšetřování, o tom informovala agentura AFP.

Desítky graffiti se jmény obětí útoku Jany a Kevina a s mottem „nikdy nezapomeneme“ po Halle v bývalém východním Německu podle informací listu Bild nakreslila levicová politická skupina Antifa Halle. Ve čtvrtek večer, v předvečer prvního výročí antisemitského útoku, byla některá z těchto graffiti přemalována červenými svastikami.

Hákové kříže, dnes již zakázaný symbol nacistického režimu Adolfa Hitlera, budou podle úřadů co nejdříve odstraněny. Německo si v pátek připomíná rok od útoku Stephana Ballieta na synagogu v Halle. Ballietovi se nepodařilo do synagogy proniknout, v její blízkosti ale zastřelil dva lidi. Pachatel se k činu přiznal, soud s ním ještě neskončil.

Související témata:

Doporučované