Článek
Australští policisté hledají migranty nejspíše vietnamské národnosti. Jejich loď ztroskotala blízko města Port Douglas. Podle queenslandského náčelníka policie Marka Ryana hledají útočiště v pralese Daintree, který je díky hustému porostu mangrovníků oblíbeným útočištěm slanovodních krokodýlů.
Patnáct z migrantů, kteří na lodi původně pluli, zadržela hraniční policie. Zhruba stejný počet jich je ale nezvěstný.
Tento incident je podle CNN odrazem selhání australské migrační politiky nulové tolerance, v rámci které od roku 2013 probíhá operace s názvem Suverénní hranice, která slibuje zastavovat lodě s migranty a snížit tak počet přistěhovalců. Od té doby se počet azylantů, kteří se do Austrálie dostali na lodi podle vládních údajů, snížil z jednadvaceti tisíc na nulu.
Migranti, kteří jsou zastaveni, jsou převezeni do detenčních táborů na ostrovech Nauru a Papua Nová Guinea. V rámci mezinárodních práv je jim dopřána ochrana, je jim ale odpírána možnost získat australské občanství, protože podle mezinárodního práva nevstoupili na australskou pevninu. Žadatelé o azyl se tak ocitají v otevřeném vězení, protože nemají kam jít.
Minulý týden byl do australské nemocnice převezen dvanáctiletý chlapec, který odmítal několik týdnů jídlo a pití. Podle zprávy OSN z roku 2016 byl pouze jedním z mnoha dětí, které se snažily na ostrově Nauru spáchat sebevraždu. Lidskoprávní organizace UNICEF zase uvádí, že operace Suverénní hranice je velkou zátěží pro daňové poplatníky.
Ačkoli je odesílání migrantů z australských břehů silně kritizováno ze strany lidskoprávních skupin a mezinárodních organizací, australská Liberální strana díky této politice vyhrává volby.
Na svých webových stránkách se o situaci vyjadřují jako o znovupřevzetí kontroly nad státními hranicemi od pašeráků lidí, jejich odpůrci k tomu však dodávají, že se ochrana hranic stala nadřazenou nad ochranou lidí. Předseda strany Scott Morrison se před několika dny stal australským premiérem.