Článek
Je dobré si uvědomit, kdo a jak na nás působil v našem dětství. „Vyberte si v rodině někoho, s kým vám bylo dobře. Babička, dědeček, učitelka… A vzpomínejte na ně, proč vám s nimi bylo dobře. A zjistíte, že vždy jsou to lidé, kteří na vás byli laskaví, milí a měli na nás čas,“ říká psycholožka Anna Lukešová.
Rodiče by se podle ní měli naučit dávat příkazy bez slovíčka NE. Vynechat tak negativa tipu „nedělej“, „neskákej“, „nekřič“. Pokud dokážeme klidně k našemu dítěti promluvit, tak to pochopí mnohem snáz.
Naše chování ale ovlivňuje i naše přátelství. Mnohem raději totiž půjdete na kafe s člověkem, který vás pozitivně nabije, než s člověkem, který si bude pokaždé stěžovat na všechny křivdy světa.
„Měli bychom se zamyslet, jak mluvíme, protože tím působíme na naše okolí. A přenášíme negativní náladu nebo pozitivní. Člověk sám ale většinou sebereflexi nemá a cítí se neustále ukřivděný. Že mu neustále někdo ubližuje a že je nepochopený. Což není právě pozitivní přístup. Pozitivní člověk hledá způsob, jak věci změnit a jen si nestěžovat,“ vysvětluje psycholožka Lukešová.
Rozhovor je součástí pořadu Rodinka, který vysíláme na Televizi Seznam každý všední den od 9:00.
Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.