Článek
Vilu na pražském Smíchově nechal právník Josef Winternitz navrhnout u architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty (ten je také autorem veškerých prvků v interiéru) v roce 1931. Jde o poslední Loosovu realizovanou budovu.
Winternitzova rodina v ní ale bydlela jen do roku 1941, kdy musela třípatrový dům pod tlakem nacistické rasové perzekuce převést na Vystěhovalecký fond (Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren).
Rodinu nacisté transportovali v roce 1943 do Terezína a později do tábora Osvětim. Tam krátce po příjezdu právník zahynul i se svým synem Petrem. Manželka a dcera se po válce vrátily zpět do Prahy, ale do rodinné vily se už nikdy nedostaly.
Nárok na vrácení domu sice československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Podmínky nedokázaly splnit, a proto nabídly československému státu darování vily výměnou za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem za navrácení majetku vznikly.
Manželka a dcera se už do vily nikdy nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Zbytek rodiny se o ní dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí.
Potomci Josefa Winternitze vilu získali v restitucích zpět v roce 1997, byla ale v žalostném stavu. Náročná rekonstrukce skončila po třech letech v roce 2002.
Rodina chce prostory nadále využívat nejen pro běžné návštěvy veřejnosti, ale i pro výstavy a přednášky o architektuře, koncerty vážné hudby nebo swingové večery.