Článek
Emily Maitlisová je jednou z nejlepších, ne-li aktuálně vůbec nejlepší britskou televizní moderátorkou zpravodajsko-publicistických pořadů. Je hlavní tváří pořadu televize BBC2 Newsnight, což je zjednodušeně řečeno britská obdoba televizních Událostí, komentářů.
Na úvod úterního vydání pořadu Maitlisová ve zhruba minutovém monologu konstatovala, že premiérův hlavní poradce Dominic Cummings porušil pravidla izolace, když vyrazil s nemocnou manželkou a malým synkem z Londýna do Durhamu, že to vidí celá země a je tím šokována. Vedení BBC to bleskurychle vyhodnotilo coby porušení interních pravidel o vyváženosti. Tým Newsnightu dostal výtku a Maitlisovou údajně na její vlastní žádost nahradila na obrazovce ve středu večer editorka pořadu Katie Razzalová.
Emily Maitlis: I asked for night off from BBC's Newsnight https://t.co/kBBxnPFMWN
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 28, 2020
„Že vedení BBC svoji moderátorku nepodrželo, je velmi nestandardní,“ uvádí na adresu generálního ředitele lorda Halla a spol. Václav Štětka, mediální odborník z Loughborough University. „V drtivé většině případů - a BBC řeší podobné stížnosti dnes a denně - si stanice za svými pořady a zaměstnanci stojí. Interní směrnice BBC o dodržování nestrannosti ve zpravodajství je formulována tak, že umožňuje jistou volnost v interpretaci na konkrétní případy; směrnice zdůrazňuje, že nestrannost neznamená absolutní neutralitu, a klade důraz na ‚přiměřenost‘ vzhledem k danému zpravodajskému výstupu,“ doplňuje Štětka.
I’ve been stewing over differential treatment of @afneil & @maitlis. @afneil: politically motivated misogynistic Twitter attack subsequently broadcast on BBC without my consent or response. Institutional silence. @maitlis: statement of actual facts. Instant review & rebuke
— Carole Cadwalladr (@carolecadwalla) May 28, 2020
Za Emily Maitlisovou se postavila řada novinářských es. Kolegové vesměs poukazují na to, že její monolog o Dominiku Cummingsovi byl v první řadě shrnutím argumentů, které dále v pořadu zazněly, a že byl zcela v mantinelech interní směrnice slavné korporace a skutečným projevem veřejné služby.
This is the complaint I've just sent the BBC about their cowardly suspension of @maitlis from @BBCNewsnight pic.twitter.com/VCzdAQUE46
— Jenni Russell (@jennirsl) May 27, 2020
„Reakce BBC naznačuje, že se vedení v tomto případě podvolilo tlaku Downing Street, což zákonitě vyvolává obavy o politickou nezávislost stanice. Není to v krátké době poprvé - BBC se dostala pod palbu kritiky již během prosincových voleb, během nichž podle řady komentátorů byla až příliš shovívavá vůči vládnoucí straně premiéra Johnsona,“ uvedl pro Seznam Zprávy Václav Štětka, jehož pohled není v této věci zdaleka ojedinělý.
Celou debatu mezitím posunulo rozhodnutí policie v Durhamu, která konstatovala, že se Dominic Cummings skutečně dopustil „drobného porušení“ pravidel izolace, když 12. dubna vyrazil s rodinou na výlet na Barnard Castle. Cummingsova putování přitom premiér Johnson a členové jeho vlády zuřivě hájili s tím, že byla v souladu s koronavirovými restrikcemi.
Daily Mail poll:
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) May 26, 2020
Did Cummings break rules? Yes 80%
Should Cummings resign? Yes 66%
Should Boris sack Cummings? Yes 63%
How did Cummings come across?
Arrogant 59%
Out of touch 42%
Is he telling truth? No 66%
One rule for them, another for everyone else? Yes 70%
Damning. pic.twitter.com/hJ6eDOPyMe
Aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují propad podpory Konzervativní strany o několik procentních bodů. Z průzkumu bulvárního Daily Mailu pak vyplynulo, že si 66 procent Britů přeje Cummingsovu rezignaci a 63 procent je toho názoru, že by svého poradce měl Boris Johnson odvolat.